Fransa’dan Körfez’e uzanan aşk hikayesi

Geçtiğimiz günlerde Körfez ilçesinde bir aşkın insana neler yaptırabileceğine hatta insanların sevdiği için din bile değiştirebileceğine tanık olduk....

Geçtiğimiz günlerde Körfez ilçesinde bir aşkın insana neler yaptırabileceğine hatta insanların sevdiği için din bile değiştirebileceğine tanık olduk. Söz konusu olayda 20 yaşındaki Körfezli Barış Çetiner ile 19 yaşındaki Alexia Comintti evlenme kararı almış, Fransız olan Alexia ise bu karar üzerine zaten öncelerden araştırdığı Müslümanlığa geçmeye karar vermişti. Genç çiftin Körfez’deki evlerine giderek güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Çat pat Türkçe konuşabilen şimdiki adı ise Elif olan Alexia’nın sözlerini de tercüme eden Barış, bize aşk hikayelerini anlatarak sorularımızı cevapladı.

 

ARKADAŞLARI VASITASIYLA TANIŞTILAR

Nasıl tanıştınız anlatır mısınız?

Ben Fransa doğumluyum. 2 yıldır da Lyon kentinde Polis olarak görev yapmaktayım. Alexia ile geçtiğimiz Ağustos ayında tanıştık. 3 Eylül’de de arkadaşlığımız başladı. Daha önce de kendisini okulunda görüyordum fakat bir türlü tanışamamıştık. Bir gün arkadaşımın arabasıyla yine okulunun önünden geçerken okulun önünde duran içecek makinesinden bir şeyler almak için indim. O sırada şans eseri o da arkadaşıyla oraya geldi. Benim arkadaşım ve onun arkadaşının tanışıyor olması vesilesiyle biz de tanışıp merhabalaştık. Sonra zaten arkadaşlığımız gelişti.


Evlenmeye nasıl karar verdiniz?

Zaten bizimkisi ilk görüşte aşktı diyebiliriz. Kendisinden çok hoşlandım. O da benden hoşlandı. Arkadaşlığımız süresince de iyi anlaştığımızı anlayarak evlenmeye karar verdik. Evlenme kararı almak çok da şaşırtıcı olamadı bizim için.


BABASININ ÖLÜMÜYLE MÜSLÜMANLIĞI ARAŞTIRDI

Alexia din değiştirmeye nasıl karar verdi ve zorlandı mı?

Onun da babası polisti. Babasının ölümünden sonra zaten Alexia sürekli Müslümanlığı düşünüyor, dini kitapları araştırıyordu. Bizim evlenme kararı almamız da bu duruma vesile oldu ve din değiştirerek bizim dinimiz Müslümanlığa geçmeye karar verdi. Tabi ki farklı bir dine geçmek kolay değil. O da ilk başlarda adapte olmakta zorlandı ama yavaş yavaş alışacak. Sürekli dini kitapları açıp okuyor. Kuran’ı Kerim’in anlamını okumaya gayret gösteriyor.

 

Ailesi nasıl bir tepki verdi bu duruma?

Alexia ailesinin 3 kızından biri. İlk başta ailesi tepki gösterdi. Ama şimdi onlar da alıştı bu duruma. Bizim sevgimiz her şeyin üstesinden geldi. Sevgimiz karşısında ailesi de bu durumu kabullenmek zorunda kaldı

 

BİR ARKADAŞI DA MÜSLÜMAN OLDU

Alexia’nın çevresinde böyle bir olay daha önceden olmuş mu?

Daha önceden böyle bir olay olmamış ama 2 ay önce Alexia’nın bir Fransız arkadaşı da Müslümanlığa geçti. Bu durum gerçekten sevindirici.


Müslümanlığa geçiş aşamasındaki işlemleri anlatabilir misiniz?

Fransa’dan yaz tatili için Körfez’deki evimize geldik. Buraya gelmişken de 13 Ağustos Çarşamba günü Körfez Müftülüğüne giderek Alexia’nın Müslümanlığa geçiş işlemlerini gerçekleştirdik.

 

DÜĞÜN SENEYE FRANSA’DA

Düğününüz ne zaman olacak peki?

Alexia’yı Fransa’da ailesinden istemeye gitmiştik. İlk olarak İmam nikahımızı gerçekleştirdik. Bundan sonraki aşamada Eylül ayında nişanımız ve seneye de düğünümüz olacak. Düğünümüzü Fransa’da yapacağız. Bir yıl sonra Alexia’nın da okulu bitecek.


Evlendikten sonra nerede yaşayacaksınız?

Evlendikten sonra Fransa’da yaşamaya devam edeceğiz. Zaten orada kurulu bir düzenimiz var. Ben yine Polis olarak görevime devam edeceğim. Eşim de okulunu bitirdikten sonra hastanelerin çocuk bölümünde çalışabilecek.

 

AŞKLARI ENGEL TANIMADI

Barış Çetiner’in annesi Gülcan Kandal da Alexia’nın Müslüman olmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Bu çocuklar aşkın engel tanımadığını bize gösterdi. Bu durumdan çok memnunum. Bir Fransız’ın Müslüman olması çok güzel bir duygu. Herkes Alexia’yı çok sevdi zaten” şeklinde konuştu.

16 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR