“Çıbanbaşı olmaya devam edeceğiz”

CHP Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kendisine yönelttiği eleştirileri cevapladı. Yazılı bi...

BÜYÜT

CHP Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kendisine yönelttiği eleştirileri cevapladı. Yazılı bir açıklama yayınlayan Yazar; “Halkın çıkarlarına olmayan her şeyin karşısında olmaya başkanımızın tabiri ile çıbanbaşı olmaya devam edeceğiz “ dedi

Bir süre önce başlayan ve ülke gündeminde de geniş yer bulan ‘Tesettür Plajı’ tartışmaları devam ediyor. Plajın Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmesinin ardından kimi açıklamalarda bulunan Şinasi Yazar’ı eleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yazar’a hitaben, ‘Çıbanbaşı’ benzetmesi yapmıştı. Önceki gün yazılı bir açıklama yayınlayan Yazar hakkında söylenenlere ve eleştirilere cevap verdi. Yazar basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
YAKIŞTIRAMADIM
“Karamürsel Ereğli’de yapılan kadınlar plajı için yerel bir gazeteye açıklama veren Büyükşehir Belediye Başkanı sayın İbrahim Karaosmanoğlu. Şahsıma yönelik “Çıbanbaşı kelimesini kullanmıştır” Ayrıca buradaki mağdur olan kişilerin birkaç kişi olduğunu söylemiş. İbrahim Karaosmanoğlu benim liseden din dersi öğretmenimdi. Sözleşmeli olarak ara sıra din derslerimize girerdi. O zamana bizlere verdiği ahlak derslerinde, kötü söz söylemenin ahlaken doğru olmadığını öğretirdi. Çıbanbaşı cümlesi ağzından tam olarak çıktı ise hocama hiç yakıştıramadım.
BİZE ÖĞRETTİKLERİYLE
TER DÜŞÜYOR
Şahıs olarak herkese saygı çerçevesinde ilişki kuran birisiyim. Kaldı ki Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan sayın başkan içinde dünya görüşümüz ve partilerimiz ayrı olsa da saygı göstermek durumundayım. Hele hele dinimiz kamu hizmeti yapanlara saygıyı emreder. Şahsımda naçizane bir ilçede mütevazı bir örgütün CHP’nin ilçe başkanıyım aynı saygıyı da hocamdan beklememin, onun bize öğrettikleriyle ters düşmediğini düşünüyorum. Büyük görevlerde bulunanlarda hata yapar düşüncesi ile hocama saygılarımı sunuyorum.
KUŞKAN’I ARASAYDI
Ereğli konusu ile ilgili de şahsımı arayıp yüz yüze düşüncelerimi alsa veya beni muhatap kabul etmiyor ise il başkanımız sayın Yalçın Kuşkan’ı arasa daha şık olurdu. Ben bu vesile ile hem şahsımın hem örgütümüzün düşüncelerini ve gelişen olaylardaki rolümüzü anlatmak istiyorum. Sayın başkanın bir tekne ile gezip plaj için yer belirlemesi ve yanındakiler dâhil kimsenin yerel ve sivil toplum örgütlerinin de düşüncelerini almaması demokratik yaklaşım değildir. Bu konuyu duygudaşlık yaparak düşünmedik değil. Bizde iktidar olsa idik bize de böyle bir talep gelse idi. Değerlendirir istişare yapar ve en uygun yeri bulurduk. Karamürsel de misli çeşme denilen yer veya Ulaşlı çıkışı örnek olarak vereceğimiz yerledir. Buraları meskûn mahal olmayan bölgelerdir.
BAŞİSKELE’YE ULAŞIM DAHA UCUZ
Kaldı ki mavi bayraklı körfezin her yerine plaj yapılabileceğine göre Başiskele’nin halkımız için ulaşım açısından da daha ekonomik olacağını düşünüyoruz. Bu konu gündeme geldiğinde o yöre halkında yoğun bilgi akışı geldi. Mağdur olan vatandaşlar bizi aradı ve destek olmamızı istedi. Konuyu yerinde inceledik halkla görüştük konuyu yönetim kurulumuzla değerlendirip. Şu kararı aldık. Bu bölgedeki tepkilerin önderi olmayacağız. Sadece yöre halkının tepkilerinde yanlarında olacağız.
GELSİN, BÖLGE İNSANIYLA KONUŞSUN
Sayın Karaosmanoğlu’nun değimi ile haklı olan 3-5 kişinin yanında olmak mazlumun yanında olmak çıbanbaşlılık mı? Kendisi gelsin ve bölge insanı ile konuşsun bence. En büyük tepkide AKP’nin demokrat tabanından gelmiştir. Bu arada burada yapılan eylemlerin düzenleyeni ve öncüsü değiliz. Eylemlere katılan halkımızın her dünya görüşünden olması sayın Başkanıma bir anlam ifade etmiyor mu? Bizlere öncü olmak konusunda gelen talepleri hep geri çevirdik. Bizim böyle eylemi düzenlememiz konuyu saptırmak tan başka işe yaramayacağını mağdurların sorununu da çözmeyeceği bilincindeyiz.
ÖĞRENECEĞİM ÇOK ŞEY VAR
Sonuç olarak böyle bir olayı yaratan kendileri, problem olarakta bizi göstermeleri, benim bilmediğim bir politika, hocamdan öğreneceğim çok şey var anlaşılan. Herhalde başka partiler ve tepki verenler olmasa ülkeyi ne güzel yönetiriz diye düşünüyorlar. Karamürsel halkının çıkarlarına olmayan her şeyin karşısında olmaya başkanımızın tabiri ile çıbanbaşı olmaya devam edeceğiz.”

24 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR