Çözüm sürecine Derince’den destek

Derince’de yaşayan STK temsilcileri ve muhtarlar, çözüm sürecini tartışmak için bir araya geldiler. Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar’ın da ka...

BÜYÜT

Derince’de yaşayan STK temsilcileri ve muhtarlar, çözüm sürecini tartışmak için bir araya geldiler. Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar’ın da katıldığı kahvaltılı toplantıda çözüm sürecine tam destek mesajları verildi

Derince 60 Evler’de bulunan Derince Belediyesi Sahil Sosyal Tesisleri’nde Bingöl Kiği Yayladere Dernek Başkanı Yaşar Baş tarafından kahvaltı düzenlendi. Kahvaltıya; Derince Belediye Meclis Üyesi ve Kelkitliler Dernek Başkanı Celal Ayvaz, Derince Kent Konseyi Başkanı Naip Yıldırım, Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Başkanı Hüseyin Gülseven, Sarıkamışlılar Dernek Başkanı Şakir Durdağ, Kocaeli Yörükleri Derneği Başkanı Mehmet Özer, Karadenizliler Dernek Başkanı Zafer Deniz, Of Örtülüler Dernek Başkanı Mahmut Bayraktar, Esentepe Cemevi Başkanı Mahmut Eskin, Vartolular Denek temsilcileri ile Yavuz Sultan Mahallesi Muhtarı Hamiyet Kağıtlı, Deniz Mahallesi Muhtarı Seçkin Altan, Mersincik Mahallesi Muhtarı Ömer Karadeniz, Çınarlı Mahallesi Muhtarı İbrahim Sümer, Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Hayri Çelikkol ve İbni Sina Mahallesi Muhtarı Ömer Ok katıldı.


5 AYDIR ŞEHİT CENAZESİ GELMİYOR
Açılış konuşmasını yapan Bingöl Kiği Yayladere Dernek Başkanı Yaşar Baş; “Bugün buraya gelme nedenimiz derneklerimizin barış sürecine, ülke barışına bakışını, çözüm önerileri hakkında düşüncelerini paylaşmak, fikir alış verişinde bulunmak. Siyaset yapmak gibi bir derdimiz yok. Amacımız sadece barışı konuşmak. Başlayan sürece destek verip, görüş alış verişinde bulunmak. 30 yılı aşkındır ülkemizde yaşanan bir savaş var. Bunun sona erdirilmesi barış sürecinin devam etmesini ve çözüme doğru ilerlemesini önemsiyoruz. 5 aydır şehit cenazelerinin gelmemesini çok önemli buluyoruz. Bu barışın ve demokrasinin önündeki tüm engelleri aşan, kişisel hak ve özgürlüklerin daha da yaygınlaşmasını sağlayan sürece dönüşmesini istiyoruz. Bu barışın siyasilerin ve siyasetin belirlediği çerçevede kalmamasını istiyoruz. Bu barışın ülkede hoşgörüyü arttırarak birlikte yaşamayı ve kimseyi ötekileştirmeden birlikte paylaşmaya götürmesini temenni ediyorum. Yapılan harcamaların bundan sonra yatırıma dönüştürülmesini istiyoruz. Hükümetimizin barışa bakışı sadece devlet ve örgüt arasında sınırlı kalmamalı. İnançlarını yaşamak isteyen herkesin yanında olmalı’’ dedi.

SORUNLAR SAYGIYLA ÇÖZÜLÜR
Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ise; “Kanlarımız akıyor, canlarımız yanıyor. Analarımız ağlıyor, biz bunu neden yapıyoruz. İnsan ömrü sınırlı. Bir gün herkes ölecek. Fakat ömrünü hangi amaç uğruna sonlandırdığı önemli insanın. Bu toplantıların Derince’de yapılması çok anlamlı. Aydın’da, Tunceli’de, Artvin’de bu kadar anlamlı değil çünkü oralarda aynı kültürden insanlar yaşıyor. Fakat burada her yöreden insan var. Birlikte yaşamak için bu çok önemli. Biz ayrılık fitnesini canlı tutmaz, birbirimize, inançlarımıza saygı gösterirsek sorunlar zaten kendiliğinden çözülür. Bundan önce ne olduğu önemli değil. Önümüzde bir süreç var bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Bu sadece hükümetin değil hepimizin görevi. Bu gün dağlarda Kürt halkının davasını güttüğünü söyleyenler ne Kürt nede Türk milletinden. Doğuda yaşayan insanların yaşadığı zorlukları bilmemiz, empati kurmamız lazım. Derneklerin bu konuya sahip çıkmaları çok önemli. Geçmişteki yaşanmışlıklara sünger çekerek, birbirimize kenetlenerek bu süreci atlatacağız’’ şeklinde konuştu.

STK’LARIN GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINMALI
Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Başkanı Hüseyin Gülseven; “Son derece hassas bir süreçten geçiyoruz. 30 yılı aşkın süredir kan ve göz yaşının aktığı süreç 5 aydır durdu. Biz bu ülkede yıllardır çatışmanın yaşattığı kardeşliği bozan bir anlayışın artık bitmesini istiyoruz. Bu süreci çok iyi ve çok ince yürütülmeli. Halkımızın değerlerini öne çıkarılmalıdır. Özellikle sivil toplum kuruluşlarının bu konuda görüş ve önerileri dikkate alınmalıdır. Burası çok farklı insanların yaşadığı bir kent. Burada barış konuşulursa inanıyorum ki her yerde konuşulur’’ derken, Derince Belediye meclis üyesi ve Kelkitliler Dernek Başkanı Celal Ayvaz da, “Süreci çok önemsiyoruz. Kargaşa ve kaos hiç kimseye fayda getirmez. Bunun bir şekilde sonlandırılması gerekiyor. Barışa ve barışın yanında olan herşeye her türlü desteği vermeye hazırız’’ diye belirtti.

ELİ KINALI GELİNLER DUL KALMASIN
Sarıkamışlılar Dernek Başkanı Şakir Durdağ, “Bu barış sürecini canı gönülden destekliyor ve elimizden gelen katkıyı vereceğimizi söylemek istiyorum. Biz yaşanan sıkıntılara, kavgalara son verilmesini istiyoruz. Bunların değil barışın konuşulmasını istiyoruz. Artık analar, babalar ağlamasın, eli kınalı gelinler dul kalmasın istiyoruz. Gençlerimizin geleceğe ümitle bakmasını istiyoruz’’ dedi. Derince Kent Konseyi Başkanı Naip Yıldırım da, “Barış süreci içerisinde başbakanımız kendi vücudunu ortaya koydu. Fakat barış sürecinin içeriğinde neler var kamuoyu bunu merak ediyor. Bu konuda insanların aydınlatılması gerekiyor. Biz bu barış süreci içerisinde elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

28 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR