Kaplan: Geçinemeyen öğretmenler boyacılık ve işportacılık yapıyor

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, uzun süren torba yasa görüşmelerinde gece saat 02:30 gibi TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, öğretm...

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, uzun süren torba yasa görüşmelerinde gece saat 02:30 gibi TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin yoksulluk sınırının altında maaş aldığını ek iş olarak da, boyacılık, şoförlük, pazarcılık ve hatta işportacılık bile yaptığını vurguladı.

 

Kaplan’ın TBMM’deki konuşması şu şekilde;

‘’Değerli milletvekilleri, bu, yine Adalet ve Kalkınma Partisinin bir klasiği, bir torba yasa. Bu torba yasanın daha önceki torba yasadan farkı, biraz daha seçime yönelik bir paket içerisinde olması, atanmayan öğretmenlerin, Sermaye Piyasası Kanunu'nun, TRT'nin, sosyal politikalarla ilgili, daha çok, böyle, oy almaya yönelik bulunan bir paket.

Alıştık gerçi sizlerin sürekli torba paket getirmiş olmanıza ama bunu getirirken çok alelacele getirmiş olmanızdan dolayı kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Örneğin, bu torba kanunda Millî Eğitim Bakanlığını, Ekonomi Bakanlığını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını doğrudan ilgilendiren ve bununla beraber altı, yedi komisyonu ilgilendiren kanunlar olmasına rağmen, maddeler olmasına rağmen ilgili altı, yedi komisyondan hiçbirinin fikri alınmadı. Komisyonları burada tek tek saymayayım.

Neden böyle yapıyorsunuz merak ediyorum. Şimdi, hatırlar mısınız, iç güvenlik paketi gibi, bizim hemen hemen tümüne karşı çıktığımız ama içinde madde bağımlılığı gibi önemli olan, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir kanun teklifinin maddesine hepimiz onay verdik. Burada da pekâlâ, öğretmenlerin atanmayan kısımlarıyla ilgili, atanmayan öğretmenlerle ilgili bazı sorunların çözümü noktasında siz getirdiniz de biz hayır mı dedik? Neden bunu komisyonlarda görüşmüyorsunuz?

Ben biraz sataşmak istiyorum. Komisyon başkanlarım buradaysa acaba, komisyon başkanlarını birileri yönlendiriyor mu? Birilerinden talimat mı alıyorlar? Kendilerine gönderilmiş bulunan kanun teklifiyle ilgili, vakit bulamama, toplanamama gibi gerekçelerin olmasını neyle açıklıyorlar? Bu sataşmamın nedeni, burada eğer gerçekten komisyonlarda haklı olarak bir zeminde toplanmama gerekçeleri varsa burada, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, milletin kürsüsünde söz versinler.

Bakın, bir örnek vermek istiyorum: Bu torbada 47 bin öğretmenin atanmasıyla ilgili olumlu bir tablo var. Muhalefet partilerinin ya da Cumhuriyet Halk Partisinin buna muhalif olduğunu düşünebiliyor musunuz? Hayır. Biz zaten Türkiye'de Hükûmetiniz döneminde millî eğitim programının gelişigüzel yapılmasından kaynaklanan 300 bine yakın atanmayan öğretmen olduğunu ifade ediyoruz. Avrupa normlarına göre 210 bine yakın öğretmenin atanması gerek. Yine, Sayın Millî Eğitim Bakanının dönem açıklamalarında, 110 bin civarında öğretmenin atanması gerekirken siz 47 bini getiriyorsunuz. Şimdi, bizim burada geri kalan 250 bin öğretmeninin atanmamasının haklılığını ifade etmemiz suç mu ya da bunu dile getirmeyelim mi? Neden onların böyle bir sorunu var, bu sorunu ifade etmek yanlış mı olur? Kaldı ki bu kanun maddesinde palyatif de olsa bir atanan öğretmenlerin olması bizi mutlu ediyor ama başka bir şeyi size hatırlatmak istiyorum: Hep, atanmayan ve atanamayan öğretmenlerle ilgili konuşuyoruz ya, atanmış bulunan, öğretmenlik yapan arkadaşlarımızın hâline bakın. Hangi öğretmenimizin maaşı yoksulluk sınırının üstünde? Bir taneniz çıksın, bu kürsüde desin ki: "Şu öğretmenin maaşı yoksulluk sınırının üstünde."

Bakın, yapılan ankette, öğretmenlerin yüzde 80'inin kredi, kredi kartı borcu ve banka borcu var, yüzde 30'u ek iş yapıyor, boya yapıyor, badana yapıyor, şoförlük yapıyor, pazarcılık yapıyor, işportacılık yapıyor. Şimdi, size soruyorum: Bununla ilgili bir tedbir almayı düşünmediniz mi? Bu sizin içinizi acıtmıyor mu? Öğretmenlerimizin, geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerin işportacılık yapması, zor şartlarda geçimini sağlaması sizi rahatsız etmiyor mu? Bu kürsüden bunları ifade etmek yanlış mı olur?

Gecenin bu saatinde söylenecek çok konu var ama bu torba yasada seçime yönelik yapılan bu yatırımları da bilgilendirilmesi noktasında halkı aydınlatmamız lazım.’’

25 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

feyza - çok delikanlıysan milletvekili maaşının yarısını öğretmenlere bağışla o zaman

Yanıtla . 0Beğen 25 Mart 15:31
02

erol - nasıl gecınemıyorlar arkadas yav bunu yazarken soylerken ınsan utanır HEPSININ ALTINDA ARABA VE EVLERI VAR BARI ASGARI UCRETLI INSANLARIN OLDUGUNU UNUTMAYIN BU ULKEDE INSAN AYRIMI VAR YAPANIN ALLAH BELASINI VERSIN BIRDE OGRETMENLER DIYORKI GECINEMIYORUZ HARAM OLSUN YEDIGINIZ PARALAR DEVLET MEMURU OLANA KADAR ORALARINI YIRTAL-RLAR ONMDANSONRA YOK BU ULKENIN INSANI GUN GECTIKCE YAVSIYOR UTANIN BIRI MILET VEKILI BIRI OGRETMEN HALK NE YAPSIN BU UCRETLERLE HE AYIP BEN COK INSAN BILIYORUMKI Parasızlıktan evlenemıyorlar yazık yazık allah korkusu olsun ınsanlarda tabıkı bu yazımı paylasırlarmı bılmem

Yanıtla . 0Beğen 25 Mart 15:31
01

muallim - Hay yalanını seveyim.git okul önlerindeki otomobilleri say kaç model ?biliyoruz derdiniz öğretmenlerin oyları.dün öğretmenlerin baş örtüsüyle ilgilenen cazgırlar şimdi öğretmenlerin hamiliğine soyundular.aman mvekillikleri gitmesinde herşey bunlar için mübah.

Yanıtla . 0Beğen 25 Mart 15:31
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR