Kasiad üyelerini Etiyopyalı bakanlar ile buluşturdu

    Etiyopya’daki yatırım fırsatlarını KASİAD üyelerine tanıtmak için Kocaeli ’ye gelen Etiyopya Sanayi Bakanı Ahmed Abtew, Devlet Bakanı Tadesse Hai...

BÜYÜT

 

 

Etiyopya’daki yatırım fırsatlarını KASİAD üyelerine tanıtmak için Kocaeli ’ye gelen Etiyopya Sanayi Bakanı Ahmed Abtew, Devlet Bakanı Tadesse Haile, Dışişleri Bakanı Dawano Kebir, Yatırım Ajansı Müdürü Fitsum Arega, Etiyopya Ankara Büyükelçisi Goitom Kahsay Hagos ve TUSKON Afrika Temsilcisi Celal Sarıkamış’tan oluşan heyet KASİAD Üyeleri ile verimli ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. KASİAD üyesi firmaların ihtiyaçları doğrultusunda organize edilen görüşmelerde firmalara kendilerini sinevizyonda tanıtma imkânı buldu. Firma tanıtımlarını dikkatle dinleyen Sanayi bakanı Ahmet Abtew her firma için teker teker değerlendirmelerde bulundu.

Etiyopya Sanayi Bakanı Ahmed Abtew “Türkiye ve Etiyopya arasındaki iş birliği ve ilişkileri artırmak adına bugün buradayız ve KASİAD üyeleriyle bir arada olmaktan memnunuz.” diyerek başladığı konuşmasında ortak ticaret ve yatırım fırsatları yapabilme imkânları hakkında bizzat bilgi verdi. Konuk bakan TUSKONUN kurucu derneklerinden olan KASİAD’ın üyelerine ülkesinin bütün teşviklerine ulaşmaları konusunda yardım edeceğini de belirtti. Etiyopya hükümetinin yapılan yatırımın %70 kadar olan kısmını uzun vadeli ve düşük faizli olarak kredilendiğini belirten bakan bu konuda da yardım vaat etti. 

ETİYOPYA BÜYÜME ORANI İLE DÜNYA SIRALAMASINDA 5.

Etiyopya ekonomisi hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanı Dawano Kebir; “Etiyopya’nın son 3 yılda Afrika'daki %11 lik hızlı büyüme oranı ile dünya sıralamasında ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Ayrıca Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa aynı zamanda Afrika birliğinin merkezidir. Tüm bu hızlı büyümede Avrupa ve Amerika'daki birçok ülkenin Etiyopya'ya gümrük ve kota uygulamamasının rolü oldukça fazladır. Şu anda seksen beş milyonluk ülkenin sadece %25 -30 unda elektrik alt yapısı mevcut bu nedenle önümüzdeki on yıl içinde 20 milyar dolarlık enerji yatırımı yapılacaktır. Özellikle Nil nehrinin kollarından biri olan Mavi Nil, Etiyopya dan doğduğu için ve bu enerji kaynakları üzerinde baraj vb inşaatların  önemli yer tutacağı ve beraberinde yadsınamaz fırsatları getireceği aşikardır.”dedi.

İADEYİ ZİYARET İLE TİCARİ FIRSATLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Ayrıca işçilik Maliyetleri ve enerji maliyetlerinin düşüklüğünden bahseden konuk bakan:  (“Bir işçinin günlük maliyeti sadece 1,5 USD seviyesinde elektrik ise Türkiye deki fiyatın1/3 u seviyesinde 0,05 usd/kw” dedi. Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirten KASİAD Yönetim Kurulu başkanı A.Baki Karaman “Tüm bu avantajlı yatırım ortamının dürüst ve işinin ehli yatırımcılarımız  tarafından değerlendirmesine katkıda bulunmak için KASİAD üyeleriyle beraber iadeyi ziyarette bulunarak iki ülke arasındaki ticari fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz.”dedi. KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı A.Baki Karaman, yapılan ikili görüşmelerin ardından konuk heyettekilere günün anısına plaket verdi.

21 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR