Çarşaflı soyguncunun kimliği belli oldu

Gölcük’te yaşanan banka soygunu, 7 saat süren müzakerenin ardından düzenlenen operasyon sonucu sona erdi. Bankayı soymaya çalışan İsmail İpek (43) ağ...

Gölcük’te yaşanan banka soygunu, 7 saat süren müzakerenin ardından düzenlenen operasyon sonucu sona erdi. Bankayı soymaya çalışan İsmail İpek (43) ağır yaralı olarak ele geçirilirken rehinler ise yaralanmadan kurtarıldı. Operasyonda bir Özel Harekat polisi de bacağından yaralanarak tedavi altına alındı. Alınan bilgiye göre; saat 16.45 sularında Gölcük’te bir banka şubesine kara çarşafla giren kişi bir süre bekledikten sonra silahını çekerek üzerine yerleştirdiği bomba düzeneğini gösterdi ve soygun yaptığını söyledi.

 

KAPILARI KİLİTLEDİ

İçeriye biber gazı sıkan soyguncu ilk olarak güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek görevlinin silahını aldı. Bu esnada bankanın alt katında bulunan müşteriler kaçmayı başardı. Güvenlik görevlisinin silahını da aldıktan sonra iki silahı olan ve üzerinde bomba düzeneği olan soyguncu bankanın kapılarını kilitledi. Bankanın üst katına kaçan müşteriler ve bazı banka çalışanları ise ikinci katın camından aşağıya atlayarak yaralandı. Yaralananlar için olay yerine sağlık ekipleri sevk edilirken soygun ihbarını alan polis ekipleri banka çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alarak caddeyi yaya ve araç trafiğine kapattı.

 

İZİNLİ DOKTORLAR GÖREVE ÇAĞIRILDI

Soygunun bulunduğu alana çok sayıda ambulans, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Bölgede her ihtimale karşı İZGAZ ve SEDAŞ ekipleri de hazır bekledi. Öte yandan Gölcük’teki hastanelerde görevli doktorlardan izinde olanların göreve çağırıldığı öğrenildi. Banka içerisinde kalan 14 kişiden 10’u camdan atlayarak kaçmayı başardı. Kalan 4 kişi de soyguncu tarafından tutulmaya başladı. Bu esnada olayın duyulması ile vatandaşlar banka çevresine akın etti. Kalabalığın artması ile banka etrafındaki güvenlik alanı genişletilmeye başlandı. Meraklı kalabalık uzaklaştırılmakta zorlanınca Çevik Kuvvet ekiplerinden takviye istendi.

 

REHİNELER KENDİLERİNİ AŞAĞIYA ATTI

Olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri kalabalığı uzun uğraşlar sonucunda bankadan yaklaşık 300’er metre uzağa çekerek olay yeri şeritlerinin dışına çıkarttı. İçlerinde AKP Gölcük İlçe Başkan Yardımcısı İbrahim Ulufer’in de bulunduğu 5 kişi bankadan çıkmak istemedi. Bu duruma sinirlenen soyguncu ‘Dışarı çıkın’ diye bağırarak bir el ateş etti. Silah sesinin gelmesi üzerine içeriden bulunan kişiler sırası ile aşağıya atlamaya başladı. Rehinelerin atlaması üzerine büyük bir panik yaşandı. Atlayanların rehine olduğunun anlaşılması üzerine yaralı rehineler polis ekipleri tarafından birer birer kenara çekilerek ambulanslara alındı.

 

REHİNELERİ ÖNÜNE ALARAK DIŞARI BAKTI

Saat 19.00 sularında İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel olay yerine gelerek operasyonun başına geçti. Aynı saatlerde Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük ve Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı da olay yerine geldi. İzmit ve Başiskele’de görevli emniyet müdürleri de olay yerine gelirken olay yeri adeta polis ablukası altına alındı. Soyguncunun zaman zaman cama yaklaşarak etrafa baktığı görüldü. Kimi zaman da elinde bulunan rehineleri önüne alarak kapıya yaklaşan soyguncu etrafı seyretti. Soyguncunun üzerindeki kara çarşafı çıkarmadığı ve gözlüklü olduğu gözlendi. Kocaeli’deki özel harekat ekiplerinin tamamının yaklaşık 2 ay önce Mardin’e dış göreve gönderilmesi sebebi ile operasyona acil müdahale timleri istendi.


ETRAFTA KEŞİF YAPILDI

Özel Müdahale timlerinin yanı sıra, Kocaeli Bomba İmha ekibine destek olarak, yine özel eğitimi olan bomba imha ekipleri de olay yerine geldi. Keskin nişancı yaptığı kısa bir keşif sonrasında Kanas olarak bilinen silahı ile kendine yer belirledi. İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel’in öncülüğünde banka soygununda rehine kurtarma operasyonun hazırlıklarına başlandı. Operasyonla ilgili hazırlıklar yapılırken, etrafta keşif yapıldı. Binanın yapı planı incelendi. Giriş çıkışları ve camları gibi binaya ulaşabilecek yerler belirlendi ve bu bölgelere polisler yerleştirildi.


SOYGUNCU İÇİN ARABA GELDİ

Soyguncuya bankadaki telefondan ulaşan Levent Yarımel, soyguncu ile bağlantıya geçti. Soyguncunun taleplerinin 800 bin TL ve kaçabileceği bir araba olduğu öğrenildi. Talep üzerine anlaşma yolunu seçti. Soyguncuyu ikna etme yoluna giden Yarımel, emniyetin sivil bir aracını banka önüne çektirdi ve araç çalışır durumda banka önüne bırakıldı. İkna olmayan soyguncu ile görüşmeler yaklaşık 4 saat sürdü. Banka önüne bırakılan araba son olarak kapıya sıfır şekilde yanaştırıldı. Bir kapısı açık bırakılan araba banka önünde hazır bekletilmeye devam etti. Bozuk şivesi nedeniyle Suriyeli olduğu düşünülen soyguncunun 2 çocuğunun organ mafyası tarafından kaçırıldığını ve çocuklarını geri alabilmesi için 800 bin TL’ye ihtiyacı olduğunu söylediği iddia edildi.

 

TEK EL ATEŞLE OMZUNDAN VURULDU

İçeride kendisini güvenli bir bölgeye kilitleyen rehinelerden İlknur Fidan’ın ailesine ulaştığı öğrenildi. İlknur Fidan’ın annesi Turcihan Fidan olay yerinde fenalık geçirdi. “İlknur’umu kurtarın” diye feryat eden acılı anne olay yerindeki sağlık ekipleri tarafından güçlükle sakinleştirildi. Levent Yarımel’in soyguncu ile 6 saat süren ikna çalışmaları sonuç vermeyince banka içerisine yapılacak olan operasyon için düğmeye basıldı. Ekipler banka kapısı önünde yerini aldı. Mp5 olarak bilinen otomatik silahlı ve çelik yelekli tüm polis ekipleri operasyon için harekete geçti. Karşı bina içinde konuşlanan keskin nişancı soyguncuya tek el ateş ederek soyguncuyu omzundan vurdu.


REHİNELER HASTANEYE KALDIRILDI

Vurulan soyguncunun silahına davranması ile özel müdahale timleri ateş açtı. Keskin nişancı tarafından kolundan vurulan soyguncu içeride çıkan çatışmada 1 kurşun ile kafasından ve 5 kurşun da bel altı bölgesinden vurularak yaralandı. Operasyon esnasında bir özel harekat polisi de bacağına isabet eden kurşunla yaralandı. İçeride bulunan 4 rehine yara almadan dışarıya çıkarıldı. Hamile olan rehinenin ve diğerlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirlendi. Rehineler Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralanan özel harekat polisi de ambulansla Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

BOMBA DÜZENEĞİ SAHTE ÇIKTI

Yapılan çalışmalarda soyguncunun üzerindeki bomba düzeneğinin gerçek olmadığı belirlendi. Ağır yaralı olan soyguncu ambulansa alındı. Operasyonun tamamlanması ile olay yerinin etrafından bekleyen kalabalık “Burası Gölcük buradan çıkış yok” diye sloganlar atarak soyguncunun kendilerine verilmesini istedi. Olay yerine girmeye çalışan öfkeli kalabalığı çevik kuvvet ekipleri güçlükle engelledi. Yaşanan olaylar üzerine soyguncunun öldüğü söylenilerek kalabalık sakinleştirilmeye çalışıldı.

 

BAZI VATANDAŞLAR HASTANEYİ BASTI

Ağır yaralı haldeki soyguncu Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öfkeli vatandaşlardan bazıları hastaneyi basarak soyguncuyu linç etmek istedi. Buradaki linç girişiminin ardından ise hastanenin arka kapısından çıkartılan soyguncu önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne daha sonra Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Soyguncu, daha sonra geniş güvenlik önlemleri altından Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

 

3 YILDIR GÖLCÜK’TE OTURUYOR

Ağır yaralanan soyguncunun isminin İsmail İpek (43) olduğu öğrenildi. Aslen Konya Cihanbeyli ilçesi Doğanşehir beldesi nüfusuna kayıtlı olduğu ve yaklaşık 3 senedir Gölcük Şirinköy Kalıcı Konutları 661. Sokak No: 15 adresinde tek başına ikamet ettiği öğrenildi. Donanma Komutanlığı Başiskele Torpido Fabrikası’nda çalıştığı ve Gölcük’e geldikten kısa bir süre sonra eşinden boşandığı öğrenilen soyguncunun iki çocuğunu da alarak Konya’ya geri döndüğü öğrenildi. Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sabah 08.00 sularında ameliyata alınan soyguncunun ameliyattan çıktığı ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

 

ÇÖP TORBASINA KOYDUĞU PARALAR BULUNDU

Konuyla alakalı olarak Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Valilik kanalıyla yazılı basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Olay yerinde eylemcinin çöp torbasına koyduğu 1.038.700 TL ile banka içerisinde yere saçılmış 688.180 TL olmak üzere toplamda 1.726.980 TL ile 2 adet tabanca ve tabancaya ait fişek ve kovanlar elde edilmiştir” ifadelerine yer verildi. Nuri AKÇAHARMAN

 

re-001.jpg

Soygun olayını gerçekleştiren İsmail İpek’in yaşadığı Şirinköy Mahallesi’nin muhtarı Ruşen İşeri, şahsın kendi halinde sakin bir kişi olduğunu söyledi. İşeri, “Böyle bir olaya karışacağını tahmin etmezdik. Çok şaşkınız” dedi.

14 Kasım 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR