TAŞÇI, 27 YIL SONRA İLK KEZ KIRKPINAR’A KATILAMAYACAK

Karamürsel’de çırağı 'Cino Mehmet' lakaplı Mehmet Yılmaz tarafından ayağından vurulan ve bir dizi ameliyat geçiren Türk yağlı güreşinin 3 altın kemerl...

BÜYÜT

Karamürsel’de çırağı 'Cino Mehmet' lakaplı Mehmet Yılmaz tarafından ayağından vurulan ve bir dizi ameliyat geçiren Türk yağlı güreşinin 3 altın kemerli yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı, 1985 yılından itibaren katıldığı tarihi Edirne Kırkpınar güreşlerine ilk kez bu yıl katılamayacak
Ahmet Taşçı, 5 Nisan 2012 tarihinde çırağı 'Cino Mehmet' lakaplı Mehmet Yılmaz tarafından bir tartışma sonucu ilçe merkezinde ayağında vuruldu. Gölcük Devlet Hastanesi'nde bir dizi ameliyat geçiren Taşçı, halen Karamürsel’deki evinde dinleniyor. Taşçı şu anda sadece yürüteç ile hareket edebiliyor.
TELEVİZYONDAN TAKİP EDECEK
Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerine 1985 yılından itibaren kesintisiz olarak katılan Ahmet Taşçı bu yıl ilk defa güreşlere katılamayacak. Sağlık sorunu nedeniyle bu yıl Kırkpınar'ı izlemeye bile gidemeyeceğini söyleyen Taşçı, güreşleri televizyondan takip edeceğini söyledi. Kırkpınar'a ilk defa katılamayacağı için üzüntülü olduğunu söyleyen Taşçı konuşmasına söyle devam etti:
‘YÜRÜYEBİLİRSEMGİDECEĞİM’
"Bu yıl katılamayacağız, belki de seyretmeye bile gidemeyeceğiz ama ne yapalım, kader. Bu yaşanacakmış, yaşıyoruz. Televizyondan izleyeceğiz tabii ki. Genç pehlivanlarımızın mücadelesini izleyeceğiz. Bilemiyorum ama yürüme olayım biraz daha gelişirse ve ilerlerse gitmeyi de düşünüyorum ama şu anda biraz zor gözüküyor. Oradaki arkadaşlara başarılar diliyorum şimdiden. Pehlivanların piyasadaki durumlarını da televizyon kanallarından takip ediyorum. Pehlivanlar iyi hazırlanıp çalışmışlar."
"KIRKPINAR HAZIRLIKLARIMIZ İYİYDİ"
Silahla yaralanma olayı ardından spor yapamaz hale geldiğini söyleyen Ahmet Taşçı yavaş yavaş yürüyeme başladığını söyledi. Olay gerçekleşmeden önce Kırkpınar hazırlıklarına iyi başladığını söyleyen Taşçı konuşmasına söyle devam etti: "Sağlık açısından durumum şu anda iyi. Fakat yürümem çok zayıf. Ayaktaki kırıklardan biri iyileşti ama kireçlenmesi var ve diğeri kaynamadı. Çünkü ağır bir kırık. 3-4 ayı alacak gibi ama yavaş yavaş yürümeye çalışıyorum. Silahla yaralanmam benim spor yapmamı engelledi.
ALKOL VE UYUŞTURUCU
Bu yıl Edirne'ye hazırlıklarımız baştan iyiydi. Daha sonra da talihsiz, anlam veremediğimiz ve bir türlü mana çıkartamadığımız olayın bu derecede olmasını hâlâ çözmüş değilim. Çünkü bu olayı yapan şahıs yıllarca beraber gezdiğimiz, destek verdiğimiz bir sporcuydu. Sanıyorum son zamanlarda belediye ile olan problemlerini bize aksettirdi. Bizim yüzümüzden olayların başına gelmiş gibi düşünmesi, biraz da kendisinin alkol ve uyuşturucu kullanması sebebiyle bu olay yaşandı."
REKORU ERTELEMEK ZORUNDA KALDIM
Kendisinin bir hedefi olduğunu ve kurşunlanması nedeniyle de bu hedefini ertelemek zorunda olduğunu söyleyen Taşçı şöyle devam etti: "Benim bir hedefim vardı; Osmanlı döneminde başpehlivan olarak 56 yaşına kadar güreşen Kel Aliço'nun rekorunu kırmak istiyordum. Ben de 57 yaşına kadar güreşip onun rekorunu kıracaktım. Cumhuriyet döneminde Tekirdağlı'nın rekorunu kırdım. 8 paşpehlivanlığı vardı, ben de 9 yaparak o rekoru kırmıştım. Niyetim Kel Aliço'nun rekorunu kırmaktı. Ama herhalde bir sene ara vereceğiz. İnşallah seneye bıraktığımız yerden devam ederiz diye düşünüyorum. Tabii ki bu ayağımdaki demirler çıktıktan sonra ne derecede spor yapacak durumda olacağımı şu anda bilemiyorum. Ama niyetim spor yapmak. Bu olay beni engellerse de benim için çok büyük üzüntü olur."

29 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR