Özdağ: Oda seçimleri başkanlık sistemi gibi

AKP Milletvekili adayları ile yapılan toplantıda konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, koalisyon söylemlerini, “Hedeflere gitme konusunda, tek yöne harek...

AKP Milletvekili adayları ile yapılan toplantıda konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, koalisyon söylemlerini, “Hedeflere gitme konusunda, tek yöne hareket etmemiz gerekir. Demokrasi tamamen oturulmamış ülkelerde koalisyon kolay olmuyor” derken, başkanlık sistemi hakkında ise “Oda seçimleri aynı başkanlık sistemi gibi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

AKP Milletvekili adayları, Ticaret Odası yönetimi ile birlikte KOTO 2 No’lu Eğitim Salonu’nda bir araya geldi. KOTO üyelerinin beklenti ve çözüm önerilerinin dile getirildiği toplantıya AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KOTO Yönetin Kurulu Başkan Yardımcısı Zihni Yılmaz, AKP Milletvekili adayları Müge Olşen, Sami Çakır, Halit Çokan, AKP Milletvekili ve adayı İlyas Şeker ve KOTO yönetim kurulu üyeleri katıldı. Ülkenin ileriye gitme konusunda öncelikle ekonomisinin iyi olması gerektiğini belirten Özdağ, koalisyon söylemlerini de “Dünyadaki koalisyonların iyi olduğu yerlerde var, olmadığı yerlerde var. Bizim ülkede de koalisyonların nasıl olduğu biliniyor. Hedeflere gitme konusunda, tek yöne hareket etmemiz gerekir. Demokrasi tamamen oturulmamış ülkelerde koalisyon kolay olmuyor” diyerek değerlendirdi.

 

SORUMLULUK BAKANLIĞI

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın açılış konuşmasını yaptığı programda Özdağ, kentte sanayinin daha ön planda olduğu ancak kentin diğer alanlarda da çok fazla güzelliğe sahip olduğunu belirtti. Ardından konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Bu kentin ticari ve sosyal hayatı ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda böyle bir organizasyon yapıldığı için teşekkür ederim. Yerel iktidar olarak bu kenti yönetmeye, sorunlara çözüm bulaya gayret gösteriyoruz. Bugün yapacağımız müzakereler ile toplantı neticesinde, seçim sonrasındaki çalışmalar hakkında istişareler yapacağız. Biz iktidarı sorumluluk bakanlığı olarak görüyoruz. Her birimizin amacı kentin seviyesi yükseltmektir. Hazırlık, içerik ve netice olarak güzel şeyler ortaya çıkacağına inanıyorum” dedi.

 

KOCAELİ’NİN HAKETMEDİĞİ İMAJ

AKP Milletvekili adayları adına konuşan milletvekili İlyas Şeker, “Kocaeli ekonomik, kültür ve doğa açısından zengin bir kent. Ancak kentte hep sanayi ön plana çıkmış, diğer güzellikler arka plana atılmış. Artık Kocaceli’de sanayi yeter, bundan sonra sanayiyi kaldırmaz diyerek kültürü daha fazla öne çıkaralım dedik. Kış sporlarından doğa güzelliklerine kadar herşeyi öne çıkarmak için çalıştık. Kocaeli’yi bu özellikleri ile de tanıtmamız gerekir. Kocaeli geçmişte haketmediği imajla Türkiye’de tanınıyordu” diye konuştu.

 

TEK YÖNE HAREKET ETMELİYİZ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdağ, kamuoyunda seçim sonrası koalisyon olması ihtimalini de, “Bu ülkenin ileriye gitmesi için ekonominin iyi olması gerekir. Kişi başına düşen milli gelir 30-40 bin olursa, partilerin vaat ettiği şeyler gerçek olur. Önce yapısal problemlerin çözülmesi gerekir. İş dünyası kazandığı zaman ülkenin kazanacağına inanıyorum. Dünyadaki koalisyonların iyi olduğu yerlerde var, olmadığı yerlerde var. Bizim ülkede de koalisyonların nasıl olduğu biliniyor. Hedeflere gitme konusunda, tek yöne hareket etmemiz gerekir. Demokrasi tamamen oturulmamış ülkelerde koalisyon kolay olmuyor” dedi.

 

ALT VE ÜST MAKAMLAR İLETİŞİMİ

Başkanlık sistemi hakkında konuşan Özdağ, “Dünyada başkanlık sistemlerini nasıl oturtulduğuna bakılmalıdır. Türk usulü başkanlık sistemi olmalı, içeriğini bilerek partilere bağlı olmadan sistem kullanılabilir. Hatta bu durumda dar bölge seçim sistemi kullanılabilir. En basit bir kanun tasarısında bile en alt ve en üst makam arasında iletişim kurularak kararlar alınmalıdır” şeklinde konuştu.  Son olarak Özdağ, geçtiğimiz günlerde yapılan KOTO toplantısı sonrasında pide fiyatlarının basında daha öne çıkarak ekonomik konuların arka planda kalmasını, “KOTO pide fiyatlarına el attı, gibi başlıklarda vardı. Böyle bir basın olmak istiyorsunuz böyle olmaya devam edin Allah sizler selamet versin. Bunlarla kimliksiz ve basiretsiz ve gerçekten itibarsız bir kurum oluşturuluyor. Kusura bakmayın bu şekilde de basın da kimliksiz ve basiretsiz oluyor" diyerek eleştirdi. Serkan BORLAK

04 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - Ülkenin son şansı tek çatıda toplanmalıyız

Ha HDP,ha AKP'bunlar işbirliçki senaryo yazılmış...Sakın bu oyuna gelmeyin CHP'de kişilere oy vermiyoruz biz Sosyal demokratları insan odaklı,insani değerlerine oy veriyoruz.Ülkemizin ve insanların son şansı tek çatıda toplanmalıyız istesekte,istemesekte...Sosyal demokratlara CHP'ye oy vermeliyiz.Dünyadaki sosyal demokrat yönetimlere bakınız odağında insan var,insana değer var..

Yanıtla . 0Beğen 04 Haziran 14:32
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR