Yıldız: Ürettiğimiz tabletler göze zarar vermiyor

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler’de yılın girişimcisi olarak seçilen Okuu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yıldız, ürettikleri elektronik...

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler’de yılın girişimcisi olarak seçilen Okuu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yıldız, ürettikleri elektronik kitap okuyucu tabletten bahsederek, “Ürettiğimiz tabletler göze zarar vermiyor” dedi.

 

Gazetemizin her yıl düzenlediği ve kendi alanında başarılı olan insanların seçildiği Doruktakiler’de bu yılın girişimcisi olarak Okuu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yıldız seçildi. Okuu A.Ş bünyesinde elektronik kitap okuyucu tablet üreterek yılın girişimcisi olarak seçilen Emre Yıldız, ürettikleri elektronik kitap okuyucu tabletin elektronik mürekkeple yapıldığı için gözü yormadığını söylüyor. Belediyeler tarafından çocuklara dağıtılan tabletlerin retina ekran olduğu için gözü yorduğunu ve göze zarar verdiğini de söyleyen Yıldız ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


GİRİŞİMCİLİK RUHUNA SAHİPTİM

Bu kadar genç yaşta nasıl oldu da böyle önemli bir projeye imza atabildiniz? Bunu neye borçlusunuz, biraz anlatır mısınız?

Ben çocuk denecek yaştan itibaren yani 6’ncı sınıftan itibaren çalışıyorum ve kendi harçlığımı kendim çıkarıyorum. Bu durum ailevi durumumuzdan kaynaklanmıyordu. Çok şükür kendimize yetecek kadar gelirimiz vardı. Ancak ben tamamen kendi isteğimle çalışıyordum. Çünkü çalışmayı seviyordum. Hep bir girişimcilik ruhuna sahiptim.

 

Artık bir girişimcisiniz. Sizin için dönüm noktası ne oldu?

Dediğim gibi hayatımın her alanında çalıştım ve kendimi idare ettim. Ama tabi ki herkesin olduğu gibi benim de hayatımda bir dönüm noktası oldu. Benim için dönüm noktası üniversite hayatımda yine özel bir şirkette marka yöneticisi olarak çalışırken MÜSİAD'la tanışmam oldu. MÜSİAD bana yeni vizyonlar kazandırdı. Kendi ülkemi gezip tanıma imkanı buldum ve yeni dostlar, güvenilecek insanlar tanıdım. MÜSİAD'ın hayatıma kattığı çok şey var bunu inkar etmek mümkün değil.

 

ŞİRKETİMİZDE KOÜ’LÜ HOCALAR VAR

Şirketiniz hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ben şahsen marka yöneticisiyim. Okuu A.Ş Gölcük’te bulunuyor. Orada 8 kişi çalışıyor. Şirketi tam bir yıl önce kurduk. Burası tam manasıyla bir AR-GE merkezi diyebiliriz. Burada uzman ekipler sürekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapıyor. Orada çalışan hocalarımız Kocaeli Üniversitesi’nden. Kuruçeşme'de yer alan şirketimiz bir danışmanlık şirketi ve burada da yine Kocaeli Üniversitesi’nden öğrenciler çalışıyor.

 

Ürettiğiniz bu tabletler tamamen yerli bir üretim diyebilir miyiz?

Bu projenin yazılımı bize ait. Ekranı Tayland’da, parçaları ise Çin'de üretiliyor. Zaten dünyada da yapılan hiçbir tablet tamamen o ülkede yapılmıyor. Ekran ve parçaların yapılması için Türkiye'deki teknoloji henüz yeterli değil. Ama yazılımı tamamen yerli ve bizim üretimimiz. Dünyaca ünlü markalar bile sadece yazılımlarını kendileri yapıyorlar, parçalarını ucuz işçilik nedeniyle genellikle Çin'de üretiyorlar.


PROJEMİZİ KOSGEB’E SUNDUK

Projenin gelişiminden bahsedebilir misiniz?

Biz bu proje üzerinde çalıştık ve ardından projeyi KOSGEB’e sunduk. KOSGB Müdürü Ertuğrul Çetinkaya gerçekten girişimci babası diyebilirim. Gerçekten de oraya kim giderse gitsin çok fazla yardımcı oluyor. Girişimcilerin daha fazla aktif olması için gerekli desteği sunuyor. Ben buradan kendisine teşekkür ediyorum. Biz de projemizi sunduk ve kabul edildi. Ardından üretim çalışmalarına başladık.


KOSGEB’den ne kadar bir destek gördünüz, bu alanda devletin yeterince destek olduğunu düşünüyor musunuz?

KOSGB projelere yüzde 70'lik bir destek veriyor. Bu destek tabi ki çok önemli bir destek. Devlet projelere yeterince destek veriyor ancak, biz girişimcilerin daha fazla aktif, planlı ve düzenli yatırımlar yapması peşinde olmalıyız. Aldığımız bu destekten sonra biz de kalan yüzde 30'luk kısmını birlikte çalıştığımız arkadaşlarla yaptık. Kimisi arabasını sattı, kimisi evini sattı. Derken bir şekilde kalan kısmını tamamladık ve projeyi gerçekleştirdik.


BU TABLETE OYUN İNİDİRİLEMEYECEK

Bu yazılım nasıl bir yazılım, biraz bahsedebilir misiniz?

Bu yazılım tamamen bize ait olan bir yazılım. Bu yazılım tableti alan gençlere çok fazla faydalı olacak. Çünkü bu elektronik kitap okuyucu tabletlerde gençler sadece kitap okuma ve araştırma yapabilecekler. Yani hiçbir şekilde bu tabletlere oyun indirilemeyecek. Bu açıdan bu tablet gençlerin kullanacağı ve kendilerini oyalayacak hiçbir şeye takılmadan okuma ve araştırma yapabilecekler. Diğer taraftan bir diğer önemli özelliği ise bu tabletin ekranının elektronik mürekkeple yapılmış olması ve insanların tabletten kitap okurken gözlerini yormaması. Bugünkü kullanılan tabletler retina ekran olduğu için göze çok fazla zarar veriyor. Uzun süre kitap okunamıyor ve gözleri çok fazla yoruyor.


Ama bunları devlet çocuklara dağıtıyor. Madem zararlı niye dağıtılıyor?

Devlet tabletleri aldığı firmaların kullandığı malzemenin kalitesini bilmeden alıyor. Bizler bunu Sayın Bakanımıza da söyledik. Çocukların geleceği ile oynuyorlar dedik. Bakan bundan sonra daha da dikkatli olacaklarını söyledi. İşte bizler bunları bilerek bir proje ürettik ve bu tablette okunan kitaplar tıpkı gerçek kitaptan okuyormuşsunuz gibi oluyor. Yani kitaptan okurken ne kadar zarar görüyorsak, bu tabletten de okurken o kadar zarar görüyorsunuz.

 

TABLETİN ADI İGRA

Buna bir Türk markası diyebilir miyiz? Tabletin bir adı var mı?

Tabletin adı İgra yani oku. Dinimizin de dediği gibi ve ilk ayet olan bir kelimeyi seçtik. tamamen bir Türk markasıdır. Çünkü yazılımı tamamen bize ait olan bir tablettir. Biz bu şekilde bir başlangıç yaptık. Tabi ki mamacımız başta ilimiz ve ülkemiz olmak üzere daha sonra dünyaya bu ürünü yaymak.

 

Türkiye'de girişimcileri yeterli buluyor musunuz?

Ben gerçekten Türkiye'de çok fazla girişimci olduğunu düşünüyorum. Ancak bizim en büyük eksiğimiz bilinçli ve planlı yatırım yapan yatırımcının olmaması. Ben böyle bir durum tespit ediyorum. Bizim girişimcilerimiz daha planlı ve düzenli hareket etmeli diye düşünüyorum. Girişimciler, kısa, orta ve uzun vadede planlarını çok iyi yapmalıdır. Zaten bizim girişimcimiz bilinçli bir şekilde hareket ederse, ülkemizde daha çok yapılamaz denilen şeyler yapılacaktır diye düşünüyorum.

 

ÜLKEM ADINA ÜMİTLİYİM

Gelecekten umutlu musunuz? Mesela Türkiye dünyaya teknoloji satabilecek mi?

Ben hem kendi adıma hem de ülkem adına çok ümitliyim. Biz hepimiz ülkemiz için bir şeyler yapmak durumundayız. Ülkesi için yararlı bir şeyler yapma gayreti içinde olursak çok güzel projeler çıkacağına inanıyorum. Bizler dünyaya istediğimiz ölçüde teknoloji satacağız, yeter ki ülkemiz için bir şeyler üretme çabası içinde olalım.


AR-GE çalışmalarını ne derece önemsiyorsunuz?

Biz AR-GE’yi çok fazla önemsiyoruz. Bir projenin ortaya çıkması için çok iyi bir AR-GE çalışması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bizim Gölcük'te bulunan Okuu A.Ş bir AR-GE merkezi ve orada çalışan uzman ekipler sürekli AR-Ge çalışmaları yapıyorlar. Bu açıdan bizler de AR-GE olmazsa olmaz diyoruz ve sürekli desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

YENİ PROJELERİMİZ VAR

Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Bundan sonra da yine üzerinde çalıştığımız yeni projelerimiz var. Sürekli bir şeyler üretmek ve geliştirme çabası içerisindeyiz. Aslında benim hayatımdaki hedefim de budur. Yani ben vatanıma, milletime faydası olacak bir şeyler üretmek istiyorum. Benim ürettiğim şeylerden insanların faydalanmasını istiyorum. Benim en büyük mutluluğum insanlara faydalı bir şeyler üretmek olmuştur ve hep böyle olmaya devam edecektir.


EMRE YILDIZ KİMDİR?

1987 Kocaeli doğumlu olan Emre Yıldız'ın babası Erzurumlu, annesi Bilecikli.  Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü 2012 yılı mezunu ve hala Kocaeli Üniversitesinde yüksek lisans yapıyor. Bitmek üzere olan yüksek lisansın ardından doktora yapmayı da düşünüyor. Genç yaşta büyük işler çıkaran Emre Yıldız evli ancak henüz çocuğu yok. Muharrem İBRAHİMOĞLU

rrr-001.jpg

29 Ocak 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR