Otomotivde seviye düştü

Kocaeli, otomotiv sektöründeki ihracatta beklenen seviyenin altında kaldı. Taşın Araçları ve Yan Sanayi sektörde ilimiz, geride kalan yılın ilk 7 ayl...

BÜYÜT

Kocaeli, otomotiv sektöründeki ihracatta beklenen seviyenin altında kaldı. Taşın Araçları ve Yan Sanayi sektörde ilimiz, geride kalan yılın ilk 7 aylık dönemindeki 2 milyar 626 milyon 836 bin dolarlık ihracatı ile üçüncü sırada yer aldı. Sektörde ilk sırada ise 4 milyar 663 milyon 66 bin dolar ihracat ile Bursa yer aldı. 3 milyar dolar barajını aşan İstanbul ise ikinci sırada yer aldı.

 

TEMMUZ'DA DÜŞÜŞ VAR

Bu arada Kocaeli’nin otomotiv sektöründe elde ettiği ihracat rakamı geçtiğimiz yılın ocak-temmuz dönemine göre toplam 202 milyon dolarlık bir düşüş söz konusu. İlimizin sektördeki temmuz ayı ihracatı ise yine Bursa ve İstanbul’un çok gerisinde kaldı. Kocaeli 384 milyon 790 bin dolar ihracat rakamına ulaşırken, Bursa 643 milyon, İstanbul ise 472 milyon dolar ihracat yaptı.

 

HAZİRAN'DA DAHA YÜKSEKTİ

Temmuz ayı verilerine bakıldığında ise Kocaeli’nin yine gerilediği gözleniyor. Buna göre Geçen yılın temmuz ayında 422 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan kentimizin, bu yıl aynı dönemde 38 milyon dolar daha az ihracat yaptığı gözlendi. Öte yandan ilimizin 2014 yılı temmuz ihracatı haziran dönemine göre de 39 milyon dolar daha az seyretti. Bu arada ülkemizde sektörde 1 milyar dolar ihracat barajını geçen bir diğer kent ise komşumuz Sakarya oldu.

05 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR