Altına talep çok düştü

        Altın üretim ve ithalatında bu yılın ilk yarısında yaşanan büyük gerileme yatırımcılar açısından güvenli liman olarak görünen sarı metalin esk...

BÜYÜT

 

 

 

 

Altın üretim ve ithalatında bu yılın ilk yarısında yaşanan büyük gerileme yatırımcılar açısından güvenli liman olarak görünen sarı metalin eski cazibesini yitirip yitirmediği sorusunu akla getirdi. Cumhuriyet altını üretimi bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62.5 azalarak 25.5 tona geriledi.

 

TÜKETİM DOYGUN

En büyük düşüş ise daha çok yatırım amaçlı alınan meskük altın üretiminde gerçekleşti. Meskük üretimi yılın ilk yarısında yüzde 91.6’lık azalışla 2 tonda kaldı. Uzmanlar piyasada geçen yıldan büyük miktarda cumhuriyet altını bulunduğunu, tüketimdeki doygunluğun talepteki düşüşün en büyük nedeni olduğunu kaydetti.

 

EN DÜŞÜK SEVİYE

Darphane işçilerinin grevi nedeniyle ağustos ve eylül aylarında altın basımı gerçekleştirilemezken yine de 2013 yılında tüm zamanların rekoru kırıldı. Ancak geçen yılın aksine 2014’ün ilk yarısında altın üretimi büyük hız kesmiş oldu. Dünya piyasalarında da altın talebi son 4.5 yılın en düşük seviyesine geldi.

 

SATIŞLAR AZALDI

Darphane verilerine göre, 2013'ün ilk 6 ayında 68.1 ton olan cumhuriyet altını üretimi, talepte yüzde 62.5'lik düşüşle bu yılın ilk yarısında 25.5 tona geriledi. İlk yarıda en büyük düşüş altın sikkede (meskük) gerçekleşti. 23.5 tonluk ziynet altın basımına karşın, daha çok yatırım amaçlı alınan cumhuriyet meskük altının üretimi geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 91.6'lık azalışla 2 tonda kaldı. Ziynet altındaki düşüş ise yüzde 46.3 oldu.

 

03 Temmuz 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR