KYÖD’de Ermeniler’in İzmit tarihi konuşuldu

KYÖD’te önceki akşam düzenlenen “Birlikte Yaşamdan Yol Ayırımlarına İzmit Ermenileri’nin 300 Yıllık Serüveni” konferansında Kozluk Mahallesi’nin daha...

BÜYÜT

KYÖD’te önceki akşam düzenlenen “Birlikte Yaşamdan Yol Ayırımlarına İzmit Ermenileri’nin 300 Yıllık Serüveni” konferansında Kozluk Mahallesi’nin daha önce Ermeni mahallesi olduğu açıklandı.

Kocaeli Üniversitesi Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) tarafından organize edilen “Birlikte Yaşamdan Yol Ayırımlarına İzmit Ermenileri’nin 300 Yıllık Serüveni” konferansı önceki akşam yapıldı. KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen seminere KOÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Oğuz Polatel konuşmacı olarak katıldı. Polatel, Osmanlı arşiv kayıtları ve Ermeni kaynaklarını karşılaştırdığı konuşmasında, Ermenilerin İzmit’e 16. yüzyıl sonlarında yerleşmeye başladığını ifade etti.

KOZLUK, ERMENİ MAHALLESİYDİ
Polatel konuşmasında, ilk olarak Pertev Mehmet Paşa Camii' inşaatı için gelen Ermeni ustaların Karabaş Mahallesi’ne yerleştiğini ve daha sonra Anadolu’dan göçlerle artan Ermeni nüfusunun bu gün Kozluk Mahallesi olarak bilinen semte geldiklerini ve daha sonra buraya Ermeni Mahallesi adı verildiğini belirtti. Yaptığı araştırmalar neticesinde İzmit kırsalında Bahçecik, Akmeşe, Arslanbey, Yuvacık, Döngel, Dağköy, Menekşe gibi Ermeni köylerinin kurulduğuna ve halkının ekonomik, sosyo-kültürel ve dinsel hayatlarını özgürce sürdürebildiklerine dair örnekler verdi.

ZORUNLU GÖÇ ETTİLER
Polatel, Osmanlı İmparatorluğu genelinde yaşanan ayrılıkçı Ermeni örgütlenmeleri ve faaliyetlerinin İzmit Ermenileri üzerinde de etkili olduğuna değinerek, ayrıca İzmit Ermeni toplumunda ihtilalci düşüncenin filizlenmesinde Amerikan Protestan misyoner faaliyetlerinin rolü üzerinde durdu. Polatel, Osmanlı İmparatorluğu’nun I.Dünya Savaşı koşullarında güvenlik nedeniyle almak zorunda kaldığı “tehcir (zorunlu göç)” kararı gereği İzmit Ermenileri’nin de tamamına yakınının göç ettirildiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmanın bitiminde dinleyicilerden gelen sorular cevaplandırıldı.

06 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR