“10 yılda 10 TL borç yapmadık”

    Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, seçim sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonların belirlendiği toplantıda, belediye borçlarıyla il...

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, seçim sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonların belirlendiği toplantıda, belediye borçlarıyla ilgili muhalefetin yaptığı eleştiriye, BaşkanKaraosmanoğlu cevap verdi, “Beş buçuk milyar borcumuz var. Bu bizim dönemimizde yapılan bir borç değildir, 10 yılda 10 TL borç yapmadık” dedi

ARTIK İL GENEL YOK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin Nisan ayı toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans salonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı en genç iki üye CHP’li Serap Özmen ve AKP’li Murat Ölmez’in katip olarak divana çağırılmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında oylama ile seçilen katipler Tuğba Şensoy ve Berna Abiş divana geçti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren İbrahim Karaosmanoğlu, “Burası bir şehir meclisidir. Artık Kocaeli’de il genel meclisi de yok. Burası il genel meclisinin taşıdığı bütün sorumlulukları üstlenen bir meclis oldu. Hepimiz çözüm odaklı kararlar vermeliyiz. Anlaşılmayan hiçbir konuyu bırakmayacağız” dedi.

“BORÇLAR YUVACIK BARAJI’NDAN”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en borçlu belediyesi olmasıyla alakalı sözlere cevap veren Karaosmanoğlu, “5 buçuk milyar borcumuz var. 10 yıllık dönemde yaptığımız bir borç değil. 10 yılda 10 Türk lirası dahi borçlanmadık. Bu borçlar Yuvacık Barajı ve birkaç projeden kaynaklanan uzun vadeli kredi borçlarıdır. O borç sayfasını artık kapattık. Borç artık boyunu aşmış. Belediyelerimizin birleşmesinden gelen borçlarımız var. Bu barajdaki borcun yanında çok ufak bir borç olarak kalmıştır. Her ay hazineden gelen gelirimizin yüzde 40’ı devamlı kesilmektedir. Ondan önceki dönemlerde tamamı kesiliyordu. Artık 2005 yılından itibaren belediyelerin borcu ne kadar olursa olsun gelirinin yüzde 40’ından fazlası kesmiyor” dedi.

SEÇİMLERE GEÇİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi bu ilk toplantısında, başkan vekili, katipleri,  belediye encümenini ve komisyon üyelerini belirledi. Kapalı oylamayla belirlenen Meclis 1. Başkan vekilliğine İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 2. Başkan vekilliğine ise Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker seçildi.

Meclis 1. Başkan Vekili gizli oylama ile Nevzat Doğan 61 oyla seçildi. Gizli oylamada 1 oy geçersiz 17 oy da boş çıktı.

Meclis 2. Başkan Vekili gizli oylama ile Adnan Köşker 61 oyla seçildi. Gizli oylamada 12 boş 2 geçersiz oy geçti.

Katip Üyeleri Asiller Tuğba Şensoy 62 oy, Berna Abiş 62 oy.

Encümen Üyeleri Mehmet Başaran 76, Mevlüt Demir 76, Ahmet Balcı 76, Ahmet Atlı 75, Şaban Sarıgülle 74 oy aldı. 1 oy boş çıktı.

İHTİSAS KOMİSYONLARI AÇIK OYLAMA İLE

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na Mehmet Zekeriya Özak, Mustafa İltekin, Serap Bıçak, Serpil Yılmaz, Selahattin Kabadayıoğlu, Murat Kılıç, Zafer Şimşek seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’na Sema Abiş, Cafer Demirbaş, Ergün Kahraman, İrfan Kurt, Bülent Kanca, Hasan Numan Tonka, Dilek Tan seçildi.

Çevre ve Sağlık Komisyonu’na Hikmet Tuncay, Fatih Meral, Aykut Bozkurt, Yakup Kaya, Recep Özbakır, İsmail Aysu, İsmail Aysu, Erhan Uysal seçildi.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’na Oya Tunçel, Murat Ölmez, Mustafa Öztürk, Mustafa Tırpan, Fikriye Çelik, Enver Aydemir, Nihat Değer seçildi.

Ulaşım Komisyonu’na Recai Bayraktar, Metin Söylemez, Sedat Kul, Hikmet Çelebi, Murat Tunç, Ayşe Mamat, Serap Özmen seçildi.

Hukuk Komisyonu’na Emine Zeybek, Mehmet Ali Karaaslan, Özlem Ekşi Şahinkaya, İrfan Kurt, Ufuk Ekinci, Hikmet Çelebi, İbrahim Karslı seçildi.

İsimlendirme Komisyonu’na Aykurt Bozkurt, Engin Güzel, Zeki Kurtuluş, Raif Yıldız, Fulya Ebru Önder, Hakan Karakaş, Abdülkadir Honca seçildi.

Engelliler Komisyonu’na Orhan Keskin, Ahmet Pehlivan, Hikmet Çelebi, Enver Aydemir, Tuba Şensoy, Vahit Eryılmaz, Selahattin Altınkaya seçildi.

Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na Ayşe Mamat, Tuba Şensoy, Faruk Denli, Fikriye Çelik, Recep Özbakır, Zafer Arat, Engin Taşdemir seçildi.

 

BİRLİKLER

Türkiye Belediyeler Birliği Asil Üyeler Nevzat Doğan, Adnan Köşker, Şükrü Karabacak, Mehmet Ellibeş, İsmail Baran, Mehmet Zekeriya Özak, Mustafa Öztürk, Zafer Arat, Selahattin Altınkaya seçildi. Yedek üye olarak Engin Güzel, Sedat Kul, Zeki Kurtuluş, Ahmet Atlı ve Şaban Sarıgülle seçildi.

Marmara Belediyeler Birliği Üyeleri Yakup Kaya, Zafer Arat, Engin Taşdemir seçildi. Yedek üye olarak Ahmet Karaaslan ve Abdülkadir Honca seçildi.

Tarihi Kentler Birliği Üyeleri Serpil Yılmaz, Serap Bıçak, Fulya Ebru Önder, Orhan Tanış seçildi. Yedek üye ise Özlem Ekşi Şahinkaya oldu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Üyeleri Ayşe Mamat ve Ahmet Pehlivan seçilirken yedek üyeler ise Engin Güzel ile İrfan Kurt oldu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Oya Tunçel, Habip Aşı, Murat Sabri Çakır seçilirken, yedek üyeler ise Aykut Bozkurt ve Mustafa İltekin oldu.

Kocaeli Fuar Üyeleri Nevzat Doğan, Aykut Bozkurt, Emine Zeybek, Mehmet Ali Karaaslan, Özkem Ekşi Şahinkaya

Gölcük-Başiskele Termal Turizm Merkezi Birliği Üyeleri Mevlüt Demir, Ahmet Karaaslan, Sedat Kul, Hikmet Tuncay seçildi. Yedek üyeler ise Serap Bıçak ile Hasan Numan Tonka oldu.

13 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ayhan - baraj suyunun hasılatı belediyenin zaruri ihtiyaçlarına harcandı hazinenin borcu ödenmedi birikti barajın borcu oldu.su gibi aziz ol.

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 09:25
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR