Op. Dr. Murat Üstün: Türkiye’de 4 çocuktan biri obez!

  Özel Cihan Hastanesi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Ünitesi Danışmanı Op. Dr. Murat Üstün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konferans salonunda ‘O...

 

Özel Cihan Hastanesi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Ünitesi Danışmanı Op. Dr. Murat Üstün, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konferans salonunda ‘Obezite ve Diyabetin Cerrahi Tedavisi’ konulu seminer verdi. Verilen seminere belediye personeli ve stajyer öğrenciler katıldı. Obezitenin nasıl başladığı, obeziteden korunma yolları hakkında bilgiler paylaşan Üstün, en büyük sorumluluğun ailelere düştüğünü belirtti.

 

AMELİYATLA KURTULUN!

Üstün, obezitenin tedavisinde kullanılan cerrahi metotlara da değinerek belli sınırın üzerindeki obezitede ameliyatsız yöntemlerle kalıcı kilo kaybının çok güç olduğunu söyledi. Üstün, ülkemizde son 10 yılda neredeyse on kat artan bir diyabet sorununun olduğunu söyleyerek metabolik cerrahi adı verilen bir takım özel ameliyatlarla yüzde 98’e varan oranlarda diyabetin ortadan kaldırılabileceğini ifade etti.

 

4 ÇOCUKTAN BİRİ OBEZ

Murat Üstün, diyabetin Avrupa’daki oranların üzerinde seyrettiğini belirterek, “Neredeyse 4 çocuktan biri obez durumunda. Bugünün fazla kilolu insanları ileride tedavisi zor olan obezite hastalarına dönüşüyor” şeklinde konuştu. Obezitenin artmasındaki sebeplere değinen Üstün, “Şehir hayatının getirdiği hareketin azalmasıyla ve yediğimiz yiyecekler bu hastalığın artmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

 

ESTETİK BİR SORUN OLARAK GÖRÜLÜYOR

Türkiye’de obezitenin hastalık olarak algılanmadığını söyleyen Üstün, obezitenin estetik bir problem veya boğazının tutulamaması olarak görüldüğünü söyledi. Neden cerrahi bir tedavinin gerekli görüldüğü, yürüyüş veya spor yapsak olmuyor mu sorularına da cevap veren Üstün, “Obezitenin tedavisi konusunda karşılaştırmalı çalışmalar yapıyoruz. Vücut kitle indeksi değerini hesaplıyoruz. İndeksinizin 35 ve üzerinde çıkması ve yandaş bir hastalığınız varsa eğer o zaman tehlikeli bir sınıra girmiş durumdasınız” ifadelerini kullandı.

 

35’İN ÜSTÜNDEYSE TEDAVİYİ DÜŞÜNÜN

İndeksinizin 35’in üzerinde çıkması sonrasında cerrahi tedavinin düşünülmesi gerektiğini ifade eden ve ‘Belli bir sınırın üzerindeyken neden diyet yapmak işe yaramıyor’ sorusuna da cevap veren Üstün, “Hasta diyeti birkaç ay yapar, ama bir süre sonra diyeti yavaş yavaş bırakır ve kilo almaya tekrardan başlar” şeklinde konuştu. Kronik alkol bağımlılığı olanlara cerrahi tedaviyi önermediklerini belirten Üstün, bu sürecin uzun olduğunu ve ona göre kararın verilmesi gerektiğini belirtti.

 

OBEZİTE HASTASI KONUŞTU

Obezite tedavisi gören Özkan Demirer isimli şahıs da, konu hakkında yaşadıklarını dile getirdi: Çok uzun seneler kilolu olarak yaşadığını ve her türlü diyeti yaptığını dile getiren Demirer, “Ümidim kalmamıştı. Sonra böyle bir tedavinin olduğunu duyduk. Kobay hasta olur musun dediler, kabul ettim. 194 kiloydum 80 kilo kadar verdim. Şeker hastası olduğum için kullandığım insülini bıraktım. Hayatımdan çok memnunum, böyle bir sıkıntısı olan varsa bu tedaviye başlamalarını öneririm” dedi. Demirer, “Tedavi sonrasında tansiyonun düşmesinde çok büyük etkileri var. Yemeklerde az olmak kaydıyla her istediğimi yiyebiliyorum” şeklinde konuştu. Buket SEZER

 

10 Temmuz 2015 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR