Demokrasi nöbetinde 8.gün

15 Temmuz Cuma günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde yuvalanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu subayların kalkıştığı darbe girişimi, vatan...

15 Temmuz Cuma günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde yuvalanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu subayların kalkıştığı darbe girişimi, vatandaşların sokağa dökülüp polisle birlikte darbeye karşı çıkmasıyla geri püskürtülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısına uyarak sokaklara dökülen vatandaşlar, milli irade nöbetinde 8. günü de geride bıraktı. Akşam saat 19.00 sularında Perşembe pazarı alanında toplanan vatandaşlar, sabah namazı saatine kadar milli irade nöbetini tutuyor.

 

PROTOKOL AKIN ETTİ

Demokrasi Nöbeti’nin 8. Günü programı darbe şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Demokrasi Nöbeti’nin 8. Gününde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Mehmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, çeşitli sivil toplum kuruluşları başkanları ve binlerce vatandaş katılım gösterdi. Protokol üyelerinin bir kısmı diğer ilçelerde de devam eden Demokrasi Nöbetine katılım göstermek için Perşembe Pazarı Alanı’ndan ayrıldı.

 

ŞEHİTLER İÇİN KURAN OKUNDU

15 Temmuz tarihinde yaşanana darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçleri ve sivil vatandaşlardan oluşan darbe şehitleri için Kuran-ı Kerim okunarak dualar Serdar Mahallesi Romanları demokrasi nöbetine ellerinde meşaleler ve “İdam, İdam” sloganları atarak giriş yaptılar. Okundu. Kartepe’den gelen bir grup vatandaş yüzünde FETÖ’nün lideri olduğu iddia edilen Fetullah Gülen’in maskesinin takılı olduğu idamı sembolize eden bir kuklayı alanda gezdirdi.2011 yılında kentimizde düzenlenen İstiklal Marşı Okuma yarışması birincisi olan Cihangir Kara sahneye çıkarak İstiklal Marşı’nı okudu.

 

BU DARBE BİN YILIN DARBESİ OLACAKTI

Demokrasi Nöbeti’nin 8. Günü konuklarından tarihçi yazar Ahmet Şimşirgil sahneye çıkarak darbeler hakkında bilgiler verdi. Şimşirgil,” Tarihimiz maalesef darbeler tarihidir. Osmanlı’da 2. Abdülhamit’e yapılan darbe hiçbir darbeye benzemiyordu. Biz benzemediği için biz bir imparatorluğu kaybettik. Milletimizin üzerinden silindir gibi geçeceklerdi. Yeniden bu milleti köle edebilmek için darbeyle indirilen Abdülhamit’i yanlış öğrettiler. Bu darbe Abdülhamit’e yapılan darbe gibi olacaktı. Bu darbe bir bin yılın darbesi olacaktı. Bunu hiç unutmayalım. Bu darbeyle artık bir Türkiye düşünmeyin. Bu millet sokağa çıkmakla bin yılın darbesini önledi” şeklinde konuştu.

 

“BU MİLLETİN BİR DAVASI VARDIR”

Daha olayların içerisindeyiz diyen Şimşirgil “Onun için bu darbeyi çok iyi anlamalıyız. Şunun hesabını yapamadılar. Bu milleti kefenini giyerek hizmet eden bir lider gördüğünde yıkamazsınız. 7 düvel bir araya gelse şu milletimizi yıkmak mümkün değildir. Zira bu milletin peygamberini bir diyalog uğruna kenara bırakan insanları, efendimizde bir kenara bıraktı. ABD’yi güveneni orada bıraktı, rabbine güveneni, peygamberine güveneni vatanında bıraktı. Bu milletin bir davası var. Şu millet Fatih’lerin evladıdır. Bu millete fatihlerin evladı denir. Sen Fatih’in torunlarına baş eğdirebilir misin? ABD bunları düşünemez. Anlayamaz. Ama bu millet anlattı. Artık anlıyorlar” açıklamasında bulundu.

 

SADAKALAR BİZİ BU BADİRELERDEN ATLATTI

Tarihçi Yazar Ahmet Şimşirgil’in ardından sahneye çıkan Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Yazar Turgay Güler darbe girişimlerine yönelik sert ifadeler kullanarak,” Birileri istemese de, idam edileceksiniz. Asılacaksınız. İlk akşam bir it sürüsü bunun tiyatro olduğunu öne sürüyor. Hangi tiyatroda 260 kişi öldü. TSK peygamber ocağıdır. Şerefli mensupları çok daha fazladır. Temizlenecekler başka çareleri yok. Kaçacak yerleri yok. Sınırlar tutuldu. Bu milletin kulağına Tayyip Erdoğan’ın sesinin değmesi gerekiyordu. Biz sadakamızı, Suriyeli, Somalili, kardeşlerimize vermiştik. O sadakalar bizi bu badirelerden atlattı. Bunlar dünyanın en tehlikeli terör örgütüdür.” şeklinde konuştu.

 

 

24 Temmuz 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR