Işık, endeksi değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 yılı Ağustos ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. 2014 yılı Ağustos ayında takvim etki...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 yılı Ağustos ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. 2014 yılı Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttığını söyleyen Bakan Işık, “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre yüzde 1,4 düşüş gözlemlenmiştir. Arındırılmamış endeks ise yüzde 12,6 artmıştır” dedi.

 

VERİLER ÇOK İYİ

Takvim etkisinden arındırılmış rakamlar incelendiğinde de sanayi üretimimizin beklentilerin üzerinde arttığını dile getiren Işık, “Kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamları ve diğer bazı göstergeleri incelediğimizde beklediğimiz bir sonuçtu. Yılın ikinci yarısından itibaren sanayimiz ve ekonomimiz canlanmaya başlamıştır. Kimse ikinci çeyrek verilerine aldanmasın. Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyüme verileri daha iyi gelecektir. Temmuz ve ağustos sanayi üretim rakamları da bize bunu söylemektedir” diye konuştu.

 

TÜRKİYE BÜYÜYOR

Türkiye ihracatın etkisi ile büyüdüğünü dile getiren Işık, “İhraç ettiğimiz ürünlerin yüzde 95’ini üreten sanayimiz bizim için çok önemlidir. Sanayi ülke büyümesinin lokomotifidir. Yatırım malı üretimi artmıştır. Bu artış iç pazarda yatırımların canlanmaya başladığının öncü bir göstergesidir. OVP’de yer aldığı üzere yatırımların artması da hükümetin öncelikli politikasıdır” açıklamasında bulundu.

 

CARİ AÇIK DÜŞECEK

Sanayideki bu başarının komşu ülkelerdeki sorunlar ve Avrupa pazarlarındaki duraksama döneminde yakalandığını dile getiren Işık, şöyle konuştu: “Özellikle Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ihracatımız üzerinde baskıya rağmen sanayicimiz üretmeye ve ihracata devam ediyor. Türkiye büyümeye devam ediyor. Cari açık problemini de aşıyoruz. Bu konudaki hedefimiz yüzde 6’nın altıdır” dedi.

15 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR