Günay: Kurumlar, yerli yazılımı tercih etmeli

Kocaeli ve bazı çevre kentlerde geçtiğimiz hafta sonunda bir seviye belirleme sınavı düzenlendi. Binlerce öğrencinin sınavların sonuçlarına göre katı...

Kocaeli ve bazı çevre kentlerde geçtiğimiz hafta sonunda bir seviye belirleme sınavı düzenlendi. Binlerce öğrencinin sınavların sonuçlarına göre katılacak olan öğrencilerin bursluluk sonuçları ilerleyen günlerde açıklanacak. Kocaeli Bilişim Yazılım Teknolojileri firması tarafından hazırlanan yerli yazılımlarla sağlanan altyapı ile okullar sorunsuz bir şekilde sınavları gerçekleştirdiler.

 

“YERLİ YAZILIMI TERCİH EDİN”

Sınav başvuru sisteminin Türk mühendislerinin yerli bir projesi olduğunu dile getiren Kocaeli Bilişim Genel Müdürü Göksu Günay, “Yoğun bir hafta geçirdik, ama sınav sistemlerinde gösterdiğimiz yüzde 100 runtime başarısı bu yorgunluğumuza değdi. Bölgemizde konularında çok başarılı yazılım firmaları var, kurumlarımızın, esnafımızın yerli yazılım kullanma konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Wordpress, Joomla gibi hazır ve yurtdışından ithal web yazılımlarının yerine bölgemiz firmalarının desteklenmesi önemli” dedi.

 

“OKULLARA DESTEK VERİYORUZ”

Bugüne kadar yüzlerce devlet ve özel okula yazılım desteği sağladıklarını dile getiren Günay, şöyle konuştu: “Çalışmalarımızla yüzlerce okulumuzu internetle buluşturduk. İnteraktif projeler ile okullarımızın veli ve öğrenciyle iletişimlerini güçlendiren yazılımlar yaptık. Eğitim yazılımlarının geliştirilmesi bizim için ticari bir projeden çok, sosyal sorumluluk anlamında görevimizdir” dedi.

 

“YERLİ YAZILIMDA İLERLİYORUZ”

5 yıl öncesine kadar Türkiye’deki birçok yazılımın yurtdışından ihraç edildiğini dile getiren Göksu Günay, şöyle konuştu: “Ülkemizdeki pazarın kontrolü neredeyse İsrail'in elindeydi. Ancak artık günümüzde bu dışa bağımlılığı başarılı çalışmalarla kapatmak üzereyiz. Fakat halen birçok okulda öğrenciler sektörün 10 yıl gerisinde eğitim alıyorlar. Halen Pascal, Cobol öğretilen müfredatlar görüyoruz. Bu durumun düzeltilmesi, öğrencilerimizin dünya standartlarında eğitim görmeleri ve teknolojik yeniliklerin hızlı takip edilebilmesi yerli yazılım pazarının güçlenmesi açısından çok önemli.”

 

DOLANDIRICILARA DİKKAT!

Kocaeli Bilişim yetkilileri, internet ortamında dolandırıcılık olaylarının artışından dolayı kurumsal firmalarla çalışmak gerektiğini ifade ederek şu önemli uyarıda bulundu: “Piyasada ‘sitenizi 1 numara yapıyoruz’ diyen dolandırıcı firmaların sayısı arttı. Bunlara dikkat edin.”

08 Mart 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR