LYS sonuçlarına göre 81 il arasında 75’inciyiz

ÖSYM, LYS sonuçlarını sonunda açıkladı. 2010'da Matematik-Fen puan türünde 56. sırada yer alan Kocaeli, il sıralamasında bu yıl 75.’liğe kadar geriled...

BÜYÜT

ÖSYM, LYS sonuçlarını sonunda açıkladı. 2010'da Matematik-Fen puan türünde 56. sırada yer alan Kocaeli, il sıralamasında bu yıl 75.’liğe kadar geriledi.

Üniversite adaylarının merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçları (LYS) dün nihayet açıklandı. İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğü de gün boyunca Ankara ile irtibata geçerek illere göre dağıtılmış sonuç listelerini almak istedi. Ancak oluşan yoğunluk sebebiyle ÖSYM'nin sisteminin çöktüğü ve bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüklerine listelerin dağıtımının gecikeceği bildirildi.

HAYAL KIRIKLIĞI

Türkiye genelinde LYS de, sınavlara giren toplam 2 milyon 19 bin 865 adaydan 473’ünün sınavı geçersiz sayıldı. İlk aşama olan YGS’de ilk 10'a giremeyen Kocaeli, LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından da büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. 2010'da MF puan türünde 56. sırada yer alan Kocaeli, bu yıl 75.'liğe kadar geriledi.

MF’DE 75. SIRADAYIZ

2010 yılında LYS'nin TS puan türünde 69, TM puan türünde 62 ve MF puan türünde de 56. sırada yer alan ilimizin, bu yıl MF'de 75. sırada yer alması şaşkınlık yarattı. Diğer puan türlerinde ise net bir bilgiye ulaşılamadı. Türkiye genelinde en başarılı iller listesinde Kilis, Kırşehir, Karabük, Kastamonu, Niğde, Bitlis, Bartın ve Aydın yer alırken, en başarısız illerimizin ise Tunceli, Hakkâri, Ağrı, Şırnak, Ardahan ve Artvin olduğu açıklandı.

SORUN YAŞANMADI

ÖSYM sonuçlarla ilgili “Alınan önlemler sayesinde basım hatasından kaynaklanan hiç bir yedek kitapçık kullanılmadan LYS tamamlanmıştır. İmam hatip liselerinin genel lise düzeyine oldukça yakın puanlar aldıkları görüldü. LYS ile ilgili olarak, ikinci aşama sınavlarında elde edilen sonuçlarda normal dışı bir duruma rastlanmamıştır. Bazı testler geçen yıla oranla zor olmasına rağmen genel olarak geçen yıl yapılan sınavlar ile uyumlu bir sonuç dağılımı elde edilmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

TERCİH SÜRESİ UZATILMAYACAK

2011-Öğrenci Seçme Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) tercih işlemleri ise 25 Temmuz 2011 tarihinde başlayacak ve 5 Ağustos 2011 tarihinde saat 17.00’de sona erecek. ÖSYM’ye tercih gönderme süresi uzatılmayacak. Adayların sınav sonuçlarını öğrendikten sonra tercih edecekleri yükseköğretim programlarını belirleyerek, tercihlerini başvuru merkezi aracılığıyla göndereceklerse verilen süre içinde başvuru merkezlerine gitmeleri internet üzerinden bireysel olarak göndereceklerse, ‘Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir’ uyarısını ekranda görmeleri ve yazıcıdan tercih listesinin bir örneğini almaları gerekiyor. LYS yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelere toplam 759 bin 638 aday yerleştirilecek.

22 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR