“Körfez yatırımda sınıfta kaldı”

Körfez Belediyesi meclis toplantısında konuşan CHP’li Tuğman Kayalı, Körfez’in köy görünümünde olduğunu söyledi ve yatırım yönünden Körfez Belediyesi’...

BÜYÜT


Körfez Belediyesi meclis toplantısında konuşan CHP’li Tuğman Kayalı, Körfez’in köy görünümünde olduğunu söyledi ve yatırım yönünden Körfez Belediyesi’nin sınıfta kaldığını dile getirdi
Körfez Belediyesi meclis toplantısında 2013 yılının son bütçe görüşmesinin yapıldığı toplantıda tutanak özetleri oylandı, 2014 Mali Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu ve 2014 Mali Yılı Belediye Tarifeleri ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu konuşuldu.
ELEŞTİRİ YOĞUNLUĞU
Toplantıda, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve AKP’ye, CHP kanadından yoğun eleştiri vardı. Söz alan Tuğman Kayalı, belediyenin gelirlere göre daha fazla harcama yaptığını belirterek “Bu açık nasıl kapanır bilinmez ama CHP Körfez Belediyesi’ni aldığında büyük bir borcun altına girecek” diye konuştu. Başkan Yunus Pehlivan’ın geçen toplantıda “Körfez’e 400 milyon lira yatırım yaptık” sözünü hatırlatan Kayalı, “Belgeler yalan mı söylüyor? Son 5 yılda yatırıma giden para 73 milyon 290 bin lira” dedi. Körfez Belediyesi’nin yatırım yönünden sınıfta kaldığını ifade eden Tuğman Kayalı, Körfez’in hâlâ köy görünümünde olduğunu belirtti.
SAHİLDE MANGAL YERİ
Sahilde mangal yeri olmasına dikkat çeken Kayalı “150 bin nüfuslu bir yerde sahili mangal yeri olarak kullanan başka bir belediye yoktur” şeklinde konuştu. Dubai Port konusunda belediyenin kandırıldığını söyleyen Kayalı, “ÇED raporlarına bakın. Orada bin kişi değil, 400-450 kişi çalışacak. Eğer ful çalışırsa 600-650 kişi çalışabilecek” dedi.
“HEREKE TARİHE GÖMÜLÜ”
Hereke’yi halıda dünyanın merkezi haline getireceğiz diyerek yola çıkıldığını ifade eden Kayalı, Hereke’nin hâlâ tarihe gömülü olduğunu söyledi. Belediyenin birçok arsasının satıldığını vurgulayan Kayalı, “Ancak borçlar da arttı. Belediye’ye ait yerlerin, borçları kapatmak için satıldığını düşünüyorduk ama borçlar da artıyor” diye konuştu
“KAYNAKLARIN YÜZDE 30’U KAYIT DIŞI”
Zeynel Sarıkaya, “Kaynakların yüzde 30’u kayıt dışı. Kayıt altına alamadınız. Örnek vermek gerekirse çelik firmasına verilen yerden alınması gereken kiralar nerede?” dedi. Sarıkaya “Ortadoğu’dan, Araplardan başınızı kaldırın, Türkiye’yi görün. Aşık Veysel’i, Nazım Hikmet’i görün, en önemlisi de Deniz Gezmiş’i görün” dedi.
“PARTİNİZ İSTEKLERİ KARŞILAYAMIYOR”
Eleştirileri tek tek cevaplayan Yunus Pehlivan “Geçen toplantıda Körfez Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10 yılda toplam 400 milyon lira yatırım yaptı dedim” diye konuştu. Sahilde mangal eleştirisine cevap veren Pehlivan, Tuğman Kayalı’ya “Sizin partiniz insanların isteklerini karşılayamadığı için muhalefettesiniz. İnsanlar sahilde mangal yapmak istiyor, çay içmek istiyor” diye konuştu. Dubai Port’un hangi parti gelirse gelsin alanını büyütme ihtimali olmadığını vurgulayan Pehlivan, gerekirse buna hep birlikte karşı konulacağını söyledi. Konteynır limanlarının şehri işgal ettiğini düşünmediğini ifade eden Yunus Pehlivan, “Aksine bölgeye bir hareketlilik kazandırır” şeklinde konuştu.
Hereke konusunda konuşan Başkan Yunus Pehlivan “Hereke’ye çok sık gitmediğiniz belli. Tabi ki bazı sözlerimiz var. Birçok icraat yaptık, ancak bazı konularda belediye tek başına bir şey yapamıyor. Vatandaşın, siyasilerin de desteği gerekiyor” dedi. Hereke’yi halıda dünya merkezi yapma sözü vermediğini dile getiren Pehlivan, “Ancak patent alacağız dedik ve enstitü kurulacak yakın zamanda. Hereke patentini kısa zamanda alacak” diye konuştu.

12 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR