Gazeteciler Tutuklular İçin Yürüdü

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu adı altında bir araya gelen gazeteciler, gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener için yürüdü. Basın özgürlüğü isteye...

BÜYÜT

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu adı altında bir araya gelen gazeteciler, gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener için yürüdü. Basın özgürlüğü isteyen gazeteciler, “SUS-MA-YA-CA-ĞIZ” dedi.

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu adı altında bir araya gelen gazeteciler, basın özgürlüğü ve tutuklanan gazeteciler için yürüdü. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüşe gazeteciler ve sivil toplum örgütleri katıldı. Grup, “Hepimiz Ahmetiz, hepimiz Nedimiz”, “Özgür basın herkese lazım”, “Ahmet Nedim içerde katiller dışarıda”, “Ahmet, Nedim onurumuzdur”, “Gazetecilere özgürlük”, “Ahmet Nedim çıkacak yine yazacak” sloganları eşliğinde Yürüyüş Yolu’ndan Sabri Yalım Parkı’na gelerek, İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Gazeteciler adına basın açıklamasını şair ve yazar Ruhan Odabaş, gerçekleştirdi.

MESLEK ÖRGÜTLERİNE ELEŞTİRİ
Ruhan Odabaş, “Kocaeli basını Türkiye’nin en büyük yerel basınını oluşturmaktadır. Bu sorumlulukla bir süredir sessiz kalan meslek örgütlerimiz neticesinde bir cevap gelmeden, meslek mensuplarımızla bir araya gelerek basında ifade özgürlüğünü korumak maksadıyla yürüyüş tertipledik. Bunca zaman haberlerini yaptığımız şimdi de bize destek olan sivil toplum örgütlerine teşekkürü bir borç biliriz. Amacımız kimseyi kırmak, kimseyi incitmek değil. Hiç bir siyasi unsuru barındırmadan sadece gazetecilik etiğini savunmak için buradayız. Buraya gelen herkese tekrar teşekkür ederiz” dedi.

SORUMLULUK İKTİDARIN
Sözleri sık sık sloganlarla kesilen Odabaş, aralarında Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da olduğu gazetecilerin tutuklanma süreçlerini aktararak, şunları kaydetti “2005 yılında Türk Ceza Kanunu ile birlikte Ceza Muhakemesi kanunlarında, 2006 yılında ise Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikliklerle oluşturulan altyapı, uygulamadan kaynaklanan sorunlarla da birleşerek, bugün gazeteciler ve aydınlar üzerindeki baskı ve korku ortamının artık dayanılmaz boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Ve bu durumdaki tüm sorumluluk mevcut siyasi iktidara aittir. Bu nedenle, Sayın Başbakan’ın, 4 Mart tarihinde demokratik tepkilerini ortaya koyan gazetecileri sorumlu davranmaya davet etmesini reddediyoruz.

ÖZGÜRLÜĞÜ TEHDİT EDEN YASALARI KALDIRIN
Gazeteciler ve onların örgütleri, bu zamana kadar hep soğukkanlılıkla hareket etmiş ve meşru zeminlerin dışına asla taşmamışlardır bundan sonra da bu anlayışlarında bir değişiklik olmayacaktır. Bununla birlikte, meslek örgütleri olarak, bizler, hükümeti kendi sorumluluklarını hatırlamaya, basın ve ifade özgürlüğünü tehdit eden tüm yasal düzenlemelerle ilgili köklü değişiklerin acilen yapılması için üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeye çağırıyoruz. Sorunun çözümünün, bu yöndeki zihniyet değişikliğinden geçtiğine inanıyoruz.” Açıklamanın ardından alkışlar ve sloganlarla Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tutuklanmasını protesto eden gazeteciler, eylemi sonlandırdı.

19 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR