Cengiz Topel, Sabiha Gökçen’i etkilemez

    Yıllık 25 milyona ulaşan yolcu kapasitesi, toplam 320 bin metrekarelik yeni terminal binası ve ekleri ile uluslar arası normlarda modern mimari ve...

 

 

Yıllık 25 milyona ulaşan yolcu kapasitesi, toplam 320 bin metrekarelik yeni terminal binası ve ekleri ile uluslar arası normlarda modern mimari ve çevreci unsurları taşıyan Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanı yetkilileri Kocaeli Basın Temsilcilerini havalimanında ağırlayarak havalimanı hakkında bilgi verdi. İSG Ticari Havacılık Direktörü Asiyat Khasanova Kocaeli’nin Avrupa’yı Anadolu üzerinden Ortadoğu’ya bağlayan geçiş koridorunu oluşturduğuna dikkat çekerek, şehrin gerek nüfusu gerekse yarattığı katma değer açısından son derece hareketli ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

KOCAELİ’NİN ETKİ ALANI ÇOK MÜHİM

Asiyat Khasanova, “Yenilenen halimizle hizmete girdiğimiz andan bu güne kadar geçen sürede inanılmaz bir büyüme performansı sergiledik. Sadece İstanbul değil, çevre illerdeki yolcuları da kendimize çekebilme becerimiz etkili oldu. Bu büyümede katkısı olan Kocaelili yolcularımıza teşekkür borçluyuz. Bizim işimiz açısından Kocaeli’nin etki alanı çok mühim. Şehrin tüm özelliklerini ülkeye kattığı değeri ve ekonomisi etkileyen her türlü faktörü dikkate alarak Kocaeli yolcusunu daha fazla kendimize çekebilmek için pek çok çözüm üretiyoruz” dedi.

İSG ÖNEMLİ ULAŞIM MERKEZİ

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanı (İSG) bulunduğu konum ve izlediği syrateji ile sadece İstanbul değil Kocaeli içinde önemli bir uçuş ve bağlantı merkezi. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en yüksek sanayi katma değeri sağlayan ili olan Türkiye’de ki vergi gelirlerinin yüzde 13’ünü Türkiye toplam ihracatının yüzde 11 ‘ini sağlayan Kocaeli’de ikamet edenler ve çalışanlar için Sabiha gökçen Havalimanı sadece 70 kilometre mesafede önemli bir ulaşım ve aktarma merkezi konumundadır. Kocaeli’dekiler gerek iş gerekse özel seyahatler için İSG’yi tercih ediyor.

İLK ÜÇ AYDA YÜZDE 39 ARTIŞ

İSG’nin halen 112 adet check-in kontuarı, 24 adet self check-in kiosku, gelen ve giden yolcular için toplan 50 pasaport kontuarı ile hizmet verdiğini söyledi. Havalimanında 3 bin 300 metrekaresi gidiş bölümü ve bin 200 metrekaresi geliş bölümünde olmak üzere toplam 4 bin 500 metrekarelik alana yayılmış durumda. Yaklaşık 5 bin araçlık otoparkta yolcuların işini kolaylaştırıyor. 2014 yılının ilk üç ayında yolcu sayılarını yüzde 39 arttırdıklarını söyleyen Khasanova,”4.8 milyon yolcuya ev sahipliği yaptık. Aynı dönemde yurt dışı yolcu sayısında yaşadığımız artı ise yüzde 43 oldu” dedi.

TOPEL DE GÖKÇEN DE YOLCULARINI ARTTIRIR

İSG Genel Müdür Yardımcısı Berk Albayrak günlük 800 uçağın havalimanından kalkış yaptığını, 50 firma ile çalıştıklarını 130 uçuş noktası olduğunu söyledi. Uçuş noktalarından 95’i dış, 35’i iç hat şeklinde oluşuyor. Yolcularının psikolojik durumlarını da önemsediklerini söyleyen Albayrak, yolcuların bir kere pasaport bir kere de güvenlikte geçtiklerini söyledi. Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili soruları cevaplayan Albayrak, “Cengiz Topel ile ilgili fazla bir bilgim yok. İç hat uçuşlarını fazla etkileyeceğini sanmıyorum. Uçan yolcu sayımız dünya ortalamasının üstünde seyrediyor. Cengiz Topel de Sabiha Gökçen de yolcularını artırır. İki hava alanını da olumlu etkiler.

YOLCU HEDEFİ 24 MİLYON

Sözlerine devam eden Albayrak, “Bizim için dış hatlarda çok önemli iç hat yolcumuzda çok arttı. Hava limanına yapılan raylı sistemler altın değerindedir. Marmaray’ın gelmesi bizi sevindirir. Nereden raylı sistem gelirse havaalanın can damarı olarak kabul edilir” dedi. Sabiha Gökçen Hava limanındaki ikinci pist yatırımından bahseden Albayrak, “Savuma Sanayi Müsteşarlığı ve Ulaştırma Bakanlığınca ikinci pist yapılıyor. İkinci pist yatırımının Savunma Sanayi Müsteşarlığı yapacak. Bu yaz çalışmalara başlanacak. İkinci pist birinci pistten bin 100 metre daha uzun olacak” dedi.  2013 ‘de 18.9 milyon ziyaretçi kabul eden İSG 2014 ‘de 24 milyon ziyaretçi hedefliyor. Bünyesinde topla 10 bin personel barındıran İSG 250 bin metrekare kapalı alan üzerinde icraat gösteriyor. 

17 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

mete41 - 2 yıl önce günde iki tane andolujet uçağı cengiz topelden kocaeli trabzon uçuşuna başladığı hafta s. gökçenden pegasus trabzon uçağı seferlerini iptal etti. kayıtlarla sabittir. adam ikinci pist yapacam diyor, bizimkiler hazır pisti 45 metreye çıkaramıyor, pegasusun heryerde reklamı var, bizim anadolujet ve cengiz topel havaalanın iki tane otobüsün arkasından başka hiç biryerde reklamı yok... herşey ortada. bu şehirde, bu kurumlarda çalışan ve maaş aln bazı yöneticiler o maaşı hak etmiyor. o kadar.

Yanıtla . 0Beğen 17 Nisan 15:19
01

izmitli - adam ne güzel söylemiş, kocaeli yolcusunu s.gökçene çekebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. peki bizimkiler ayağımızn dibinde kendi havalanımız olan cengiz topele insanları çekebilmek için ne yapıyorlar ? iki tane otobüsün arkasında anadolujet reklamı yapmaklşa bu iş olmaz, defalarca söyledim, okullara, fabrikaların yemekhanelerina, duraklarai bilbordlara, alışveriş merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına insanları bilgilerndirici reklam ve afişeri asın, milletin çoğunun haberi yok, bilmiyor, promosyonlardan nasıl faydalanacağını bilmiyor....eeyyy bu şehrin yetkilileri gayret biraazzz...

Yanıtla . 0Beğen 17 Nisan 15:19
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR