İlhan Bayram’dan su kayıp ve kaçakları vizyonu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle İstanbul’da “Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu” düzenlendi. İki gün...

BÜYÜT

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle İstanbul’da “Su Kayıp ve Kaçakları Türkiye Forumu” düzenlendi. İki gün süren Türkiye Forum’unun 3. oturumunda Genel Müdür İlhan Bayram da bir konuşma yaptı.

 

KAYNAK ÇEŞİTLENDİRMESİ ÖNEMLİ

Yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdarelerinin yöneticilerinin yoğun ilgi gösterdiği forumda konuşan Genel Müdür İlhan Bayram, “Geçmişte Anadolu’da kaynak problemi yoktu; İstediğiniz kadar su vardı. Onun için dağıtımdaki problemlerin kayıp kaçağın üstüne düşülmüyordu. Problem ilave su getirilerek çap büyütülerek çözülüyordu. Artık, günümüzde bizim bölgemizde yeterli su yok, kaynak problemi var. Çözümler pahalı, dolayısıyla dağıtım önemli. Kaynak çeşitlendirmesi önemli” dedi.

 

PROJELERİ ANLATTI

Kocaeli’nde kaynak çoğaltması kapsamında Namazgah Barajı, Sapanca Gölü ve yer altı ile kaynak sularını devreye aldıklarını, Karamürsel İhsaniye ve Avcıdere barajlarının ise planladıklarını anlatan Bayram, 2004 yılından itibaren su kaynaklarının arıtılması için 24.6 milyon TL yatırım yaparak 13 adet içmesuyu arıtma tesisi inşa ettiklerini söyledi.

 

HER ŞEY İYİ DÜŞÜNÜLMELİ

Planlamada depoların, şebeke basıncı ve boru cinslerinin belirlenmesinin önemli olduğunu da anlatan İSU Genel Müdürü, sürekli gelişen şehirlerde depoların olması gereken yerde, doğru hacimde ve şehrin gelişimi yani 20 yıl sonrası göz önüne alınması, arızayı giderirken kaybolan suyun, nerelerde ne kadar ve ne sıklıkla arıza yapıldığı, hangi tip arızaların olduğu ve arıza analizlerinin yapılması, şebeke hangi basınç altında, şebeke hidrolik olarak doğru çalıştığı, doğru boru cinslerin kullanıldığı, boru cinsleri belirlenirken de basınç, sistemin hidrolik kapasitesi ve yapısı ile zemin yapısı ve hareketlerine uygun bir şekilde belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

31 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ali Haydar - ÇED GEREKLİ.su şişeleme tesislerine sınırlandırma ve ÇED gerekli.20 liralık suyu halka 50 liraya satıyorsunuz.Fazla lafa gerek yok.Diğerayrıntılar teferruat,bunu sizde iyi bilirsiniz.

Yanıtla . 0Beğen 31 Ağustos 15:25
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR