Baz istasyonları konusunda bilim kurulu oluşturuluyor

Doğan, Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan bazı bilim insanları ile ortak çalışma başlatarak Kocaeli halkının baz istasyonları hakkındaki...

BÜYÜT

Doğan, Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan bazı bilim insanları ile ortak çalışma başlatarak Kocaeli halkının baz istasyonları hakkındaki yanlış yargılarını yıkmayı hedefliyor
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın öncülüğünde atılan adımda Kocaeli Üniversitesi ile işbirliğine gidilerek, “Baz İstasyonları, Çevreye ve Sağlığa Etkileri” konusunda bir program dâhilinde halk bilgilendirilecek. Başta okullar olmak üzere, halka ulaşılabilecek tüm dinamikleri hedef alan çalışmada işin gerçek boyutları halka aktarılacak.
 
KURUL TOPLANDI  
Doğan, oluşturulacak kurul ile ilgili ilk değerlendirme toplantısını Belsa’daki makamında gerçekleştirdi. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Funda Çorapçıoğlu, Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aykan Karademir, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Gonca Çakır, aynı bölümden Yrd. Doç. Dr. Arif Dolma ile İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Filiz Ertürk katıldı.
 
TEDİRĞİNLİK GİDERİLECEK
“İnsanlarımız baz istasyonları konusunda haklı olarak tedirginlik duyuyor. Bunun nedeni bilgi kirliliğine dayalı kafa karışıklığıdır. Bundan yararlanarak suistimal edilen baz istasyonları konusu, günümüz telekomünikasyon dünyasında bir gerekliliktir” diyen Doğan, “Baz istasyonlarının yaydığı radyasyon miktarının kullanılan cep telefonundaki radyasyon oranından bir farkı yoktur” dedi.
 
‘DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR’
Doğan,“Geçtiğimiz günlerde Alikahya’da yaşan bir olayda ilgili firma, baz istasyonuna belediyenin amblemini kullanarak kamuflaj uygulaması yapmıştır. Dünyada bunun pek çok örneğine rastlamak mümkün. Ağaç şeklinde, tabela şeklinde, duvar panosu şeklinde süslemelerle görsel kirliliğe neden olmamak için firmalar bu tür uygulamalar yapabiliyor” dedi.
 
YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA
Kurulda yer alan bilim insanları, “Toplumda son dönemde baz istasyonlarının sık olmasının daha büyük zararları var şeklinde yanlış bir yargı oluştu. Aslında tersine, az istasyon olunca daha fazla yüklenme oluyor ve radyasyon seviyesini yükselterek riski arttırıyor” açıklamasında bulundu.

16 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR