Tarihi su kemerleri kaderine terk edildi

İzmit’e bağlı Gündoğdu Mahallesi'nde bulunan tarihi su kemerleri adeta kaderine terk edilmiş durumda. Su kemerlerinden birisi inşaat hafriyatlarının...

İzmit’e bağlı Gündoğdu Mahallesi'nde bulunan tarihi su kemerleri adeta kaderine terk edilmiş durumda. Su kemerlerinden birisi inşaat hafriyatlarının altında kalırken, diğeri ise bakımsızlık nedeniyle kötü bir hal almış durumda

 

Gündoğdu Mahallesi'nin Ayvalık mevkii olarak bilinen bölgesinde bulunan tarihi su kemeri Şehir İçi Minibüsçüler Kooperatifi tarafından yapılan binaların kum hafriyatı yüzünden toprağa gömülmüş durumda. Bölgedeki su kemerinin herhangi bir yerde kaydı bulunmuyor. Başlangıç tarihi 1998 olarak bilinen inşaat ise hala devam ediyor ve binaların hafriyat kumu tarihi su kemerini kapatıyor.

 

KÖYLÜLERDEN ÇAĞRI

Şu anda su kemerinin çok ufak bir kısmı görünür halde kaldı. Gündoğdu Mahalle sakinleri de tarihi su kemerinin kayboluşuna karşı tepkilerini her fırsatta dile getiriyor. Mahalle halkı adına açıklamalarda bulunan CHP Gündoğdu Mahalle Temsilcisi Hakan Oruç, yetkililerin bu tarihi su kemerini kaderine terk etmemelerini, bir an önce çalışma başlatmalarını istedi.

 

BELEDİYE İLGİLENMELİ

CHP’li Hakan Oruç, belediyenin bu konu ile ilgilenmesi gerektiğini belirterek, “İzmit Belediyesi’nin bu konuyla ilgilenmesi ve gündeme getirmesini istiyoruz. Gündoğdu halkı bu tarihi su kemerinin yok olup gitmesini istemiyor. Bir tarih adeta yok ediliyor” dedi. Gündoğdu sakinleri de su kemerinin kontrolünü yapan yetkililerin olup olmadığını sordu.

 

İKİNCİSİ DE TEHLİKEDE

Gündoğdu Mahallesi'nde Dünya Bankası Kalıcı Konutları ile Gündoğdu'yu birbirine bağlayan bir su kemeri daha bulunuyor. Yaklaşık 5 metre yüksekliğinde ve 30 metre uzunluğundaki su kemerinin gözleri ve kanal kısmının bir bölümü toprak ve otlarla kaplanmış durumda. Bu su kemerinin Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından korumaya alındığı biliniyor. Diğer köprü ile aralarında yaklaşık olarak 5 kilometre mesafe bulunuyor. Kemerin bakımsız hali ise dikkat çekiyor.

 

TARİHİMİZE DOKUNULMASIN

İzmit Belediyesi’nden bazı görevlilerin gelerek koruma altındaki köprünün fotoğraflarını çektiğini, fakat sonrasında ilgilenmediğini söyleyen Hakan Oruç, “Diğer su kemeri toprağın altına gömüldü, bu da bakımsızlıktan kaderine terk edildi. Bari tarihimize dokunulmasın” ifadelerini kullandı. 

21 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

muaddib - 1924 mü? 2000 yıllık kemerler ne zaman 100 yıllık oldu.

Yanıtla . 0Beğen 21 Şubat 16:17
01

Ali Sedat Çetinkoz - Siz bu haberden ne anladınız? "1924 senesinden önce kalmış su kemeri" ne demektir? 1923 de 1924'ten öncedir 1023 de, bir sınırı veya dönemi yok mudur bunun? 5n1k ya ne oldu?

Yanıtla . 0Beğen 21 Şubat 16:17
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR