Köylüler Sungurlu Barajı’nı istemiyor!

Kandıra Akçaova’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacak Sungurlu Barajı için yapılan bilgilendirme toplantısı dün gerçekleşti. Düzenlenen topl...

Kandıra Akçaova’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacak Sungurlu Barajı için yapılan bilgilendirme toplantısı dün gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Barajlar ve HES Şube Müdürü Bülent Üstündağ, Etüt ve Planlama Şube Müdürü Azize Aydemir, Planlama Baş Mühendisi Zeynep Eynur, Emlak ve Kamulaştırma İstanbul Şube Müdürü Nuriye Onuk, Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürü Dilek Doğu, Havza Yönetimi Şube Çevre Mühendisi Ercüment Göytaş, ve CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile köylüler katıldı.

 

KÖTÜ SONUÇLAR

Toplantının başında 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar köylülere baraj hakkında teknik bilgiler aktardı. Özpınar, “Osmangazi ve Sungurlu barajlarının olduğu bölge Yeşilçay mevkii, içme suyu havzası ilan edildi. Buradaki yapılaşma ve madencilik gibi faaliyetler yasaklandı ya da sınırlandırıldı. Sungurlu Barajı’nın yapılmasıyla dere ıslahına gerek kalmayacak. 2010’da burada 50 yılda bir olacak büyük bir taşkın yaşandı. Daha uzun sürede oluşacak bir taşkında kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu baraj buna engel olacak” dedi.

 

“TEPKİNİZDE HAKLISINIZ”

DSİ Kamulaştırma Daire Başkanı Ali Rıza Ceylan ise konuşmasında, “Barajı halka sorup, anket yapacağız. Burası çok güzel bir köy, taşınmanız gerçekten zor. Ben de olsam tepki gösteririm. Ancak bu projenin zorunluluğu var” diye konuştu. Ceylan’a soru yönelten köy sakinlerinden Ender Turhan, yetkililere karşı çok sert ifadeler kullandı.

 

“BEDDUA EDİYORUZ”

Müdürlerin ağzından bal damladığını dile getiren Turhan, “Belediyeleri kınıyorum, bizden habersiz bu projeyi yaptıkları için beddua ediyoruz. Biz bu barajı yaptırmamak için elimizden geleni yapacağız. Bizim için çalışsaydınız, İstanbullunun keyfi için bu projeyi yapmazsanız.  Biz şehirde yaşayamayız, burada bir inek bir ev bakarız. Büyükşehir Belediyesi nerede? Neden zamanın da gelip bunları bize anlatmadı, onları kınıyorum” açıklamasında bulundu.

 

SUNUM EKSİK YAPILIYOR

Toplantı sonunda konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise sunumun eksik yapıldığını dile getirdi. Hürriyet, “Yatırım planı için bir sürü kurumdan bahsettiniz. Vatandaşa şunun şuraya git, bu kapıya git demek haksızlık. Bölgenin yatırım planı hangi şartlarla alınacak? Taşınma ve yerleşim planı uygulandığında ve sonrasında bütçe yetmezse ne yapacaksınız? 2005’ten beri çivi bile çakılamadı. Bu bölge 2016-2017 döneminde yatırım planına alınmazsa halkın hali ne olacak? Yaptığınız sunum eksik. Köylüler barajı nasıl yapacağınızı merak ettikleri için burada. Evleri yıkıldığında nereye gidecekler, ne iş yapacaklar, onlar bunu öğrenmek istiyor” şeklinde konuştu.

10 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR