Tüpraş’ın net karı 79 milyon TL

MOTORİN VE FUEL OİL TÜKETİMİ DÜŞTÜ Bu yılın ilk üç ayında ham petrol fiyatlarının dalgalı bir seyir izlediği belirtilen açıklamada, yüksek benzin ra...

MOTORİN VE FUEL OİL TÜKETİMİ DÜŞTÜ

Bu yılın ilk üç ayında ham petrol fiyatlarının dalgalı bir seyir izlediği belirtilen açıklamada, yüksek benzin rasyolarının etkisiyle genel olarak rafineri kapasite kullanım oranlarının arttığı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden kış sıcaklıklarına bağlı olarak düşen motorin ve fuel oil tüketimi ve değişen küresel arz talep dengelerinin bu ürünlerin fiyatlarını baskıladığı belirtildi.

 

RAFİNERİ MARJI GERİLEDİ

Bu doğrultuda Akdeniz rafineri marjının geçen yılın aynı dönemine göre 2,14 dolar azalarak 3,84 dolar/varil düzeyinde gerçekleştiği aktarılan açıklamada, "Mevsimsel şartlar itibariyle tüketimin düşük olduğu ilk çeyrek dönemde Tüpraş, bakım çalışmaları ve arıza duruşlara rağmen yüzde 99,7 toplam kapasite kullanımına ulaşmış, artan üretim ve ülkemizdeki talep gelişimi doğrultusunda Tüpraş yurtiçi satışları yüzde 29 oranında (1.150 bin ton) artmıştır. Ürün ihracatının da 80 bin ton (yüzde 5) daha artması ile toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 22 (1.231 bin ton) artışla 6,9 milyon ton olmuştur" değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada, satış miktarı ve dolar kurundaki artışa rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 düşen ham petrol fiyatlarına bağlı olarak satış hasılatının 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 11 azaldığı vurgulandı.

 

79 MİLYON LİRA NET KAR

Tüpraş'ın bilanço açıklamasının ardından Halk Yatırım'ın değerlendirmesi ise şöyle: “Tüpraş, ilk çeyrekte ortalama piyasa beklentisinin yüzde 83, geçen yılın aynı döneminin yüzde 71 altında 79 milyon TL net kâr açıkladı. Hem beklentilerin hem de geçen yılın oldukça altında kalan ilk çeyrek net kârındaki sapma, artan faaliyet giderlerinin ağırlıklı etkisiyle beklentilerin altında kalan operasyonel kârlılık ile geçen yılın ilk çeyreğinde kaydedilen 309 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gelirinin yerine bu çeyrekte 9,2 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gideri kaydedilmesinden kaynaklanıyor.”

06 Mayıs 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR