Sanat Merkezi’ne yakışır sergili açılış

İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden devraldığı ve Kocaeli Üniversitesi GSF ile birlikte çalışmalar yapacağı Sanat Galerisi, yenide...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden devraldığı ve Kocaeli Üniversitesi GSF ile birlikte çalışmalar yapacağı Sanat Galerisi, yeniden düzenlenerek “İzmit Belediyesi Sanat Merkezi ve Galerisi” olarak Cumhuriyet Parkı’ndaki eski yerinde faaliyetlerine başladı.

İzmit Belediyesi Sanat Merkezi ve Galerisi yenilenen adıyla yeniden Cumhuriyet Parkı’ndaki eski yerinde. İzmit Belediyesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden devraldığı ve Kocaeli Üniversitesi GSF ile birlikte çalışmalar yapacağı Sanat Galerisinin açılışı da adına yakışır bir şekilde yapıldı. Galerinin açılışı da adına yakışır şekilde Türkiye’nin en seçkin seramik sanatçılarının katılımıyla, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi eski mezunlarının sergisiyle gerçekleşti. Açılışta ev sahipliği görevini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başer birlikte yaptı.

TİYATRO VE ORKESTRA DA OLMALI
Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başer, etkinlikte ilk sözü alarak İzmit Belediyesi ile bugüne dek yapılan sanatsal birlikteliklerden örnekler verdi. Prof. Başer, Sanat Galerisi’ndeki işbirliğinin sadece resim, heykel ve seramikle sınırlı kalmaması gerektiğini, ortak bir orkestra ya da ortak bir tiyatro gurubu ile bu ahengin daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. İzmit Belediyesi Sanat Merkezi ve Sanat Galerisi’nin adına yakışır bir açılışla hizmete girdiğini de hatırlatan Başer “Törene katılan seramik üstatları Prof. Sevim Çizer, Prof. Bingül Başarır ve Prof Güngör Güner’den ‘Seramiğin Yaşar Kemal’leri’ diyerek övgüyle söz etti.

CUMHURİYET SANAT PARKI
Başkan Doğan, Cumhuriyet Parkı’nın konumu ve nostaljik değeri nedeniyle kendisi için de ayrı bir anlamı olduğunu söyleyerek “Burada parkımızı yeniden düzenlerken, 300 yada 400 kişilik bir amfi tiyatro yaparak teatral etkinliklere de ağırlık vereceğiz. Hedefimiz, Cumhuriyet Parkı’nı Cumhuriyet Sanat Parkı’na dönüştürmektir” dedi.

AMERİKALI KONUKTAN ÖVGÜ
Açılışa, Amerika, George Washington Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özdoğan da katıldı. Aslen İzmitli olan Özdoğan, kentte sanatın bu kadar önemsenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek “İzmitliler çok şanslı. Yapılacak sanatsal etkinliklerde bundan sonraki süreçte bana görev düşerse sevinerek yer alırım. Bu işe emek ve gönül veren herkesi kutluyorum” dedi.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Açılışta İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başer işbirliği protokolünü konukların alkışları arasında imzaladı. İzmit Belediyesi Sanat Merkezi bünyesindeki galeri Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarının karma sergisi ile açıldı. Sergide 27’si yağlı boya resim, 6’sı heykel, 3’ü fotoğraf olmak üzere toplam 36 eser yer aldı. Açılışa Ak Parti Milletvekili adayı Sami Çakır ile İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Ayhan Acar ve Filiz Ertürk de katıldı. Sanat Galerisi’nde sergi açabilmek için, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinin oluşturduğu bir kurulun ön değerlendirmesinden geçmek gerekiyor.

03 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR