İşte Erdoğan&'ın yeni takımı

AKP, yeni dönem ekibini belirlemeye başladı, Erdoğan yarın Köşk’e çıkacakBaşbakan Erdoğan’ın yeni dönemdeki siyasi kadrolaşmasının son adımı olarak gö...

BÜYÜT

AKP, yeni dönem ekibini belirlemeye başladı, Erdoğan yarın Köşk’e çıkacak

Başbakan Erdoğan’ın yeni dönemdeki siyasi kadrolaşmasının son adımı olarak gözler yeni Bakanlar Kurulu listesine çevrildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP’nin üçüncü döneminin yeni kadrosunu oluşturmaya başladı. AKP’nin 5 grup başkanvekilinden ikisini yenileyen Erdoğan, yarın da yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunarak yeni dönemin siyasi kadrolaşmasını tamamlayacak.

Erdoğan, yeni dönemde ilk adımı TBMM Başkan adayı olarak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’i belirleyerek attı. AKP’nin 9 yıllık iktidarında tüm hükümetlerde kilit noktalarda görev yapan Çiçek’in TBMM Başkanı olarak tercih edilmesi, bu dönemde yeni anayasa ve muhalefetle uzlaşma arayışlarına yönelik bir tercih olarak yorumlandı.

AKP grubunu dün basına kapalı olarak toplayan Erdoğan, 5 grup başkanvekilliği görevine seçim yaptırdı. AKP’nin 5 grup başkanvekilinden Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş ve Ayşenur Bahçekapılı, Erdoğan tarafından aday gösterilerek yeniden seçildi. Diğer iki Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile Suat Kılıç ise bu kez aday gösterilmedi. Bozdağ ve Kılıç’ın yerine AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal seçildi. Edinilen bilgilere göre, seçimde 323 milletvekili oy kullandı. Bahçekapılı’ya 7, Ünal’a ise 2 oy eksik çıkarken diğer adaylar milletvekillerinin tamamının desteğini alarak seçildi.

AKP’nin yeni grup başkanvekili seçilerek Erdoğan’ın TBMM’deki kurmay heyetine giren ve MYK toplantılarına da katılacak olan Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın iki dönemdir milletvekilliği görevini yürütüyor. Aydın, özellikle partinin hukuki çalışmalarında ve TBMM’deki hukuki nitelikteki konuşmalarında grup içinde öne çıkan isimler arasında yer alıyor. 5. Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise 12 Haziran’da ilk kez milletvekili seçildi. Ancak Ünal, AKP MKYK üyesi olarak Erdoğan’ın yakın çalışma ekibi içinde bulunuyor.

Kabine mesajları
Erdoğan’ın yeni kabineyi de TBMM Başkan seçiminin ardından yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunması bekleniyordu. Ancak Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine, yeni kabineyi sunmak üzere, “Büyük ihtimalle çarşamba günü Köşk’e çıkacağım” dedi. TBMM Başkanı’nın da seçilmesi üzerine Erdoğan’ın yeni dönemdeki siyasi kadrolaşmasının son adımı olarak gözler yeni Bakanlar Kurulu listesine çevrildi. Erdoğan’ın grup başkanvekilliği seçiminde 2 ismi dışarıda bırakması kabineye alacağı isimler açısından ilk mesaj oldu. Grup Başkanvekilliğine bu kez aday göstermediği Bekir Bozdağ ve Suat Kılıç’ın bakan olacakları büyük oranda kesinlik kazandı. Bozdağ’ın Adalet, Kılıç’ın da Gençlik ve Spor Bakanı olacağı belirtiliyor.

Erdoğan, seçimler öncesi milletvekili aday listelerinde en büyük sürprizi bakanların seçim bölgelerini değiştirerek yapmıştı. Erdoğan’ın yeni kabinesinde de benzer biçimde kabine içi rotasyonlara gidebileceği ifade ediliyor. Yeni Bakanlar Kurulu yapılanmasındaki 4 Başbakan Yardımcılığı görevi için Bülent Arınç ve Ali Babacan’ın yanı sıra Binali Yıldırım ve Sadullah Ergin’in isimleri geçiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün görev yeri değişikliğiyle İçişleri ya da açılımdan sorumlu bir bakanlığa, Beşir Atalay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’na, Zafer Çağlayan’ın Ekonomi Bakanlığı’na kaydırılması bekleniyor. Bu rotasyonlar dışında Egemen Bağış, Ertuğrul Günay, Mehmet Şimşek, Ahmet Davutoğlu, Taner Yıldız, Vecdi Gönül, Ömer Dinçer, Hayati Yazıcı, Veysel Eroğlu, Faruk Çelik’in yerlerini koruyacakları belirtiliyor. AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, Cevdet Erdöl, yeni milletvekillerinden İsmet Yılmaz, Nihat Zeybekçi, Nabi Avcı’nın da bakan olabilecekleri ifade ediliyor.

05 Temmuz 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR