Urfa’nın kan davası Kocaeli’nde görüldü

Edinilen bilgilere ve iddialara göre; Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa Merkeze bağlı Mutlaca Köyünde bulunan Tamah aşiretine mensup Şanlıurfa'nın Mutluca Köyü...

BÜYÜT

Edinilen bilgilere ve iddialara göre; Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa Merkeze bağlı Mutlaca Köyünde bulunan Tamah aşiretine mensup Şanlıurfa'nın Mutluca Köyü'nde yaşayan Tamah Aşiretine mensup Koç, Kaya ve Beyazkuş aileleri, Tektek Sulama Birliği'nin seçimlerinde kendilerine oy vermedikleri gerekçesiyle merkeze bağlı Uzun Köy'e giden ve içinde akrabalarının olduğu aracın önünü GAP Arena Stadyumu'nun yanında kesmiş, pompalı tüfeklerle ateş açmıştı. Silahlı saldırıda Ahmet Aslan yaşamını kaybetmiş, 26 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında 2'şer kez müebbet hapis cezasıyla yargılanan Abdulillah Koç, Reşat Koç, Vehbi Koç, Abdülhamit Koç ve Osman Beyazkuş tutuklanmış, 31 zanlı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 32 kişi de zanlılardan şikâyetçi olmuştu.

BABA VE OĞLU ÖLMÜŞTÜ

İlk saldırıda yaşamını kaybeden Ahmet Aslan’ın ailesi ile Koç ailesi arasında başlayan kan davasının büyümesi üzerine Koç ailesine mensup çok sayıda kişi köylerini terk ederek başka illere taşındı. Şubat 2012 tarihinde olayla ilgili davanın görülmesine başlandı. Ancak dava öncesi her iki aile adliye önünde birbirine girdi. Taşlı sopalı kavgada ilk olayda yaşamını yitiren Ahmet Aslan'ın oğlu Mehmet Aslan (22)’da silahla öldürüldü. Aslan ailesin bu gelişmeler sonrasında Koç ailesinin köyüne giderek iddialara göre evlerini ateşe verdi. Olayla ilgili görülen 2 ci duruşma’da adliye yakınlarında yapılan aramalarda iki aile mensuplarına ait araçlardan silahlar çıkınca mahkeme güvenlik nedeniyle ertelendi ve Kocaeli’nde görülmesine karar verildi.

KİMLİK TESPİTLERİ
ÖĞLENE KADAR SÜRDÜ

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesi çok sayıda çevik kuvvet ekibi ile birlikte, resmi ve sivil polisler Kocaeli Adliyesi Çevresinde geniş çaplı önlemler aldı. Tutuklu sanıklar sabah yoğun güvenlik önlemleri arasında Gaziantep ve Adıyaman Cezaevlerinden getirildi.

Olayla ilgili davaya şikayetçi olarak Aslan ailesinin akrabaları olan Mehmet Tekin, Rasim Demirkır, İbrahim Taş, Hasan Tekin ile avukatları, tutuklu sanıklar Abdulillah Koç, Reşat Koç, Vehbi Koç, Abdülhamit Koç ve Osman Beyazkuş ile avukatları ve tutuksuz sanıklar katıldı. Şahısların kimlik tespitleri öğlene kadar sürdü. Öğlenden sonra ise olaylar ile ilgili iddianameler okundu. Daha önce Şanlıurfa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde savunmalarını yapan sanıklardan tutuksuz yargılanan koc ailesine mensup sanıklar her iki olayda da herhangi bir suça karışmadıklarını ve suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlerini talep ettiler Tutuklu sanıkların tamamı haklarındaki iddiaları red ederek, suçsuz olduklarını, olaylara karışmadıklarını, kendilerine iftira atıldığını, 70 -80 kişilik bir kargaşada bizi nereden görüpte tespit ettiler diyerek, bizlerin önünü kesmek için içeri attırmak istiyorlar diyerek tahliyelerini talep ettiler. Sanık avukatları da aynı yönde savunmada bulunarak tahliye talebinde bulundu.

3 KİŞİ TAHLİYE OLDU

Mahkeme vermiş olduğu yarım saatlik arasonrasında kararını açıkladı. Tutuklu sanıklardan Vehbi Koç, Mehmet Reşat Koç, Osman Beyazkuş’un mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurularak başka bir suçtan hükümlü veya tutuk değillerse tahliyelerine, Abdulillah Koç ile Abdülhamit Koç’un tutukluluk hallerinin devamına dosya içerisindeki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmanın 28 Haziran 2012 tarihine bırakılmasına karar verildi.

04 Mayıs 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR