Kandıra halkı kararlı: O barajı yaptırmayacağız

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağı iddiasıyla yapılmak istenen, ayrıca Kandıra'da tarım yapılan 18 köyü sular altında bırakacak olan Sungurlu Bar...

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağı iddiasıyla yapılmak istenen, ayrıca Kandıra'da tarım yapılan 18 köyü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na olan tepkiler devam ediyor. Bölgede yaşayan köylüler dün bir araya gelerek barajın inşa edilmemesi için eylem yaptı.

 

STK’LAR DA DESTEK VERDİ

Akçaova Köyü meydanında yapılan eylemde köylüler, verimli tarım arazilerinin ve yaşam alanlarının baraj nedeniyle sular altında kalacak olmasına tepki gösterdi. Köylüler bir an önce projenin iptal edilmesini talep etti. Eyleme, Kuzey Ormanları Savunma Platformu, Halkevleri, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Çevre Mühendisleri Odası gibi sivil toplum örgütleri de destek verdi.

 

SUNGURLU BİR SÜRGÜN PROJESİDİR

Her yaştan vatandaşın katıldığı baraj protestosunda, alana “Toprağıma, taşıma, ağacıma, suyuma dokunma” ve “Sungurlu Barajı sürgün projesi yazılı” pankartlar ile su altında kalacak bölgeleri gösteren bir harita asıldı. Eyleme ayrıca, CHP Milletvekili adaylarından Cuma Karavar ve Tamer Solakoğlu, Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, Emekli-Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut, Tabipler Odası Başkanı Serkan Yılmaz destek verdi.

 

“ARAZİ TARIM TOPRAĞIDIR”

Eylemde konuşan Akçaova Köy Muhtarı Remzi Yüce, “Baraj yapılması planlanan alan verimli topraklarımızdır. Biz, Sungurlu Barajı’nın yapılmasını istemiyoruz. Barajın yılda 200 ürün alınan verimli topraklarımız, 15 bin dönüm civarında toprağımız ve evlerimiz su altında kalıyor. Barajın inşa edilmesi halinde köylerimiz haritadan silinecek” diye konuştu.

 

“HEP ÜRETTİK, YİNE ÜRETECEĞİZ”

Teksen Köyü Muhtarı Ziyattin Soykan da, “Biz bu bölgede sürekli ürettik. Üretmeye de devam edeceğiz. Burada yıllık 10 bin ton beyaz et üretiyoruz. Önümüze taş koymazlarsa 50 bin ton bile üretiriz. Devletin projelerinde 2040'dan sonra yapılacağı görünen baraj ne oldu da 2015'e alındı. Bizler bu bölgeyi terk etmeyeceğiz. Umarız devlet büyüklerimiz projeyi tekrar gözden geçirirler. Bizler bu topraklarda tarım yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“BARAJI YAPTIRMAYACAĞIZ”

Köy sakinleri de baraj yapımına tepkili. Vatandaşlardan Fatma Altınbay isimli kadın, “Barajı yaptırmayacağız” diyerek tepkisini dile getirdi. Altınbay, “Sevgili dostlar, köylerimiz yaşam alanlarımız tehdit altında. Bu projeye dur demek için buradayız. Barajı yaptırmayacağız. Şimdi bize diyorlar ki, ‘gidin nerede ölürseniz ölün.’ Biz de burada diyoruz ki köylerimizi size yedirmeyeceğiz. Yaşam alanlarımızı yok etmenize izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. CHP’li Ali Akdemir de yaptığı konuşmasında iktidarın doğal güzellikleri olan her yeri imara açtığını dile getirdi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

26 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

SEÇMEN - Seçim olmasa selam bile vermez bu siyasi iki yüzlüler. Nerde oy var mantar gibi orda bitiyorlar.seçim bitsin oyunuzu alsınlar eğer yüzünüze bakarlarsa şerefsizim.Ayaklaına gitmek için randevu alamazsınız. B AKMAYIN ŞİMDİ SİZE GAZ VERDİKLERİNE.

Yanıtla . 0Beğen 26 Eylül 16:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR