Beyaz Kalpler ile meslek sahibi oldular

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde aşçılık ve servis elemanlığı eğitimi alan kursiyerler, artık meslek sahibi oluyor. Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde aşçı yardımcılığı ve servis elemanlığı eğitimlerini tamamlayan 13 öğrenci işe yerleşti. Mutlulukları ve heyecanları gözlerinden okunan öğrenciler, işlerini başarılı bir şekilde sürdürüyor.

 

SERTİFİKA ALDILAR

Merkezde aşçılık ve servis elemanlığı eğitimini 6 aydır sürdüren kursiyerler, kurs sonunda İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaları ile işe başladı. Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde kişisel bakım, hijyen ve Türk mutfağı eğitimi alan kursiyerlere aşçı yardımcılığı ve servis elemanlığı öğretildi.

 

SEKTÖRDE YETİŞMİŞ ELEMAN İHTİYACI VAR

Beyaz Kalpler’de aşçılık eğitimi veren Antikkapı’nın usta aşçılarından Durali Akgül, ”Kursiyerlerimizin meslek edinerek kendi ayakları üzerinde durduklarını görmek bizler için gurur verici. Öğrencilerimiz çok çalıştılar, çok emek sarf ettiler ve yetenekliydiler, başardılar. Şimdi onların iş sahibi olmaları, emeklerinin karşılığını almaları bizleri de mutlu etti” dedi.

 

GELECEĞE UMUTLA BAKIYORLAR

Tüketen birey olmaktan üretici konuma geçen ve kendi paralarını kazanma yolunda ilk adımlarını, aldıkları eğitim sayesinde atan gençler, artık geleceğe karşı daha umutla baktıklarını söylüyor. Kursiyerlerin aldıkları eğitim sona erse de merkezle olan ilişkileri devam ediyor, Beyaz Kalpler eğitmenleri tarafından kendilerine ve ailelerine sosyal ve psikolojik destek sağlanmaya devam ediliyor.

 

RESTORANLARDA ÇALIŞIYORLAR

Kursiyerler belirli aralıklarla yeni iş yerlerinde ziyaret ediliyor ve kendilerini güvende hissetmeleri sağlanarak, yaşayabilecekleri sıkıntıları paylaşma noktasında kendilerine imkan da sunuluyor. Kocaeli’nin en eski restoranlarından biri olan Evin Restaurant’ta aşçı yardımcısı olarak işe başlayan kursiyerlerden biri Sertan Serbest oldu. Beyaz Kalpler’e öğretmenleri vasıtasıyla geldiğini söyleyen Sertan Serbest, “Öğretmenlerim çok iyi. Beni buraya onlar yönlendirdiler. Şu anda çok mutluyum. Buraya gelmek benim için bir şans. İyi ki Beyaz Kalpler var. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Sertan’ın şefi İbrahim Yaşar, “Sertan’la beraber çalışıyoruz. Gayet başarılı bir arkadaşımız. İyi bir hedefinin olacağına inanıyorum. Öncelikle dürüst. Bizim için bu çok önemli” dedi. Palmiye Kafe’de Yusuf aşçı yardımcısı olarak işe başlarken, Hazar da servis elemanı olarak görev yapıyor. Mesut Şahin ise Ayköşe adlı restoranda servis elamanı olarak çalışıyor.

 

BEYAZ KALPLER NEDİR?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde eğitim alacak 12-18 yaş arasındaki sosyal risk grubunda bulunan çocuklar, uzman personel tarafından saha çalışması yapılarak bulunuyor. Bir aylık inceleme süresince psikolog ve sosyologlar tarafından çocukların aileleri ve sosyal çevreleri ile görüşmeler gerçekleştiriliyor. Bir yıl süre ile merkezden eğitim alabilen gençlerin toplum içerisinde daha etkin ve faydalı hale gelebilmeleri amaçlanıyor. Beyaz Kalpler’de öğrenciler drama, aşçı yardımcılığı, servis elemanlığı, değerler eğitimi, cam boncuk, ritim, spor gibi birçok alanda boş zamanlarını değerlendirerek, hem öğreniyor, hem de kaliteli ve keyifli zaman geçiriyor.

02 Haziran 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR