Berdan: Kispetimizi giydik, temayülden çıkacak kısmetimizi bekliyoruz

AKP Milletvekili Aday Adayı Ergün Berdan, temayül yoklamasından çıkıp çıkamayacağıyla ilgili sorumuza “Kispetimizi giydik, temayülden çıkacak kısmetim...

BÜYÜT

AKP Milletvekili Aday Adayı Ergün Berdan, temayül yoklamasından çıkıp çıkamayacağıyla ilgili sorumuza “Kispetimizi giydik, temayülden çıkacak kısmetimizi bekliyoruz” diye cevap verdi.

12 Haziran tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri’nde AKP’den milletvekili aday adayı olan eski belediye başkanı Ergün Berdan ile adaylığı üzerine sohbet ettik. 2009 yerel seçimlerinde bir espriyle milletvekili aday adaylığının konuşulmaya başladığını söyleyen Berdan, yoğun baskılar üzerine aday adayı olduğunu ifade etti. 10 yıllık siyasi tecrübesini ülke geneline yaymak istediğini belirten Berdan, temayül yoklamasından çıkıp çıkmayacağı sorumuza “Bir pehlivan mindere çıkar. Kispetini giyer, yağlanır rakipleriyle güreşir. Biz kispetimizi giydik, temayülden çıkacak kısmetimizi bekliyoruz” diye cevap verdi. Berdan, AKP’nin 8 milletvekili hedefiyle ilgili ise “Benim gönlümden geçen 9, 8’i garanti” dedi.

Milletvekili aday adayı olmaya ne zaman karar verdiniz?
Kartepe Belediye Başkan aday adaylığını açıkladığım gün Kartepe Belediye Başkanımız Şükrü Karabalık, bu aday adaylığı açıklaması sırasında “Ergün Berdan çok genç bir arkadaşımız, 2011 genel seçimlerinde inşallah milletvekili adayı olarak görürüz” demişti. Adaylık açıklamasına katılanların alkışlarıyla karşılanmıştı bu cümle. O dönemde bende dahil olmak üzere eski belediye başkanlarımızın destekleriyle Şükrü Karabalık’a seçimi kazandırdık. O dönem biraz espriyle karışık herkesin önünde milletvekili aday adaylığımızı açıklamıştık. Günler geçti. Bu yarışın içerisinde olmamızı isteyen dostlarımızın, partililerin, arkadaşlarımızın ‘Sen neden aday olmuyorsun?’ sorularına cevap veremez duruma geldim. Ben de milletvekili aday adayı oldum. Elde ettiğimiz birikimleri Başbakanımız Erdoğan’ın peşinde hizmet etmek amacıyla böyle bir yola çıktık. Bu bir süreçtir, nasip, kısmettir. Burada doğduk, bu şehrin tozu, toprağı, havasıyla büyüdük. Belediye başkanlığımız döneminde elimizden geldiğince hizmet ettik. Halkımıza hizmet etmek bilinci ve sorumluluğu ile aday adayı olmaya karar verdim. Bu süreç içerisinde Kocaeli halkı bunu taktir edecektir. Teveccüh gösterecektir. Genel Başkanımız ve takdir mercilerinin desteğini alacağımızı düşünerek çıktık bu yola. Hayırlısı olur inşallah…

Aday adayı olan 3 belediye başkanı var. Bunlardan en az birinin aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?
Şuanda hepsi birbirinden değerli 71 milletvekili aday adayı var. Milletvekili listesine kimi yazsanız itiraz edileceğini düşünmüyorum. Ancak şu var bu bir yarıştır. Medeni ve demokratik bir yarıştır. Belediye başkanları başarılı çalışmalarına milletvekili olarak da devam edeceklerdir. Tecrübelerini en iyi şekilde aktaracaklardır. Her arkadaşımın olduğu gibi belediye başkanlarının da şansının olduğunu düşünüyorum.

AKP, 8 milletvekili hedefine ulaşır mı?
Benim gönlümden geçen 9 olacaktır. Bu mümkün değil demeyin bir partinin meclis dışında kalması durumunda bu hedefe ulaşılabilir. Uzun bir süreç var. Gönlümden geçen 9 milletvekili, 8 garantimiz var. Halkın teveccühü sandık başında ortaya çıkıyor. Kesin bir yorum yapmak doğru değil. Bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

CHP ve MHP’nin durumu nedir, alternatif olabilirler mi?
Ülkemizdeki siyasi istikrar cumhuriyet tarihinde bir doktora tezi, araştırmalara konu olabilecek durumdayız. Başbakanımız Türkiye’nin değil dünyanın lideri durumuna gelmiştir. Ekonomik, siyasi, coğrafi anlamda attığı adımlar isabetlidir. Bundan dolayı da alternatifi yok. Ülkemizde tek başına iktidarlar önemli kazanımlar sağlamış, halkımız önemli kazanımlar elde etmiştir. Sağlık, eğitim, ekonomi anlamında reformlar yapılmıştır. Yapılan hizmetler görülmektedir. İlimizde Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte kentin imar planı çıkarılmıştır. Kentimiz turizm ve sanayi kenti olma noktasında önemli kazanımlar elde etmiştir.

2011 genel seçimlerine neden dikkat çekiliyor?
2001 genel seçimi geçiş sürecidir. Ülkemiz ekonomik krizden etkilenmedi. Ortadoğu’da yaşanan gerilimden etkilenmedi. Pilot ülke durumundayız. Ülkemizdeki ekonomik göstergeler bütün dünya ülkeleri tarafından örnek alınıyor. Bulunduğumuz coğrafyada etkili durumdaki konumumuzu korumak gerekiyor. Yapılan yatırımlar olsun, reformlar olsun birçok ülke tarafından takip ediliyor. Türkiye örnek alınan bir ülke durumuna geldi. Dış ilişkilerde önemli adımlar atıldı. Bu istikrara herkesin ihtiyacı var. 2011 genel seçimleri geleceğimiz için çok önemli.

Temayül yoklamasından çıkar mısınız?
Bir pehlivan mindere çıkar. Kispetini giyer, yağlanır rakipleriyle güreşir. Biz kispetimizi giydik, temayülden çıkacak kısmetimizi bekliyoruz. Halkımızın ve teşkilat mensuplarının teveccühü önemlidir. Oy kullanacak 1912 kişinin düşüncesi önemlidir. AKP’de siyasete başladık. 10 yıllık tecrübemizin karşılığını alacağımıza inanıyorum. Bundan sonra kararı verecek olan teşkilat mensupları. Gereken değerlendirmenin yapılması sonrasında liste oluşacaktır.

Spor camiasından geliyorsunuz. Spor camiasından destek geliyor mu?
İlimizde 250 amatör spor kulübü var. Bu kulüplerden her birinde 100’e yakın insan yer alıyor. Bunlar içerisinden geliyorum. 15 yıl spor camiasına hizmet ettim. Bu camiadaki insanlarımızla diyalog kurduk. Bu camia büyük bir camiadır. Spor camiasının sorunlarını ve çözüm yollarını biliyorum. Bu konuda mastır ve doktora yaptım. Görev verilmesi durumunda sorunların çözümü noktasında gerekenleri yerine getireceğime kimsenin şüphesi olmasın. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz tarafından amatörlere destek verilmektedir. Kocaelispor konusunda gerekenler yapılmıştır. Bundan sonra daha güzel günler gelecektir. Geçmişin faturası ödenmektedir. Ancak ben siyasi ve spor tecrübelerime güveniyorum. Bizim hedefimiz partimizi yeninden iktidar yapmak.

18 Mart 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR