80 dakika boyunca kalp masajı yapılan Umut, yaşama tutundu

Kalbindeki ritim bozukluğunun etkisiyle kalbi duran ve işyerinde biranda yere yığılan 24 yaşındaki Umut Can Dede, doktoru tarafından normal şartlarda...

BÜYÜT

Kalbindeki ritim bozukluğunun etkisiyle kalbi duran ve işyerinde biranda yere yığılan 24 yaşındaki Umut Can Dede, doktoru tarafından normal şartlarda 45 dakika süresince kalp masajı yapılıp hasta geri dönmezse ex raporu verilmesine rağmen hem doktoru hem de Umut vazgeçmesi ve doktorun 80 dakika boyunca yapılan kalp masajı sonrası Umut hayata tutunmayı başararak mucize yarattı

24 yaşındaki Umut Can Dede, 8 gün önce çalıştığı iş yerinde hava almak için kapının önüne çıkmış ve yaklaşık 2 dakika sonra yere yığılmıştı. İş yerindeki arkadaşlarının durumu farketmesi üzerine Umut acilen en yakın hastaneye kaldırıldı. Uzman ekip tarafından yoğun bakıma alınan Umut’un kalp ritim bozukluğu nedeniyle kalbinin durduğu anlaşıldı. Umut’a 1 saat 20 dakika boyunca doktorlar tarafından kalp masajı yapıldı. Yaşam mücadelesi veren Umut, hayata tutunmasıyla hem doktorları hem de tıbın mucizesiyle şaşırttı.

TAM 1 SAAT 20 DAKİKA MÜCADELE
Hastaneye geldiğinde ilk müdahaleyi yapan Uzman Doktor Naim Çelik, ilk aşamada 45 dakika masaj yaptıklarını ancak bu süre içinde hastanın geri dönmediğini belirtti. Çelik, aslında normal şartlarda bu masajın 45 dakika sürdüğünü, sonrasında eğer hasta geri dönmez ise ex raporu tutulduğunu kaydederek kendilerinin bunu yapmadıklarını ve mücadele ettiklerini ifade etti. Çelik, “Normalde 45 dakikada vazgeçmemiz rapor tutmamız gerekirken biz tecrübelerimizden yola çıkarak bu gencecik hayatı kaybetmek istemedik” dedi.

‘NORMAL HAYATA BU KADAR KISA SÜREDE DÖNMEYİ BAŞARMASI DA MUCİZE’
Umut’un yaşam mücadelesini kısaca anlatan Çelik, “6 Aralık Pazartesi günü geçirdiği ritim bozukluğundan sonra hayata geri dönmesi zaten bizi şaşırttı. Bunun yanında Umut, çok hızlı bir şekilde normal hayatına geri dönüyor. İlk 3 günü riskli geçtiği için yoğum bakımdan çıkartmadık. Sonrasında da ise yine tehlike vardı ama normal hayatına dönmesi için çabalamaya başladık”.

‘KALICI BİR HASAR YOK’
“ İlk olarak yemek yemeye başladı. Sonrasında koridorda yürümeye ve konuşmaya başladı. Yönelttiğimiz sorularla hastamızda kalıcı bir hasar kalmadığını gördük. Sadece bazen hatırlama sorunu çekiyor ki bunun olması da gayet normal. Bundan sonra rehabilitasyon süreci ile hayatına devam edecek” dedi.

‘BU HASTALARIN HASTANIN KURTULMA ŞANSI AZDIR’
Kalp ritim bozukluğu hakkında bilgi veren Çelik, bu rahatsızlığın genelde 0 - 1 yaş arası bebeklerde ve 20 – 30 yaş arası olan yetişkinlerde görüldüğü kaydetti. Çelik, “Bu rahatsızlık yani kalp durması yaşandığı an geldiği hastayı yüzde 90 öldürüyor. Türkiye geneline baktığımızda bu hastalık çok fazla görülmüyor. Zaten gerçekleşme olasılığı da binde bir oranında”.

‘ATLATMASI ZOR BİR SÜREÇ’
“Kalp durmasından sonra kalıcı rahatsızlıklar meydana gelir. Bunun aşılmasında ise uzun bir süreç gerekir ki bu süreçte hem aileler hem de hasta çok fazla zorluk çeker” dedi. Öte yandan Umut’un ailesi evlatlarını geri döndüren doktorlar ve Başhekim Erhan Uysal’a teşekkür ederken oğullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

14 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR