Karamürsel’de Suriye Koordinasyon toplantısı

Başbakan Yardımcılığı talimatı ile başlatılan ve Suriyelilerle ilgili yardım faaliyetlerini yürüten kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının kat...

Başbakan Yardımcılığı talimatı ile başlatılan ve Suriyelilerle ilgili yardım faaliyetlerini yürüten kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla her ay yapılması öngörülen toplantıların ikincisi yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İl AFAD Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma İl Müdürlüğü ile birlikte 12 Kaymakamlığın SYDV Müdürlükleri, 12 Belediye Başkanlığının Sosyal İşler Müdürlükleri, Kızılay Kocaeli Şube Başkanlığı ve 7 İlçenin Kızılay Temsilcileri ve 9 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisinin katılımıyla 47 kuruluşun bir araya geldiği toplantıda temsilciler tespitlerini, yaşanan sorunları, yardım faaliyetlerini paylaştı ve çeşitli önerilerde bulundu.

Vali Yardımcısı Abdullah Etil, kuruluş temsilcilerine söz vermeden önce, Koordinasyon Toplantılarının Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş' un yazılı talimatıyla başladığını, aylık periyotlarla yapılacak toplantılarda tutulacak tutanakların rapor halinde Başbakanlık AFAD Başkanlığına gönderildiği bilgisini verdi ve koordinasyon toplantılarının amacını ayrıntılarıyla katılımcılara aktardı.

AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul da, bu toplantılarla yoğunluk bakımından 21. sırada Suriyeli nüfusu barındıran İlimizde Suriyelilerle ilgili mevzuatın ilişkilendirildiği kamu kurumlarıyla yardım faaliyeti yürüten STK'ların bir araya getirildiğini, sahada karşılaşılan tespit ve problemlerin Ankara'ya iletildiğini, böylece çözüme yönelik Merkezi Yönetimin atacağı adımlara katkı sunulmaya çalışıldığını söyledi.

Daha sonra sırasıyla söz alan kuruluş temsilcileri, yardım faaliyetlerindeki maddi boyutu ve yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Yardımlar haricinde sığınmacıların kayıt sistemlerinde görülen sorunlara, kimlik numarası problemlerine, çalıştırılan Suriyelilere yaşatılan istismarlara, eğitim yaşındaki Suriyelilerin tümüne ulaşılamadığına, dilencilik yapanların tümüne Suriyeli damgası vurulmasının yanlışlığına değinilerek Suriyelilerin sosyal sorunlarının ve toplumsal adaptasyonlarının önemine vurgu yapıldı.

Katılım ve dile getirilen tespit ve öneriler için Vali Yardımcısı Abdullah Etil'in tüm kuruluş temsilcilerine teşekkürlerini iletmesi ile toplantı son buldu.

15 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR