Özlem Tamer davası AİHM yolunda

Beş yıl önce karın ağrısı şikayeti sonrası İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisiyle ameliyat edilen, daha sonra hayatını kaybeden Özlem Ta...

BÜYÜT

Beş yıl önce karın ağrısı şikayeti sonrası İzmit Seka Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisiyle ameliyat edilen, daha sonra hayatını kaybeden Özlem Tamer'in davasında, Ankara Yüksek Şurası'ndan gelen raporda Dr. Süleyman Balcı ve Dr. Kazım Çimen suçlu bulunmuş, sonrasında Balcı’nın cezası para cezasına çevrilmişti. Dr. Kazım Çimen için dün görülen duruşmada ise ileri bir tarihe ertelendi. Karara tepki gösteren aile davayı AİHM ‘ye taşıyacaklarını söyledi.

Evlilik hazırlığı yapan, hayatının baharındaki 29 yaşındaki Özlem Tamer, 6 Kasım 2005'te karın ağrısı ve bulantı şikayetleriyle İzmit Seka Devlet Hastanesi'ne gitmiş, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Süleyman Balcı, tarafından apandisit teşhisiyle ameliyata alınmıştı. Özlem Tamer'in ağrıları ameliyat sonrasında da geçmeyince 9 Kasım 2005'te Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilmiş, 12 Kasım 2005'te hayatını kaybetmişti.

RAPOR KUSURLU BULUNDU
Tamer ailesi, Süleyman Balcı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 18. duruşmasında, Ankara Yüksek Sağlık Şurası'ndan beklenen rapor gelmiş, raporda hem Dr. Süleyman Balcı ve hem de Özlem Tamer'in hastanede kaldığı süre zarfında muayenesini yapan Üroloji Uzmanı Dr. Kazım Çimen suçlu bulunmuştu.

PARAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Mahkeme kararına göre, sanık Dr. Süleyman Balcı'nın üzerine atılı taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak suçunun sabit olduğu kanısına varıldığından, 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, sanığın sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları lehine değerlendirilerek bu cezanın 2 yıl 1 aya indirilmesine karar verilmişti. Daha sonra mahkeme, sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecindeki pişmanlığına ve suçun işlenmesindeki özellikleri göz önüne alarak 2 yıl 1 ay olan hapis cezasını, 19 bin TL para cezasına dönüştürdü. Bu para cezasını da 24 ay taksite böldü. Sanık Dr. Kazım Çimen hakkında ise mahkeme, gereğinin yapılması için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. Dün 1. Asliye Ceza Mahkemesinde sanık Dr. Kazım Çimen’in davası görüldü. Mahkeme 24 Kasım 2011 tarihine ertelendi.

AİHM'YE GİDECEĞİZ
Duruşma sonrasında açıklamada bulunan Özlem Tamer'in abisi Hakan Tamer “Biz adalete güvendik. Bugün burada verilen karar çok komik. Verilen karar bizim acımızı hafifletmedi. Aksine arttırdı. En azından 2-3 ay hapis cezası verilseydi, teselli bulacaktık. Davamızı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız” dedi.

08 Eylül 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR