Başkan “Azerbaycan’a önem veriyoruz”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) tarafından düzenlenen Azerbaycan bilgi ve tec...

BÜYÜT

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) tarafından düzenlenen Azerbaycan bilgi ve tecrübe paylaşımı programı açılış töreni gerçekleştirildi. Program Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kocaeli Fuar Alanı Sivil Toplum Merkezi’nde yapıldı. Programın ev sahipliğini yapan Birlik Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

ÇOK SAYIDA BAŞKAN KATILDI
Azerbaycan Yerel yönetimler temsilcilerine yönelik program 22 – 29 Nisan 2012 tarihleri arasında Kocaeli ve İstanbul’da gerçekleştirecek. Etkinliğin açılış törenine çok sayıda belediye başkanı katıldı. Birlik Başkan Yardımcıları Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Mersin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Birlik Yedek Yönetim Kurulu Üyesi ve Kocaeli Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çankırı Şabanözü Belediye Başkanı Ali Çapcı ve Azerbaycan Cumhuriyeti adına İstanbul Başkonsolosu Ceyhun Memmedov katıldı.

BİLGİ TECRÜBE PAYLAŞIMI ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ
Programımızın açılış konuşmasını yapan TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eğitim çalışmalarına ve Azerbaycan’a önem verdiklerini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, şunları söyledi: “2004 yılında çıkarılan kanunla 45 belediye birleştirildi. Köyler ve beldeler tek çatı altında toplandı. Çok büyük faydaları oldu. Bir metre kare plansız alan kalmadı. En küçük köylerde bile 1/1000’lik planlarımızı yapıyoruz. Plansız bir kentin büyümesi mümkün değildir. Ormanları, tarihi sit alanları, yeşil alanları, sanayi alanları ticaret alanları ayırdık. Herkesin görüşünü alarak çalışmaları tamamladık. Alt yapı yerel yönetimlerin olmazsa olmazıdır. 10 yıl önce sahillerimiz kokuyordu. Kimse gitmiyordu. Kanalizasyon yapısını yaptık. 17 arıtma tesisi kurduk. Şişe suyu az kullanıyoruz. Suyu biz musluktan içeriz. Kullandığımız suyu arıttıktan sonra doğaya bırakıyoruz”

İLİŞKİLERİMİZ GELİŞTİRİLMELİ

Azerbaycan heyeti adına bir konuşma yapan Mehdi Selimzade, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Mehdi Selimzade, “Türkiye’nin örnek olacak bir yolu var. Liderlerimizin bizi birleştiren düşüncüleri var. Karabağ sorununu yaşayarak geleceğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Bizim için Türkiye belediyeler ile ilişki kurulmasının çok büyük önemi vardır” dedi. Türkiye belediyeleri ile dostluk ve kardeşlik ilişkileri ile bilgi tecrübenin paylaşılması çok önemli dönüşü olacağının altını çizen Selimzade, “Azerbaycan kanunlarının el verdiği ölçüde ilişki kurmalıyız. Hem Azerbaycan hem de Türkiye’nin gelişmesini istemeyen devletler var. Türkiye Afrika’da okul açıyor. İstemeyen devlet ise buna engel olmaya çalışıyor. Bu uğurda Türk ve Azerbaycan belediyelerine büyük iş düşüyor. Hepimiz bu ilişkilerin bir adım daha ileriye götürülmesi için canla başla çalışmalıyız" diye konuştu.

Program kapsamında Birlik Başkan Yardımcısı ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin “Sosyal Belediyecilik” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

26 Nisan 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR