Can: Yaşanacak sıkıntılara odaklanılarak işçi hakları gündeme gelmesin isteniyor

BTP Milletvekili Adayı Can, işçi bayramı ile ilgili: "Bugün bayramın nerede kutlanacağına ve de yaşanacak arbede, sıkılacak biber gazı, TOMA müdahale...

BTP Milletvekili Adayı Can, işçi bayramı ile ilgili: "Bugün bayramın nerede kutlanacağına ve de yaşanacak arbede, sıkılacak biber gazı, TOMA müdahalelerine ve yasaklara odaklanılıyor. Böylece işçi hakları, işçi ücretleri ve çalışma şartları 'gündemde tutulmasın' isteniyor” dedi.

 

Mevcut iktisat modelleri arasında bir kıyaslama yapan Can, liberalizm; kapitalizm, sosyalizm veya kominizmin emek sahiplerine gerçek haklarını veremeyeceğini belirterek; “Liberal-kapitalist ekonomik görüşler, tercihlerini sermayeyi elinde bulunduranlardan yana koyarak, işçileri ve haklarını görmezden gelmiştir. Sosyalist-komünist yaklaşım da işçiye istenileni verememiş ve işçi sınıfı diktatörlüğü doğmuş, idareci bir sınıf halkı sömürmüştür” şeklinde konuştu.

 

Açıklamasına devam eden BTP Milletvekili Adayı Can, mevcut sistemleri yıkarak adeta devrim yapan Milli Ekonomi Modeli'nin bugün 150'ye yakın ülkede uygulandığını ifade etti ve “27 Şubat 2013 tarihi mevcut sistemlere karşı tam bir devrimdir. Bugün dünya önemli bir devrime ve dönüşüme tanıklık ediyor. Önce komünizmi, ardından 1990-2006 yılları arası liberal ekonomiyi uygulayan Rusya, 2006'dan beri Milli Ekonomi Modeli'ni benimsemiş ve kanunlaştırıp uygulamaya başlamıştır. 27 Şubat 2013'te ise tezin sahibi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'ı Rus Meclisi Duma'da resmi davetle ağırlayarak, Milli Ekonomi Modeli'nin tamamını hayata geçireceğini dünyaya deklare etmiştir. Ve BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika başta olmak üzere 150'ye yakın ülkede tüketim eksenli bu tez uygulama alanı bulmuştur” dedi.

 

Can, Bağımsız Türkiye Partisi'nin iktidarında işçilere verilecek hakları şöyle sıraladı:

“Sosyal Devlet Projeleri çerçevesinde işçi ücretleri, insanca yaşayacağı bir gelir seviyesine yükseltilecek, asgari ücret 5.000 TL olacaktır. Ayrıca her işçi vatandaşlık maaşı alacaktır.

Çalışan kesimin düşük ücrete mahkûm edildiği bir ekonomide, hangi günü ve hangi meydanı kullanırsanız kullanın işçi hakkından bahsetmek hayalden öteye geçemez. 1 Mayıs günü BTP olarak, bizzat haksızlıkları ve sorunları yaşayan işçi-emekçi kardeşlerimize sesleniyoruz: İşçilerimiz haklarını, ancak tam istihdamın sağlandığı, sürekli büyümenin temin edildiği bir sistem olan Milli Ekonomi Modeli'nde adil bir gelir paylaşımı ile kazanabilir. Bu nedenle gerçek işçi bayramı ancak BTP iktidarında mümkün olacaktır. Gelin beraber olalım, işçiler haklarına kavuşsun”

01 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR