Ford’da personelin % 70’i GÖLCÜK’TE ÇALIŞIYOR!

Otomotiv sektörünün öncü markalarından olan Ford Otosan’ın Gölcük fabrikalarında dün yerel basına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplan...

Otomotiv sektörünün öncü markalarından olan Ford Otosan’ın Gölcük fabrikalarında dün yerel basına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda idari kadroda yapılan değişiklikler ve yeni projeler hakkında bilgilendirme yapıldı. Açıklamada; Kocaeli Fabrikalar ve Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, Yeniköy Fabrikası Müdürlüğü’ne Gültekin Hanlıoğlu, Gölcük Fabrikası Müdürlüğü’ne ise Müjdat Tiryaki’nin atandığı duyuruldu.

 

ATAMALARI AÇIKLADI

Basın mensuplarına fabrikanın gezdirildiği, Ford Otosan’ın geldiği konum ve hedeflerinin anlatıldığı toplantıda konuşan Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, “Yönetimde bazı değişiklikler oldu. Sene başında bazı üst düzey yöneticiler emekli oldu. Ayrıca rotasyon da söz konusu oldu ve aralıkta atamalar yapıldı. Yeniköy Kocaeli Fabrikası’nda yeni projeler bölümünde genel müdür yardımcılığına getirildim. Gültekin Hanlıoğlu, Yeniköy Fabrikası Müdürü olarak göreve başladı. Müjdat Tiryaki ise Gölcük Fabrikası Müdürü oldu” dedi.

 

“KOCAELİ BİZİM EVİMİZ”

Kurum çalışanları ile köklü bir şirket olduklarının altını çizen Temel, “1959’da Hasan Paşa da kurulan küçük bir yerden bu günlere gelindi. Kocaeli bizim evimiz gibi. Ailemiz burada yaşıyor. Bu yöre ve insan bizim. Çalışan stratejisi ve onunla ilgili yatırımın önemli olduğunu düşünüyorum. 415 bin ticari araç üretiyoruz. 5 tesiste 11 bin 174 kişi görev yapıyor ve bunların yüzde 70’lik bir bölümü Gölcük’te görev yapıyor. 2001’de fabrikayı açtığımızda 40 bin araç üretecek kapasitedeydik. Şu anda 400 bin. 15 senede sürekli bu fabrikada büyüdük” açıklamasında bulundu.

 

YILDA 45 BİN MUAYENE

Cem Temel’in konuşmasının ardından yeni Ford Otosan Sağlık Merkezi gezildi. Gürsel Gökmen merkez çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Güçlü bir organizasyon yapımız var. Sağlık hakkını korumak görevimizdir. Yılda 45 bin muayene gerçekleştiriyoruz. 4 ambulansla 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Psikososyal çalışmalar yapıyoruz. Tam bir İş Sağlığı Merkezi konumuna geldik” dedi. Gökmen, sosyal sorumluluk projeleri ve engellilere yönelik istihdam hakkında da bilgiler verdi.

 

SOSYAL ETKİNLİKLER

Bu arada sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgiler veren Cem Temel, şöyle konuştu: “Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki sanatsal faaliyetler devam ediyor. Burada çocuk bale ve tenis kursu, gemi maket yapım kursu gibi kurs ve sanat atölyeleri açarak eğitimler veriliyor. 13 yıldır toplu sünnet düğünleri ve konserler organize ediyoruz. Bu etkinliklerimiz sadece Kocaeli’de değil, ülke genelinde ses getiriyor.”

 

ENGELLİ BİREYLERİN “ÇALIŞABİLECEĞİ” TESİSLER

Ford Otosan insan odaklı yaklaşımları ve faaliyetleri benimsiyor. Yeniköy Fabrikası, engelli bireylerin sadece ziyaret edebileceği değil, “çalışabileceği” bir tesis olarak öne çıkıyor ve sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. Görme engelliler için Braille alfabesinden, rampalara, bariyerlere ve özel yaya yollarına kadar pek çok detay Yeniköy Fabrikası’nda engellilere “engel oluşturmamak” için tasarlanırken atölyelerde de özel bölümler oluşturuldu.

 

ÖZEL ÖNLEMLER ALINDI

Yeniköy Fabrikası’nın Gövde Üretim Atölyesi’nde ergonomik sehpalar sayesinde işitme engelli, ortopedik engelli, kalp rahatsızlığı, endokrin veya ampute engellilere uygun istasyonlar mevcuttur. Montaj atölyesinde ise tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış “Montaj Kapı Hattı”, down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları mevcut. Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için “kanka” sistemi devreye alınırken, ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabıları sunuluyor ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç ile ulaşım sağlanıyor. Serkan BORLAK

 

İŞTE FORD OTOSAN’IN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

ÜLKEM İÇİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ DESTEKLİYORUM

‘Ülkem İçin’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Koç Topluluğu çalışanlarının ve bayilerinin bireysel girişimciliğini sosyal sorumluluk alanında ortaya koymasını hedefliyor. Birey, şirket ve toplum arasında sorumluluk bakımından köprü oluşturuyor.

 

BAL ARILARI MÜHENDİS OLUYOR

‘Ülkem için’ projesi kapsamında gerçekleştirilen “Bal Arıları Mühendis Oluyor” projesi 2015 sonunda devreye alındı. Proje kapsamında 81 ilde 81 lisede eğitim gören kız öğrenciler mühendis olma yolunda teşvik ediliyor. Proje kapsamında bugüne kadar 14 ile gidilerek 3 binin üzerinde öğrenciye ulaşıldı.

 

KIZLAR OKUSUN

2015 yılında Ford Otosan yerli tedarikçileri için gerçekleştirilen Malzeme Yönetim Sistemi eğitimlerinin katılım bedelleri, TEV ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında ortaya çıkan “Kızlar Okusun” projesine bağışlandı. 42 bin TL bağış yapılan projede 157 tedarikçiden 284 katılımcı bağışları ile bu projeye destek oldu.

 

YAHYA KAPTAN KİMSESİZ ÇOCUK YUVASINA YARDIM

Ford Otosan Kalite Güvence Müdürlüğü'nün önderliğinde gerçekleşen Kurban Bayramı projesi ile İzmit Yahya Kaptan’da bulunan Çocuk Yuvası’na yardım yapıldı. 98 adet kimsesiz çocuğa, toplanan bağışlarla kıyafet ve ayakkabı yardımı yapıldı. Ayrıca çocuklar tiyatroya götürüldü. 341 çalışan gönüllü olarak projeye destek oldu.

 

ÖĞRETECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Ford Otosan’ın uzman eğitimcileri hem teori hem de uygulama alanındaki yılların verdiği tecrübe ve deneyimlerini Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu’nda geleceğin otomotivcileriyle paylaşıyor.

 

OTOSANLILAR ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN FİDAN DİKİYOR

Takım Kalıp Alan Müdürlüğü ve Toplam Kalite Direktörlüğü engelsiz bir gelecek için gelenekselleştirdiği fidan dikim etkinliğinin 4’üncüsünü gerçekleştirdi. Umuttepe mevkiinde, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası nedeniyle kurum çalışanları fidan dikti.

 

BENİM İÇİN GÖNÜLLÜ OLUR MUSUN?

Hayata geçirilen “1 Çocuk Bilinçlendir, Toplum Değişsin” projesi çalışmalarına 2015 yılında başlandı. Bu eğitimlerle, deniz kirliliğine dikkat çekilerek, çocukların bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

 

UMUT ARABASI, LÖSEV İÇİN YOLA ÇIKIYOR

2015 Nisan ayında gerçekleşen ‘Umut Arabası’ etkinliğinde 50 bin liranın üzerinde bağış toplandı. LÖSEV ailesine Ford Otosan gönüllüleri de eklendi. Ford Otosan ailesi Lösemili çocuklara yardım etmek için ‘Umut Arabası’ adında bir etkinlik düzenledi.

 

ÖZGECAN’IN HAYALLERİ BAŞKA UMUTLARDA YAŞAYACAK!

Ford Otosan Atletizm takımı, İstanbul Yarı Maratonu’nda, Özgecan Aslan’ın hayallerini başka umutlarda yaşatmak için koştu. Adımlarını farkındalık için atan 40 çalışan; katılımcıları ve izleyicileri TEV’in Özgecan Aslan Burs Fonu’na bağışta bulunmaya davet etti.

 

SEV, PAYLAŞ, YAŞAT!

Ford Otosan bünyesinde her yıl Türk Kızılayı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen kan, organ ve kök hücre bağışları gerçekleştirerek katkıda bulunuluyor.

 

BAŞKA BİR MASAL ANLAT BABA – AÇEV

AÇEV ile birlikte hareket eden Ford Otosanlı koşucular baba-çocuk ilişkisi üzerindeki farkındalığı artırmak için İstanbul Maratonu’nda koştular. Maratondan önce, Baba Destek Programı uygulamasıyla 3-11 yaş arası çocuğu olan babaların çocuklarının hayatlarındaki önemlerini farketmelerine yardımcı olmayı amaçladılar.

26 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR