İmzalar atıldı, yüzler gülüyor

Frito Lay ile SUMOTAŞ arasında aylardır yaşanan sözleşme konusundaki anlaşmazlık, önceki akşam saat 19.00’da SUMOTAŞ’ın sözleşme maddelerini kabul etm...

BÜYÜT

Frito Lay ile SUMOTAŞ arasında aylardır yaşanan sözleşme konusundaki anlaşmazlık, önceki akşam saat 19.00’da SUMOTAŞ’ın sözleşme maddelerini kabul etmesi ile buldu. Her iki taraf da anlaşmadan memnun
Kartepe’nin Suadiye beldesindeki cips fabrikası olan Frito Lay ile bu fabrikanın taşımacılığını yapan SUMOTAŞ Kooperatifi arasında yaşanan anlaşmalık, önceki akşam iki tarafından da masaya oturarak sözleşmeyi imzalaması ile son buldu. Her iki taraf da sözleşmenin imzalanmasından memnun. Her iki tarafın sözleşmeyi imzaladığını dün gazetemizde yazmıştık.
TOPLANTI YAPILDI
Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda Vali Ercan Topaca’nın yönettiği toplantıda SUMOTAŞ adına Hasan Subaşı, Frito Lay Genel Müdürü Ece Aksel, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ve Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz yer aldı. 1,5 saat süren toplantının ardından her iki tarafta sözleşme maddelerini kabul etti ve sözleşme imzalandı. 3 yıllık imzalanan sözleşme sonrasında Frito Lay Genel Müdürü Ece Aksel, SUMOTAŞ’ın daha ulusal boyutta rekabetçi olabilecek bir takım adımlar atması için kendilerine teknik bilgi desteğini vermeye hazır olduklarını kaydetti.
“HAYIRLI OLSUN”
Sözleşme imzaladıktan son ilk konuşmayı yapan Vali Ercan Topaca, “İlimizin gündemini yaklaşık aydır meşgul eden Frito Lay firması ile SUMOTAŞ arasındaki anlaşmalık bugün tatlı bir sonuca bağlandı. Her iki taraf da sözleşmeyi imzaladı. İlimize kooperatif çalışanlarına, firma çalışanlarına ve ülkemize hayırlı olacaktır. Her iki taraf için de hayırlı olsun, huzur getirmesini, bol kazanç getirmesini, iş birliğinin artmasına vesile olmasını istiyoruz. Süreç içinde zaman zaman tansiyon çıktı, bazı kırgınlıklar oldu. İstenmeyen amacını aşan sözler oldu. Hiç kimsenin bunları devam ettirmenin bir yararı olamadığını söylemek istiyorum. Bu anlaşma sürecine gelinmesinde her iki tarafında katkısı oldu. Frito Lay’dan Ece hanımın, SUMTOAŞ’dan Hasan beyin sürecin tıkandığı noktalarda ise il başkanı Mahmut Civelek’in katkıları oldu. Herkese çok teşekkür ediyorum. Tabi ben vali olarak kentimizi olumsuz etkilemesinden güvenliği asayişi olumsuz etkilemesinden dolayı olayın başından beri sıkı bir takiple ilgilendim” dedi.

3 YILLIK SÖZLEŞME İMZALANDI
Konuşmasına devam eden vali Topaca, zaman zaman arabuluculuktan çekilse bile her noktada her aşamasında sürecin bütün ayrıntısını takip ettiğini ifade ederek, “Netice de bugün bu noktaya geldik. Umarım güzel olacak. SUMOTAŞ için de ilave işlerle güzel çalışmalarla karşılık güvenle bundan sonra 3 yıllık bir süreç içerisinde bu anlaşma faydalı olacak diye düşünüyorum. Frito Lay içinde bildiği tanıdığı daha önceki taşınmasından her hangi bir şikayeti olmadığı bir taşıyıcı ile yerelde bir fabrikanın çalıştığı yerde yaşayan insanlara bunu yaptırmanın da toplumsal barışa önemli katkısı olacağını düşünüyorum ve Frito Lay’ı tebrik ediyorum. SUMOTAŞ ile anlaşmayı diğer firmalar ile anlaşmaya tercih ettiklerini bize söylediler. Fiyat belirli konularda uzlaşma olmadığı için süreç biraz uzamıştı ama sonuç olarak buraya geldik” ifadelerinde bulundu.
AKSEL, SUMOTAŞ’TAN ADIM İSTEDİ
Vali Topaca’nın ardından sözleşme hakkında bir açıklama yapan Frito Lay Genel Müdürü Ece Aksel, SUMOTAŞ’ın gelişmesi konusunda uyarıda bulunarak, “Biz Frito Lay Pepsico firması olarak bugün bu anlaşmanın olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Her iki tarafa da bu anlaşmanın hayırlı olmasını diliyoruz. Tekrar barış içinde birbirine güvenen bir yapıda devam edebilmeyi umuyoruz. 3 senelik süreçte de SUMOTAŞ Kooperatifi’nin daha ulusal boyutta rekabetçi olabilecek bir takım adımlar atması konusunda kendilerine teknik bilgi desteğini vermeye hazır olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. Bu 3 yılı çok iyi değerlendirmek lazım. Ve SUMOTAŞ’ın gerçekten ulusal arenada rekabetçi bir kooperatif haline gelmesini bizi gerçekten çok mutlu edecektir” dedi.

BİRLİK MESAJLARI VERİLDİ
Aksel’in ardından son olarak ise başkan Hüseyin Erhan’ın istifa etmesi nedeniyle vekâleten başkanlık yapan Hasan Subaşı, SUMOTAŞ adına teşekkür ederek, “Zaten biz bir aile idik. Bunun devamında karar verdik. Burada sözleşmede emeği geçen herkese valimize başkanlarımıza ve Frito Lay tarafına teşekkür ederim. Üzdüysek eğer büyüklerden özür diliyoruz ve bu dostluğun bu mutluluğun ticaretin devamını diliyorum” dedi. Konuşmalarından ardından her iki tarafta bir araya gelerek, el sıkıştı ve dostluk içinde birlik ve beraberlik mesajları vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

07 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR