Kınalı Asker Parkı TÖRENLE AÇILDI

İzmit Belediyesi tarafından Yahya Kaptan Demokrasi Bulvarı üzerinde yaptırılan Kınalı Asker Parkı, düzenlenen törenle açıldıKınalı Asker Parkı’nın açı...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından Yahya Kaptan Demokrasi Bulvarı üzerinde yaptırılan Kınalı Asker Parkı, düzenlenen törenle açıldı

Kınalı Asker Parkı’nın açılışına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan başta olmak üzere; Vali Ercan Topaca, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, EDOK Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, İl Jandarma Komutanı Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncer, vali yardımcıları, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, İzmit Belediyesi meclis üyeleri, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Ak Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Ak Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş, Atatürkçü Düşünce Derneği Yahya Kaptan Şubesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KINALI ASKERİ ANLATTI
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma programı kapsamında hizmete açılan Kınalı Asker Parkı’nın açılışında söz alan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kınalı Asker Parkı’na adını veren kınalı askerin de hikayesini anlattı. “Bu hikaye Çanakkale’de şehit olan Mehmetçik Hasan'ın hikayesidir. Oğlunun saçlarına kına yakarak askere yollayan annenin bunu yapma nedeni çok basit bir Anadolu geleneği; ama aslında bunun altında yatan çok güçlü bir anlayış hakim. Oğlunun saçlarına kına yakarak askere gönderen annenin ‘biz kurbanda Allaha kurban edeceğimiz koyunu kınalarız. Gelini de kınalarız. O da ailesine, çocuklarına, eşine kurban olsun diyedir. Oğlumuzu da kınalarız çünkü askere gidip de şehit olduğunda, mahşerde kolay bulmam için oğullarımızı da kınalayıp askere, savaşa göndeririz’” açıklamasını yapan Başkan Doğan, bu olayı gözyaşlarını tutamayarak anlattı.

“ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ”
Doğan, “Bu park, vatanın her köşesinden koşup giderek düşmanın karşısına dikilen ve “Çanakkale Geçilemez” diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırasını şehrimizde yaşatacaktır. Bu park Çanakkale ruhunu, ne kadar zengin, ne kadar güçlü bir tarihe sahip olduğumuzu ve çeşitliliklerimiz içinde nasıl bir ve beraber yaşadığımızı gençlerimize anlatacaktır” dedi.

“ECDADIMIZA SAYGIMIZ SONSUZ”
Açılışta söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, tarihi genç nesillere anlatacak Kınalı Asker Parkı’nı hizmete açan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ederek, “Biz atasına, ecdadına saygılı, onların emanetine gözünü bile kırpmadan can verecek kadar sadık bir milletiz” dedi. Kocaeli’nin son yıllarda büyük bir gelişim içinde olduğunu vurgulayarak söz alan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, “Burada ibret verici bir tarihin yansımasını görüyoruz. Bizim tarihimiz ibret vericidir, bizim tarihimiz bağımsızlık mücadelesinin tarihidir. Böylesi bir parka sahip olduğu için İzmit çok şanslı” ifadelerini kullandı.

“BU PARK ÖRNEK OLMALI”
Açılış öncesinde söz alan Vali Ercan Topaca, “Birlik ve beraberlik ile vatan sevgisi ile bu vatan düşmandan arındırılmış, bağımsız ve barış dolu bir yer olmuştur. Çanakkale işte bu sonucun oluşmasını sağlayan en büyük mücadeledir. Bu mücadelenin gençlere ve bizlere öğretecekleri çoktur. Tarihi halk ile buluşturan bu tür alanların kentimize kazandırılması gerekir. Bu konuda Kocaeli Valiliği olarak desteğe hazırız. Bu park örnek olmalı” şeklinde konuştu.

KINALI ASKER PARKI
Yahya Kaptan Mahallesi Demokrasi Bulvarı üzerindeki 2 bin 567 metrekarelik bir alan üzerinde yaptırılan Kınalı Asker Parkı’nda Çanakkale’deki kara ve deniz savaşlarını yansıtan 9 adet rölyef ve rölyeflerin önlerindeki kaidelerde yer alan açıklama yazıları, 3’lü Atatürk heykeli, kınalı asker heykeli, Seyit Onbaşı heykeli, savaşta kullanılan top, siper, Çanakkale savaşlarında hayatını kaybeden 629 Kocaelili şehidin isimleri, savaştıkları cepheleri gösteren plaketler ve Çanakkale Savaşı cephelerini gösteren bir harita yer alıyor. Yeşil alanların da bulunduğu parkta savaşı anlatan 1 adet görsel ve sesli, 2 adet sesli dinleti sistemi de bulunuyor. Çanakkale Savaşlarının kaderini belirleyen Seyit Onbaşı’nın kullandığı ve özel olarak yaptırılan top da parka getirilerek yerine yerleştirildi.

18 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR