1,7 milyon emekli bunu bekliyor

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl 12 Eylül'de yapılan referandumla anayasa paketi oylandı. %58'lik evet oyuyla kabul edilen değişiklikle, memurlar için t...

BÜYÜT

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl 12 Eylül'de yapılan referandumla anayasa paketi oylandı. %58'lik evet oyuyla kabul edilen değişiklikle, memurlar için toplu sözleşme hakkı da getirildi.

Ayrıca toplu sözleşmelerle elde edilen zamların emeklilere yansıtılması da aynı pakette yer alıyordu.

Anayasa değişti değişmesine ancak memurlar ve memur emeklilerinin hayatına henüz yansımadı. Zira anayasadaki düzenleme doğrultusunda ilgili kanunlarda da değişiklik gerekiyordu ancak henüz gerçekleşmedi.

Her yıl olduğu gibi önümüzdeki ağustos ayı memurlar için 'toplu görüşme' ayı olacak. Oysa referandum paketi doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılsaydı, bu sene toplu görüşme değil, 'toplu sözleşme' yapılacaktı. Böylece, toplu sözleşmede sağlanan kazanımlar 1,7 milyon memur emeklisine de yansımış olacaktı.

Gözler Faruk Çelik'te
Devlet Personel Başkanlığı'nın yeni dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlanmasıyla birlikte, toplu görüşme/sözleşme için gözler Faruk Çelik'e çevrildi. Sayın Çelik, bir önceki Çalışma Bakanlığı döneminde sosyal güvenlik reformu, iş güvenliği düzenlemeleri ve istihdam teşvikleri gibi çok önemli kanunları hızlı bir şekilde Meclis'e sevk etmişti. Kamu çalışan ve emeklileri, aynı hızı çalışma mevzuatının referandum paketiyle uyumlaştırılması konusunda da bekliyor.

Tazminat için acele etmeyin
Soru: Merhaba Sadettin Bey, günlerdir kafamı meşgul eden şu sorunun içinden bir türlü çıkamadım. Bildiğiniz üzere 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresini dolduran bir kimse kendi isteği ile işten ayrılırsa da SGK'dan kıdem tazminatı ile ilgili yazıyı alıp işverene ibraz edince kıdem tazminatını alabiliyor. Peki yeni kıdem tazminatı uygulaması hayata geçtikten sonra bu uygulamadan yararlanmak istersem ne olacak? Artık bu uygulama yeni yasa ile geçersiz mi olacak? Ben şu an itibariyle 15 yıl ve 3600 gün şartını yerine getirdim ve bugün kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabiliyorum. Eğer yeni yasayla bu hakkım gidecekse şimdiden işten ayrılayım ve bu hakkımı kullanayım mı? T.T.

Cevap: Değerli okurum, Kıdem Tazminatı Fonu'na dair geçtiğimiz yıllarda hazırlanan taslak metinde, prim günü ve sigortalılık süresini dolduranların tazminat alabileceklerine dair hüküm yok. Yani fon uygulaması mevcut taslağa göre çıkarsa, tazminat alamayacaksınız ancak hem mevcut taslağın aynen yasalaşması çok zor hem de bunun kısa vadede gerçekleşmesi imkansız gibi. Dolayısıyla sırf kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılmakta acele etmeyin. Sosyal taraflarla bugün görüşmeler başlasa, yeni düzenlemenin yasalaşması en az bir yıl sürer.

SSK'dan 10 yıl erken emekli olursunuz
Soru: Sadettin Bey, 01.12.1980 tarihinde SSK girişim var. O tarihte 35 gün ödenmiş. 01.11.1999'da tarım Bağ-Kur'a başladım ve halen devam etmekteyim. Doğum tarihim 10.09.1963. Hangisinden daha erken emekli olabilirim? Nevzat Akkoyun

Cevap: Nevzat Bey, bugünden itibaren bir işyerinden SSK'lı olarak prim ödemeye başlarsanız, 1260 günü (42 ay) doldurduğunuz tarihte emekli olursunuz. Eğer tarım Bağ-Kur'da devam ederseniz, 9000 günü dolduracağınız 01.10.2024 yılında emekli olursunuz. Gördüğünüz gibi SSK'ya geçerek 10 yıl daha erken emekli olabilirsiniz.

20 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR