Akar, elektrik üretiminde AKP modelini açıkladı

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar, hükümetin 5 ila 50 megawat gücünde elektrik üretimi yapan HES’leri teşvik ettiğini...

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar, hükümetin 5 ila 50 megawat gücünde elektrik üretimi yapan HES’leri teşvik ettiğini söyleyerek bundan yararlanan şirketlerin sahiplerinin de AKP’ye yakın kişiler olduklarını ileri sürdü.

 

“ELEKTRİK DEVLETE SATILIYOR”

Kalkınma Bankası’nın 161 şirketten 131’ine kredi verdiğini ve bunların da derelere HES inşa ettiklerini anlatan Haydar Akar, “Kalkınma Bankası bu şirketlere kredi veriyor. Devletten alınan kredi ile tesis kuruluyor ve buralarda üretilen elektrik de devlete satılıyor” dedi.

 

“YARARLANANLAR AKP’YE YAKIN”

Hükümetin, 5 ila 50 megawat gücünde elektrik üretimi yapan HES’leri teşvik ettiğini söyleyen Akar, “Bundan yararlanan şirketlerin sahipleri de AKP’ye yakın kişiler. Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 34’ü baraj üzerinde kurulan HES’lerden karşılanıyor” şeklinde konuştu.

 

“161 DERE BOŞUNA KURUTULUYOR”

Kalkınma Bankası’nın açmış olduğu kredinin genel yatırım tutarının 4 milyar 300 milyon dolar olduğunu da ekleyen Haydar Akar, “Buna karşılık üreteceği enerjinin de bin 586 megavatlık bir kurulu kapasiteye erişecek. Bu çapta bir elektrik üretimi HES’lerin yanında çok düşük. 161 dere boşuna kurutuluyor. Ekolojik denge de alt üst oluyor” dedi.

 

“YANDAŞ İŞADAMLARINI ZENGİN ETMEK İÇİN”

Derelere kurulan HES’lerin maksimum 50,  minimum 5 megawata kadar üretim yaptıklarına dikkat çeken  Akar, hükümetin yandaş işadamlarını zengin etmek için her yolu rant olarak kullandığını söyledi. Akar, “Derelere kurulan HES’lerin çok fazla karşılığı yok. Hükümet, yandaşlarına dereler üzerinde bu tesisleri kurduruyor, parasını hükümet veriyor, ürettiği elektriği de aslında hükümet alıyor” ifadelerini kullandı.

21 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR