Ziraat Bankası ve Kocaeli ekonomisi

Büyüme, yılın başında olumlu seyrederken yılın ikinci yarısından sonra ivme kaybetmeye başlamıştır. Önceki yıldan farklı olarak dış talep ağırlıklı b...

BÜYÜT

Büyüme, yılın başında olumlu seyrederken yılın ikinci yarısından sonra ivme kaybetmeye başlamıştır. Önceki yıldan farklı olarak dış talep ağırlıklı bir büyüme görülürken, cari açık gerileme sergilemiş ancak enflasyon öngörülen patikanın dışına çıkmıştır.

**

Türkiye gibi enerji ithalatçısı bir ülke için, yaşanan süreçte olumlu olarak görülen nokta, petrol fiyatlarında yaşanan keskin düşüş olmuştur. Bu gelişme enerji maliyetlerini düşürerek cari açık, enflasyon ve büyümedeki düzelmelere katkı verecektir. Önümüzdeki süreçte iç ve dış talep koşullarının daha dengeli olduğu, daha sağlıklı bir büyüme oranına kavuşulacağı düşünülmektedir.

**

Gerek küresel, gerek yurt içi şartlar görece bozulurken, Türk Bankacılık Sektörü olumlu bir performans ile 2014 yılını tamamlamıştır. Kredilerde bireysel kredilerin artış hızı yavaşlarken, kurumsal kredilerin canlılığını koruması reel sektöre sağlanan desteğin devam ettiğini göstermektedir. Ülkemiz ekonomisine her alanda desteğini sunan Ziraat Bankası, yaşadığı değişim ve dönüşüm ile sektörde öncü konumunu güçlendirmiştir. 2014 yılında daha etkin ve verimli bir bilanço yapısıyla yola devam edilerek ilerleyen dönemlere ilişkin sağlam adımlar atılmış ve hep daha iyiye yol alma vizyonu, faaliyetlerin odağında yer almıştır.

**

Bilindiği üzere Kocaeli ilimiz, ülkemiz ekonomisinde çok  önemli bir yere sahiptir. Önemli ulaşım ağlarının merkezinde olan ilimiz sahip olduğu alt yapı imkanları, fiziki ve beşeri sermaye birikimi ile Türkiye’ye değer katmaktadır. 2014 yılında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 3. İli olan Kocaeli, özellikle otomotiv ve kimya sektörlerinde Türkiye ihracatına önemli bir katkı sunmaktadır.

**

Ziraat Bankası olarak Kocaeli’nde 1 kurumsal şubemiz, 2 girişimci şubemiz, 2 girişimci dinamik şubemiz ve 23 şubemiz ile hizmet sunuyoruz. Şube segmentasyonumuz ile tüm kesimlere ihtiyaç duydukları finansal desteği doğru zamanda doğru kanaldan sunmayı amaçlıyoruz. Kocaeli ilimize en iyi hizmeti verebilmek için Kocaeli’nin tamamında faaliyet gösteriyoruz.

**

Türkiye’de yaygın, güvenilir ve aynı kalitede hizmet sunan, herkesin ve her kesimin bankası olan Ziraat Bankası, tüm kesimlere nüfuz ederek, girişimcilerin ekonomik gelişimlerine desteğinin yanı sıra sosyal gelişimlerine de katkı sağlamaya devam etmekte ve bunu amaç bilmektedir. Kocaeli’nde Ziraat Bankası’nın hedefi, tüm girişimci müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini öncelikle en iyi şekilde anlayarak, onlara en doğru kanaldan en uygun çözüm ve değer önerilerini sunan,  yaşam ve faaliyet döngüsünden en çok pay alan ana bankası olmaktır.

**

Tarım sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimize tarımsal üretim ve tarımsal üretim dışındaki finansman ihtiyaçlarına yönelik olarak kısa vadeli işletme, orta ve uzun vadeli yatırım kredileri kullandırıyoruz. Tarım sektörünün her türlü finansman ihtiyacını sektöre özel çözümler, vade ve çok uygun fiyatlama koşulları ile karşılıyoruz.

**

Tarımsal üretim faaliyetlerinin tamamını kapsayan faiz indirimli kredi ürünleri ile müşterilerimize, üretim konuları bazında belirlenen limitler dâhilinde yüzde 25 ila yüzde 100 oranında faiz indirimi yapmak suretiyle yüzde 0 ila yüzde 8,25 arasında değişen faiz oranlarıyla yatırım ve işletme kredisi kullanma olanağı sağlıyoruz.

 

Ülkemiz ekonomisi için üreten Kocaeli’ne değer katabilmek ve burada da ‘Bir Bankadan Daha Fazlası’ olabilmek için tüm kesimlere olan desteğimiz artarak sürecektir.

Muharrem KARSLI

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı

 

Muharrem Karslı kimdir?

1938 yılında İzmit’te doğan Mustafa Karslı, 1955 yılında İzmit Lisesi’ni, 1959’da İ.Ü. İktisat Fakültesi İşletme Maliye bölümünü bitirdi. Aynı fakültenin Para-Banka bölümünde yüksek lisans yaptı. 1965-1974 yıllarında T. İş Bankasında müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik yaptı. 1974-1985 yılları arasında, Türk Bankacılığında ilk olarak, Menkul Kıymetler Departmanını kurdu ve 11 yıl boyunca bu departmanın yöneticiliğini yaptı. 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulması görevini üstlenen Karslı, bu görevde 5 yıl kaldı. Hitamında kendi borsa aracı şirketini kurdu. 10 yıl sonra 2001 yılı​nda bu şirketi devretti.

Ak Parti Kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde (22.dönem) AK Parti’den İstanbul’dan milletvekili seçildi. Bu süre içinde Dış Bank ve Takas Bank’ta Yönetim Kurulu üyeliği ve murakıplık, Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Evli, 3 çocuk ve 9 torun sahibi olan Karslı, halen Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

15 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR