Kocaeli Üniversitesi'nde 8 Mart yürüyüşü

Hafta başından bu yana okul içerisinde stant açarak, yapacakları yürüyüş için bildiri dağıtan kadın öğrencilere özel güvenlik birimlerinin baskısı ol...

Hafta başından bu yana okul içerisinde stant açarak, yapacakları yürüyüş için bildiri dağıtan kadın öğrencilere özel güvenlik birimlerinin baskısı olmuş, kadınların stantları üç gün boyunca kaldırılmıştı. Yönetimin her türlü baskısına rağmen çalışmalarını sürdüren kadınlar bugün renkli dövizler ve balonlarıyla birlikte yürüdü.

 

Sosyal Tesislerden Rektörlük önüne yürüyen kadın öğrenciler, "Kadınlar artık susmayacaklar", "Özgecan Aslan isyanımızdır", "Kadın cinayetleri politiktir" ve "Biji berxadana YPJ" sloganlarıyla yürüdü.

 

"HER FIRSATTA TACİZCİ VE TECAVÜZCÜLERİ KORUYORLAR"

Rektörlük önünde polisin ve özel güvenliğin yoğun önlem aldığı gözlenirken, kadınlar Rektörlük önüne bırakılmadı. Özel güvenlik barikatı önünde basın açıklamasını okuyan Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi'nden Kamile Hacer Karakuş okudu. Üniversitelerde tacize ve tecavüze uğrarken bir yandan da hocalarının cinsiyetçi söylemlerine maruz kaldıklarını ifade eden Karakuş, "Kadın düşmanlığı ile beslenmiş Rektörlük ve özel güvenlik şiddetiyle karşılaşıyoruz. Özgecan'ın sıra arkadaşlarının dağıttığı 8 Mart'a çağrı bildirisine tahammülü olmayanlar her fırsatta tacizci ve tecavüzcülerin avukatlığına soyunuyorlar" diye konuştu.

 

Artık herkesin susup, kadınların konuşması gerektiğine değinen Karakuş'un basın açıklamasının ardından, basın açıklaması Kürtçe'de okundu. Kürtçe basın açıklamasının ardından halaylar ve şarkılar eşliğinde bir süre eğlenen kadınlar, daha sonra alandan ayrıldı.

06 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR