Donanma’da duygulu anma töreni

Törene katılan şehit yakınları duygusal anlar yaşarken komutanlar ise konuşmalarında bu acının hiç dinmeyeceğini belirtti. Gölcük Donanma Komutanlığ...

Törene katılan şehit yakınları duygusal anlar yaşarken komutanlar ise konuşmalarında bu acının hiç dinmeyeceğini belirtti.

Gölcük Donanma Komutanlığı, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 15’inci yıldönümü nedeniyle dün deprem şehitleri anma programı tertip etti. İki yıl aradan sonra basına açık bir şekilde gerçekleştirilen tören Gölcük Donanma Komutanlığına bağlı Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında bulunan ve depremden sonra inşa edilen Deprem Şehitleri Anıtı önünde yapıldı.


ŞEHİT YAKINLARI KATILDI

Törene Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Muhittin Elgin, Deniz Hava Üs Komutanlığına atanan Tuğamiral Ercan İnceoğlu, 30 Ağustos itibari ile Tuğamiralliğe terfi eden Denizaltı Filosu Komutanı Mithat Kemal Algül ve depremde hayatını kaybeden 424 şehidin yakınları katıldı.


ACILAR TAZE

Deprem şehitleri Anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Açılış konuşmasını yapan Deniz Binbaşı Murat Çetin, felaketin yıldönümünde acıların tazelendiğini belirterek, “Türk ulusu tarihindeki en büyük yardımlaşma örneklerinden birini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.


TÜRK HALKI UNUTMAYACAK

Sözlerini sürdüren Çetin, “Ülke içinde başlattığımız seferberliğe ülkemiz adına kurtarma ekipleri göndererek cankurtaran, depremzedeler için hayatı kolaylaştıran ekipler kurarak hizmet eden, kara gün dostu ülkelerin ve sivil tolum kuruluşlarının yardımlarını Türk halkı hiçbir zaman unutmayacaktır” şeklinde konuştu.


ADLARI YAŞAYACAKTIR

Bundan sonra olabilecek her türlü doğal afet için tedbir alınması her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini de vurgulayan Murat Çetin, “Bugün yaşamını yitiren arkadaşlarımızın adları burada yaşayacaktır ruhları şad olsun” dedi.  Ardından söz alan Muhittin Elgin anıt anı defterini imzaladı.


BÜYÜK TESELLİMİZ

Anı defterine yazdıklarını okuyan Elgin,  “ 17 Ağustos Depremi donanmamızın karşılaştığı en büyük felaket olarak hala hatıralarımızda canlıdır. Yaralarımızın kısa sürede sarılması en büyük tesellimiz olmuştur. Deniz kuvvetlerimize hizmet ederken bu elim olay sonucunda edebiyete intikal eden arkadaşlarımız ve onların aziz hatıraları kalplerimizdeki mümtaz yerini sonsuza dek muhafaza edecektir” dedi.


KARANFİL BIRAKTILAR

Törenin ardından sohbet eden komutanlar ve şehit yakınları, deprem şehitleri anıtına vefat eden çalışma arkadaşlarının adına karanfil bıraktılar. Acıları hala taze olan yakınlar gözyaşlarını tutamayarak duygusal anlar yaşadı.

17 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR