Karamürsel’de sürpriz zor gibi

    Karamürsel’de seçim atmosferi çok heyecansız geçiyor. CHP ve MHP’nin umudu, yerelden ziyade genel siyaset. 17 Aralık operasyonları elde olan tek...

 

 

Karamürsel’de seçim atmosferi çok heyecansız geçiyor. CHP ve MHP’nin umudu, yerelden ziyade genel siyaset. 17 Aralık operasyonları elde olan tek argüman. Bu durum da iktidarın elini güçlendiriyor

 

Kocaeli genelindeki seçim analizlerimiz Karamürsel ile devam ediyor. İlimizde 2009 seçimleri hatırlandığında AKP’ye karşı ayakta kalan tek ilçe olarak kalan Karamürsel, iktidarın belediye başkanlığını kaptırdığı tek ilçe olarak dikkat çekmişti. 2004 yılında DYP’de başkanlığı kazanan İsmail Yıldırım, 2009 yerel seçimlerinde de başarısını tekrarladı ve bu kez DP çatısı altında ilçede seçimleri yeniden kazandı.

 

2009 SEÇİMLERİNDE

İTTİFAK YAPILDI

Bu kuşkusuz AKP için yıkım olmasa da çok sayıda kellenin alınmasına neden oldu. Fakat 2009 seçimlerini farklı kılan özelikle ise, sınırların genişlemesinin ardından ilçede oluşan ittifak oldu. Kimsenin fark etmediği bir şekilde CHP ve biraz da MHP tabanı DP’nin adayı İsmail Yıldırım’a destek verdi ve burada seçimler iktidarın istemediği şekilde sonuçlandı.

 

AKP, YILDIRIM’I

ADAY GÖSTERDİ

Fakat asıl büyük bomba ise referandum döneminde patladı. AKP, Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı bir miting ile İsmail Yıldırım AKP’ye katıldı. Bu da haliyle Karamürsel’deki dengelerin AKP lehine gelişmesine neden oldu. İktidar genel merkezi beklenen bir kararla, Karamürsel’de mevcut başkanı İsmail Yıldırım’ı yeniden aday göstererek önemli bir hamle yaptı.

 

CHP HEYECANLI DEĞİL

AKP, Karamürsel’de çok güçlü. Bu kabul edilmeli. Muhalefetin ise tutunabildiği öyle etkin bir dal yok. Bütün umutlarını genel merkez siyasetine bağlamış durumdalar. Evet, sahada çalışmalar yapıyorlar, ancak ne kadar yeterli orası tartışılır bir durum.

 

FARK ZATEN ÇOK AZDI

Mustafa Asım Uğurlu, belki işin özünde çok iyi bir isim olabilir. Ancak siyaset her şeyden önce heyecan üzerine yapılan bir iş olduğunu kabul etmek gerekir. Üstelik son seçim sonuçlarına baktığımızda ise AKP ile seçimi kazanan DP arasında büyük bir farkın olmadığını görebiliyoruz. Bin oy bile olmayan bu farkın, yapılacak olan 2014 seçimlerinde çok farklı bir hale gelmesi ise kuvvetle muhtemel.

 

MUHALEFET ETKİSİZ

Bütün bu değerlendirmelerin ardından, Karamürsel’de muhalefetin burada seçimi kazanabilmesi için olağanüstü bir gelişmenin olması gerekir. 2009’da olduğu gibi ilçede bir ittifak düşünülebilirdi. Fakat bunun için de çok geç kalındı. Bu saatten sonra Karamürsel’de seçim sonuçlarını direkt bir şekilde etkileyecek bir durumun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorum.

 

17 ARALIK ETKİSİ

Karamürsel’de muhalefetin ve özellikle de CHP’nin en büyük umudu 17 Aralık operasyonu. Bu operasyonun etkisini artırması, yeni dalgaların gelmesi, ses kayıtları gibi özel etkenlerin süreçte gündeme gelmesi, muhalefetin tek umudu. Tutunduğu tek dalı gibi. Bu da kendileri için zafiyet anlamına geliyor. Görüntüye göre AKP ilçede çok iddialı. Ardından doğal olarak CHP geliyor. MHP’nin alacağı seçim sonucunu ise ben merakla bekliyorum.

 

 

YARIN: GEBZE-DİLOVASI-DARICA-ÇAYIROVA

07 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Hande - bu analizi neye göre yaptınız ? kriterlerinizi ne idi ?

Seçim heyecanını sonuna kadar yaşayan bir ilçeyiz ve tüm partiler aktif.Saddet Partisinden bahsetmemeniz ilginç...

Anahtar Parti konumunda!

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
06

hüseyin - kardeşim karamürsel için yorum yapınız... genel siyasetle belediye yönetilmez burda iş yapılacak iş... bu sefer saadetin adayını destekliyeceğim YILDIRIM artık toprağa düştü, SİYASET ruhuna fatiha okuyunuz biraz günahları hafiflesin.....

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
05

bahadır - aldanmayın o şaşaalı bayraklara, o gürültülere, o bindirilmiş kıtaalara, seçim inanların olacak bu sefer tamam .. AHMET ÖZEN..

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
04

elif - seçimin sonucunu sessiz muhalefet belirleyecek, ve o ses AHMET ÖZEN diyor..

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
03

berra - Seçiminin en büyük favorisi merkezden beslenen iktidara, etkisiz muhalefete rağmen AHMET ÖZEN dir.

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
02

berra - görmek istemesenizde karamürselde saadet partisi adayı AHMET ÖZEN var., chp mhp muhalefet gücünü kaybetmiş genel siyasetten beklenti içinde, karamürsel için düşünen ve emek veren ekip saadet partisinin ekibinin ve inş. seçimi herşeye rağmen kazanacaktır..

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
01

mehmet - karamürselde akp hiçbir zaman seçim kazanmadı ve karamürselde benim hatırladığım son 30 sene ve bu dönem zarfı içinde dyp ve saadet partisi dışında seçim kazanan bir parti yok bu seçimin karamürselde favorisi bana göre saadet partisidir siz ihtimal vermesenizde tanzer bey, ahmet özeni takip etmenizi tavsiye ederim

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:52
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR