“Alevilik İslam’ın yorumudur”

Hacı Bektaş-i Veli Derneği, Anadolu Kültür Vakfı ve Tavşantepe Cemevi’nde tarafından organize edilen aşure günü etkinliğinde Cemevi Dedesi Yılmaz Doğa...

BÜYÜTHacı Bektaş-i Veli Derneği, Anadolu Kültür Vakfı ve Tavşantepe Cemevi’nde tarafından organize edilen aşure günü etkinliğinde Cemevi Dedesi Yılmaz Doğan, “Alevilik ayrı bir din değildir. Ayrı bir din diyenleri kınıyorum. Aleviler Allah’ın kuludur” dedi.

Hacı Bektaş-i Veli Derneği, Anadolu Kültür Vakfı ve Tavşantepe Cemevi tarafından organize edilen aşure günü etkinliği, Tavşantepe Cemevi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, CHP’li Cüneyd Özkürkçügil, Tavşantepe Mahalle Muhtarı Tekin Güner, HDP İzmit İlçe Yönetimi, BDP İzmit İlçe Yönetimi, Tavşantepe Mahallesi Muhtar Adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programın sunuculuğunu Alevi Kültür Derneği Eski Başkanı Fahri Demirci yaptı.

“3 DİN İÇİN DE KUTSAL”
Programın açılış konuşmasını Tavşantepe Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber İncesu yaptı. Muharrem Ayı ve Aşure Günü hakkında bilgi veren İncesu, “Muharrem Ayı Hicri Takvim’in ilk ayıdır. Aşure ise Muharrem Ayı’nın 10. gününün ismidir” dedi. “Aşure Günü, tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından kutsal kabul edilen, ortak bir değerdir” diyen İncesu, tüm peygamberlerin, Hz. Muhammed ve Hz. Ali’nin de aşure günlerinde şükür ve senalarını ifade edip, oruç tuttuklarını dile getirdi.

“ALEVİLİK İSLAM’IN İÇİNDEDİR”
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Kerbela şehitlerimizi anıyor, üzülüyoruz. Hayatta üzüntü de var sevinç de var, Firavun da var Musa da var, haram da var helal de var” dedi. Doğan, “Orada dünyaya büyük bir mesaj verildi. Bir avuç güçsüz, dürüst insan, güçlü ama haksız insanlara karşı mücadele verdi. Ruhları şad olsun” diye konuştu. Kürsüye son olarak çıkan İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, “Bence Alevilik İslam’ın bir bölümüdür. İslam’ın aşkla yorumlanmasıdır” diyen Kaymak, yurt dışında görev yaptığı sıradaki bir anısını anlatarak, “Alevi kardeşlerimiz bana dilekçe verdiler. Biz ayrı bir diniz, bunun için imza topluyoruz diye. Arkadaşlar Alevilik, İslam’ın yorum şeklidir, İslam’ın içindedir. Bu bizi bölmek isteyenlerin oyunudur” diye konuştu.

DUA ARDINDAN AŞURE
Konuşmaların ardından Esentepe İmam Hüseyin Cemevi Dedesi Yılmaz Doğan, kısa bir konuşmanın ardından aşure duasını okudu. “Alevilik ayrı bir din değildir. Ayrı bir din diyenleri kınıyorum. Aleviler Allah’ın kuludur” diyen Doğan, aşure duasını okudu. Duanın ardından misafirlere aşure dağıtıldı.

18 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR