Öğüt: Bakan Ergün’ün ilçesinde hâlâ kurumlar yok

Derince Yenikent Mahallesi’nde halkla buluşan CHP Milletvekili, Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan aday adayı Ensar Öğüt, “Bakan Ergün’ün görev yaptığ...

BÜYÜT

Derince Yenikent Mahallesi’nde halkla buluşan CHP Milletvekili, Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan aday adayı Ensar Öğüt, “Bakan Ergün’ün görev yaptığı Derince’yi de derleyip toplayalım ”diyerek vatandaşlardan destek istedi


Kartepe’de gerçekleştirdiği ve kamuoyunda geniş yankı bulan vatandaş buluşmasının ikincisini Derince, Yenikent’te, eski iş merkezinde bulunan Gümüşhaneliler kahvehanesinde yapan Öğüt’ün toplantısına bayanlarda oldukça ilgi gösterdi. Toplantıya belediye başkan adayları, meclis üyesi adayları, il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

ÖĞÜT’E ALKIŞLI ONAY

Konuşmalarına, Büyükşehir belediye başkanlığına aday olmak için vatandaşların onaylarının olup olmadığını sormaya geldiğini ifade ederek başlayan Öğüt, katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

PEMBE YALANLARA DEVAM

Öğüt, kalabalık nedeniyle bir bölüm vatandaşın balkonlarda izlediği toplantıda esprileri ile süsleyerek yaptığı konuşmada, ülkenin anlatıldığı gibi güllük gülistanlık olmadığını, tüm komşularımızla kavgalı olduğumuzu, emperyalistlerin güdümünde bir dış politika izlendiğini, ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini, oysa pembe yalanlarla insanların uyutulduğunu söyledi.

FABRİKA AÇILMIYOR

Öğüt, “Yeni fabrikalar açılmıyor. Zam ekonomisi hüküm sürüyor. Köylü ve çiftçinin hem ürünleri para etmiyor hem mazot, gübre fiyatları belini büktü. İşsizliğe çözüm bulunamıyor. Dış borçlar almış başını gidiyor. Hala pembe yalanlar söyleniyor ”dedi.

KUL HAKKI YİYİP, BİZE
MÜSLÜMANLIK DERSİ VERİYORLAR

AKP hükümetine eleştirilerini sürdüren Öğüt, “Vatandaşlara, Müslümanlık dersi verenlerin kendisi kul hakkı yemektedirler. Örneğin, gariban köylünün mazotundan KDV ve ÖTV ama yat sahiplerinden almıyorlar. Yakıt fiyatları herkese farklı uygulanıyor. Bu kul hakkı yemek değil mi? Taşeron sistemi ile yandaşlarına 1800 lira ödeyip, onlarda işçiye 700-800 lira ücret ödüyor. Bu da kul hakkı yemek değil mi? İster merkezi hükümet ister belediyelerde olsun işe alınan kişiler de ayrım yapıyorlar. Bu da kul hakkı yemek değil mi?”diye çok sayıda örnek verdi.

İSRAF VE MASRAF BÜYÜK, İŞ YOK ORTADA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerde de bulunan Öğüt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık gelirinin, geçmiş Sefa Sirmen döneminin 15 yılına eşit olduğuna dikkat çeken Öğüt, “Yaklaşık 26 milyar dolar kaynak kullanmışlar, ama maddi değer oluşturacak, yani satıldığında para edecek 10 milyon liralık tek bir projeleri yok. Ortada Yuvacık Barajı gibi bir eserleri var mı? Üç beş battı çıktı ve üst geçit dışında ve çevre düzenlemeleri dışında ne var Kocaeli’de… Metro mu yaptılar, yeni barajlar mı yada mega projeler mi?” diye sordu.


Burada kimseyi karalamak istemediğini, böyle bir ahlaki yapısının olmadığını, İbrahim Karaosmanoğlu’nun iyi bir insan olduğu görüşünde olduğunu ifade eden Öğüt, “Şimdi sorun şu: Gelirler büyük ancak, bunun akılcı, adil ve denetlenebilir bir şekilde yatırıma dönüştürme olayı yok. İsraf ve masraf büyük. Bu yüzden borçta büyük. Vergi yüzsüzleri arasında Kocaeli Büyükşehir 11 sırada. Hem kendileri işin içinden çıkamıyor hem de Kocaeli çıkmaza sürüklediler. Bu yüzden, kent halkına yapacakları en büyük iyilik iktidarı bırakmalarıdır. Bu kenti geçmişte olduğu gibi gene düzeltiriz.”dedi.

ERGÜN’ÜN DERİNCE’Sİ BÜYÜK BİR KÖY

1994 yılında belediye ve ardından ilçe olan Derince’in sözde ilçe olduğunu, doğru dürüst ilçe kurumlarına bile sahip olmadığını, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de belediye başkanlığı yaptığı bir bölgenin hala yerinde saydığını, kendisine bağlı 7 köyün bile ilişkilerini Derince yerine İzmit ile sürdürdüğünü vurgulayan Öğüt, “görünen köy kılavuz istemez. Bugüne kadar ne yaptılar ki bundan sonra ne yapsınlar. AKP’li yönetimler boşuna zaman kaybı”diye konuştu.

“KOCAELİ’Yİ ELLERİNDEN ALIRIZ”

Öğüt’ün konuşmaları sık sık alkışlarla kesilirken, Öğüt, parti örgütleri ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu uygun görülmesi halinde aday olmayı düşündüğünü, aday olması durumunda da Kocaeli’yi AKP’nin elinden alacaklarını söyledi. Öğüt, ilçe ilçe, mahalle mahalle gezip halkın görüşlerini almayı sürdüreceğini de ifade ederek, “ Aday ben olayım yada başka arkadaşım olsun, kendi oyunuz yetmez, komşunuzun, komşunuzun komşusunun oyuna bile talip olun. Beni istiyorsanız, ben de sizden bunu istiyorum” şeklinde konuştu. Öğüt, vatandaşların sorularını yanıtlarken, özellikle işsizliği çözmek için projeler üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

KAŞAR VE BAL İKRAM ETTİ

İlgi çekici çalışma ve eylemleriyle tanınan Vekil Ensar Öğüt, kahveyi tıklım tıklım dolduran vatandaşlara Ardahan’dan bizzat getirdiği kaşar peyniri ve bal ikramı yaptı. Özel olarak hazırlanmış kaşar ve bal vatandaşlar tarafından zevkle yenildi.

BAYANLARDAN SÖZ ALDI

Toplantı sonrası bayanlar tarafından çembere alınan Ensar Öğüt, Belediye başkanlığı adaylığı ve göreve gelirse bayanlar için yapacağı sorularını yanıtlarken, özellikle bayanlardan destek sözü istedi. Bayanlar, Öğüt’ü içten, samimi ve halk adamı olarak gördüklerini, kendisi için canla başla çalışacaklarını söylediler.

09 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR