Süt üreticileri kaygılı sanayici ise keyifli

İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, son günlerde düşüşe geçen süt fiyatlarıyla ilgili süt üreticilerinin endişelerini dile getirdi, fiyatlarla...

BÜYÜT

İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, son günlerde düşüşe geçen süt fiyatlarıyla ilgili süt üreticilerinin endişelerini dile getirdi, fiyatlarla ilgili önlem alınmazsa üreticinin elindeki süt ineklerini kesime göndereceğini söyledi.

İzmit Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, süt fiyatlarıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Üreticiden alınan sütün litre fiyatının mart ayına kadar 73 kuruş mart ayından itibaren de 73.5 kuruş olması gerektiğini belirten Turoğlu şunları söyledi “Süt Üreticileri Birliği Yetkilileri ile süt sanayi temsilcilerinin Süt Konseyi toplantısında süt sanayicisi bir anda süt fiyatlarını aşağı çekti. Süt fiyatlarını bu ay litresi 63 kuruşa, önümüzdeki ay da 60 kuruşa alacağını açıkladı. Bu açıklama bizi endişe içine soktu. Yaza girerken süt üretimi artacak, dolayısıyla piyasada daha gazla süt olacak.

ÜRETİCİ ZARAR GÖRÜR
Mağdur olan süt üreticisi olacak. Süt fiyatlarının düşmesinin vatandaşa bir yansıması olmadığı gibi, aksine ülke hayvancılığına da büyük darbe vuracaktır.” Turoğlu, 2008 yılında benzer durumun yaşandığını ve bunun üzerine süt üreticilerinin elindeki 800 bin civarındaki süt ineklerini kesime gönderdiklerini hatırlatarak, bu olay sonrası hayvan ithalatının başladığını kaydetti. 1 ton başına devlet 2 bin 454 TL süt tozu desteklemesi verdiğini belirten Şinasi Turoğlu, “Burada her zaman ezilen süt üreticileridir, sanayici ise her zaman karlı çıkıyor. Artık üreticinin de daha fazla desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

27 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR