Ürolojide laparoskopik ameliyatlar hasta konforu sağlıyor

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Çeçen, minimal invaziv (az tahrip edici) cerrahi olarak kabul edilen laparoskopik ce...

BÜYÜT

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Çeçen, minimal invaziv (az tahrip edici) cerrahi olarak kabul edilen laparoskopik cerrahi ve ürolojik hastalıklarda yapılan laparoskopik ameliyatlar hakkında detaylı bilgi veriyor.

 

Laparoskopi, karın içi organların cerrahi tedavisinde, geniş ameliyat kesileri (10-20 cm dolayında) yerine, birkaç adet küçük (0.5-1 cm) deliklerden yerleştirilen borucuklardan (trokar) bir kameraya bağlı olan teleskop ile elde edilen görüntü eşliğinde uzun-ince ameliyat ekipmanları ile yapılan ameliyat tekniğidir. Laparoskopik cerrahide teleskop kullanılıyor. Bu teleskop ile karın içindeki organların görüntüsü yüksek çözünürlüklü kamera sistemi ile bir ekrana yansıtılarak organın yaklaşık 10 kat büyütülmüş görüntüsü eşliğinde cerrahi gerçekleştiriliyor.

 

Laparoskopi ile ameliyat sonrası ameliyat ağrısı, hastanede yatış süresi ve iyileşme süresi oldukça azalmaktadır. Özellikle hasta konforunun artırılması, ameliyat sonrası ağrının az olması, yatış süresinin kısalması hastaya büyük avantaj sağlamakta. Hastanın günlük aktivitelerine, sosyal hayatına ve işine dönme süreleri oldukça kısalmaktadır. Cerrah için operasyon alanını büyüttüğünden ve hassas optiklerle çalışıldığından ameliyat sahası daha iyi görülmekte ve daha iyi bir disseksiyon sağlamaktadır.

 

Ürolojide Laparoskopik Cerrahi Endikasyonları (uygulanabilir durumları) şöyle sıraladı;

Prostat kanseri (Laparoskopik Radikal Prostatektomi)
Böbrek kanseri (Laparoskopik Radikal/Parsiyel nefrektomi)
Testis kanseri (Laparoskopik Retroperitoneal Lenfadenektomi)
Mesane kanseri (Laparoskopik Radikal Sistektomi)
Böbrek çıkış darlıkları-UPJ darlığı- (Laparoskopik Pyeloplasti)
Fonksiyon yapmayan böbreklerin çıkartılması (Laparoskopik Nefrektomi)
Böbrek üstü bezi (adrenal) tümörleri (Laparoskopik Adrenalektomi)

 

UYGULANMAMASI GEREKEN DURUMLAR

Laparoskopik cerrahinin uygulanmasında kesin sakıncalı olan durumlar da var. Bunlar; düzeltilemeyen kanama hastalıkları, barsak tıkanıklıkları, karın duvarında aktif enfeksiyonlar ve karın zarına yayılmış kanserler ve karın zarı içinde su toplamış hastalardır. Göreceli olan sakıncalı durumlar aşırı şişmanlık, karın ve leğen kemiği organlarında önceden geçirilmiş büyük ameliyat, gebelik, ağır solunum yetersizliği, ağır kalp atım bozuklukları, ağır kalp hastalıklarıdır. 

 

TECRÜBE ÖNEM TAŞIYOR

Laparoskopik cerrahi, hastalar için açık cerrahiye göre önemli kolaylıklar sağlayan bir tekniktir ancak uygulanması için oldukça deneyim ve özellikle bu konu üzerinde edinilmiş özel eğitimi gerektirmektedir.

31 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR